کلینیک رویا

چه تفاوت هایی بین افسردگی و افسرده خویی وجود دارد؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 8, 1399

چه تفاوت هایی بین افسردگی و افسرده خویی وجود دارد؟

چه تفاوت هایی بین افسردگی و افسرده خویی وجود دارد؟


ابتلا به اختلالات روانی ممکن است تحت شرایط مختلف رخ بدهد. سبک زندگی، روش تربیتی والدین، ژنتیک، حتی رژیم غذایی و… می توانند از طریق تغییرات هورمونی و شوک های عصبی، به روح آسیب بزنند. متاسفانه تحقیقات نشان داده است که یکی از اختلالات روحی که درد نیا فراگیر شده است، اختلال افسردگی است. البته نکته لازم به ذکر این است که برخی از افراد، غمگین بودن موقتی را با افسردگی اشتباه می گیرند لذا در این مقاله به بررسی علائم افسردگی خواهیم پرداخت. ممکن است از نظر متخصص، شما به اختلال افسرده خویی مبتلا شده باشید. آیا می دانید این عارضه چه تفاوتی با اختلال افسردگی دارد؟

اختلال افسردگی چیست؟

با توجه به اینکه در مقالات متعدد، پیرامون این عارضه روحی صحبت کرده ایم لذا در این قسمت تنها به یک تعریف کلی در مورد افسردگی اکتفا خواهیم کرد. افسردگی نوعی حالت روحی است که در آن فرد دچار غم و اندوه زیادی خواهد شد به گونه ای که از زندگی لذت نمی رد. مهمترین علائم این عارضه عبارتند از:

– احساس غم و ناراحتی در طول روزمره با فرد همراه خواهد بود.

– به دلیل اینکه انرژی بدن افت می کند، فرد احساس خستگی مفرط دارد.

– دچار اختلالات خواب شامل کم خوابی، پرخوابی، کابوس های شبانه و… خواهد شد.

– احساس می کند فردی بی ارزش بوده و سربار دیگران است. در نتیجه تصمیم به خودکشی خواهد گرفت. این طرز فکر، در اثر حس ناامیدی تشدید خواهد شد.

– به شدت تحریک پذیر است به گونه ای که خیلی زود عصبی شده و گریه خواهد کرد.

– تغییرات شدید در اشتها و در نتیجه در وزن او رخ می دهد.

– نمی تواند در امور کاری و زندگی خود به خوبی تصمیم گیری نماید.

علائم اختلال افسردگیاختلال افسرده خویی چیست؟

نوعی دیگر از اختلال روحی که با افسردگی اشتباه گرفته می شود، اختلال افسرده خویی است. اگرچه از نظر علائم، بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما شدت نشانه ها در افسرده خویی، خفیف است. ممکن است فرد به افسرده خویی مبتلا باشد ولی به دلیل ضعیف بودن علائم، متوجه آن نشود.

تفاوت افسردگی و افسرده خویی:

بین این دو اختلال روحی، تفاوت هایی وجود دارد که به تشخیص کمک خواهد کرد:

1- کسانی که دچار افسرده خویی هستند، همواره خلق و خوی افسرده دارند اما کسی که به افسردگی مبتلا شده است، نشانه ها را در یک دوره زمانی بروز خواهد داد.

2- همانگونه که گفته شد، شدت علائم و نشانه ها در اختلال افسرده خویی، بسیار ضعیف تر از افسردگی است.

3- کسی که به افسرده خویی مبتلا شده است، منزوی است و زندگی هیجانی ندارد اما این حالات، در امور کاری او خللی ایجاد نمی کنند. در واقع فرد درگیر با افسرده خویی، به زندگی عادی خود ادامه می دهد. در حالی که افسردگی، شرایط زندگی، کار و تحصیل فرد را به شدت تحت شعاع قرار خواهد داد.

4- افرادی که با افسرده خویی درگیر هستند، به احتمال زیاد دچار اختلال شخصیتی نیز خواهند شد.

علائم افسرده خویی5- افسرده خویی، سیر تدریجی دارد و به مرور زمان، اوج می گیرد به همین دلیل فرد متوجه آن نخواهد شد. اما افسردگی، دقیقا در مزان خاصی شروع می گردد.

6- دقت داشته باشید که اگر فرد در سن کمتر از 20 سال دچار افسردگی گردد، به احتمال زیاد به افسرده خویی نیز دچار خواهد شد.

7- افسردگی یک اختلال کوتاه مدت است. در واقع ممکن است بین چند ماه تا یکسال دوام داشته باشد که بسته به زمان شروع درمان، طول دوره افسردگی متفاوت خواهد بود. اما قضیه در مورد اختلال افسرده خویی، متفاوت است. این اختلال می تواند تا پایان عمر با شما همراه باشد در صورتی که متوجه آن نشده و درمان را شروع نکنید. اما در اغلب موارد، اختلال افسرده خویی تنها 5 سال دوام دارد.

8- حقیقت تلخ این است که فرد مبتلا به افسرده خویی، بیشتر از یک فرد افسرده، در معرض اختلالات روانی دیگر قرار دارد.

9- این دو اختلال، از نظر درمان نیز با هم تفاوت دارند. پاسخ بدن افراد مبتلا به افسردگی به دارو، بسیار بهتر از افرادی است که به اختلال افسرده خویی دچار شده اند.

10- سرعت درمان در افراد مبتلا به افسرده خویی، کندتر است لذا دوره های درمان، طولانی تر خواهد شد.

درمان افسردگی و افسرده خویی تحت نظر کلینیک رویا

تفاوتی نمی کند شما به کدام نوع از این دو افسردگی مبتلا شده اید. آنچه اهمیت دارد این است که درمان را هر چه زودتر آغاز نمایید. خلق و خوی افسرده، لذت و هیجان زندگی را از شما خواهد گرفت در این صورت زندگی را هم برای خود و هم برای اطرافیان، سخت خواهید کرد. برای این منظور روش های درمانی مختلف شامل روان درمانی، رفتار درمانی، دارو درمانی و… وجود دارد اما قبل از هر چیز لازم است با مشاور صحبت نمایید. کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با تیمی از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان خواهد بود.

درمان افسردگی و افسرده خویی تحت نظر کلینیک رویا رویه کار در این مرکز به شرح زیر است:

– شما می توانید در ابتدا از مشاوره غیر حضوری و آنلاین متخصصین ما بهره مند شوید. در این صورت بدون نیاز به حضور در مرکز، شرایط فرد مبتلا به این دو اختلال را بیان کنید.

– در ابتدا لازم است فرد تحت نظر مشاور و روانشناس قرار گیرد تا سطح اختلال درا و تشخیص داده شود. بر این اساس، جلسات درمانی آغاز خواهد شد.

– در صورتی که در حین جلسات مشاوره، نیاز به مصرف دارو باشد، مشاور و روانشناس شما را به روانپزشک ارجاع خواهند داد. برای اینکه درمان موفقیت آمیز باشد، داروها را طبق تجویز متخصص و در مدت معلوم، مصرف نمایید. میزان همکاری شما با متخصصین ما، سرنوشت نهایی درمان را مشخص خواهد کرد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *