کلینیک رویا

روانکاوی چیست؟ و در چه مواردی می تواند موثر باشد؟نوشته شده توسط در تاریخ فروردین 19, 1402

روانکاوی چیست؟ و در چه مواردی می تواند موثر باشد؟

روانکاوی چیست؟ و در چه مواردی می تواند موثر باشد؟


درمان روانکاوی شکلی از گفتار درمانی است که بر اساس نظریه های روانکاوی زیگموند فروید است. این رویکرد به بررسی چگونگی تأثیر ضمیر ناخودآگاه بر افکار، احساسات و رفتارهای شما می پردازد. روانکاوی به طور خاص، بررسی می کند که چگونه تجربیات شما (اغلب از دوران کودکی) ممکن است به تجربه و اقدامات فعلی شما کمک کند. رویکردهای روانکاوی به اختلالات عاطفی از زمان فروید بسیار پیشرفت کرده است. فروید ناخودآگاه را مخزن امیال، افکار و خاطراتی توصیف کرد که در زیر سطح آگاهی خودآگاه قرار دارند. او معتقد بود که این تأثیرات ناخودآگاه اغلب می تواند منجر به پریشانی و اختلالات روانی شود.

درمان روانکاوی چیست؟

درمان روانکاوی شکلی از گفتار درمانی عمیق است که هدف آن رساندن افکار و احساسات ناخودآگاه یا عمیقاً مدفون شده به ضمیر خودآگاه است تا تجربیات و احساسات سرکوب شده، اغلب از دوران کودکی، به سطح آمده و مورد بررسی قرار گیرند. درمانگر و مشتری با همکاری یکدیگر به چگونگی تأثیر این خاطرات پنهان و خفه شده اولیه بر تفکر، رفتار و روابط مراجع در بزرگسالی نگاه می کنند. این درمان مبتنی بر نظریه های زیگموند فروید در مورد روانکاوی است.

ایده‌های فروید در اوایل قرن بیستم در وین، اتریش، خرید پیدا کرد. فروید و دیگر تحلیلگران معروف، از جمله آلفرد آدلر، کارل یونگ و اتو رنک، به عنوان یک گروه سازماندهی شده گرد هم آمدند، انجمن روانشناسی چهارشنبه، که بعدها به عنوان انجمن روانکاوی وین شناخته شد. گروه نوپا عصرها در خانه فروید گرد هم می آمدند تا در مورد مطالعات موردی یا ارائه های علمی بحث کنند.

در روانکاوی از چه تکنیک هایی استفاده می شود؟

افرادی که تحت درمان روانکاوی قرار می گیرند، اغلب حداقل یک بار در هفته با روانکاو خود ملاقات می کنند. آنها می توانند ماه ها یا حتی سال ها تحت درمان باقی بمانند. روانکاوان از تکنیک های مختلفی برای به دست آوردن بینش در مورد رفتار شما استفاده می کنند. برخی از تکنیک های محبوب تر عبارتند از:

تعبیر خواب: به گفته فروید، تحلیل رویا تا حد زیادی مهمترین تکنیک روانکاوی است. او اغلب از رویاها به عنوان “جاده سلطنتی به ناخودآگاه” یاد می کرد. روانکاوان ممکن است رویاها را برای به دست آوردن بینشی در مورد عملکرد ضمیر ناخودآگاه شما تعبیر کنند.

تداعی آزاد: تداعی آزاد تمرینی است که در طی آن روانکاو شما را تشویق می کند آزادانه افکار خود را به اشتراک بگذارید. این می تواند منجر به ظهور ارتباطات و خاطرات غیرمنتظره شود.

انتقال: انتقال زمانی اتفاق می افتد که شما احساسات خود را در مورد شخص دیگری به روانکاو نشان دهید. سپس با آنها به گونه ای تعامل خواهید کرد که گویی آن شخص دیگری هستند. این تکنیک می تواند به روانکاو شما کمک کند تا بفهمد چگونه با دیگران تعامل دارید.

روانکاوان زمان زیادی را صرف گوش دادن به صحبت های مردم در مورد زندگی خود می کنند، به همین دلیل است که این روش اغلب به عنوان “درمان صحبت کردن” شناخته می شود.

در روانکاوی از چه تکنیک هایی استفاده می شود؟

روانکاوی در چه مواردی می تواند کمک کند

درمان روانکاوی در گذشته مراجعه کننده می کاود تا او را از زمان حال بهتر آگاه کند. مضامین نیز در طول درمان عود می کنند و تحلیلگر به سمت برجسته سازی و پیوند این موضوعات همراه با تجربیات گذشته و رفتارهای فعلی کار می کند. بیماران می توانند از الگوهای رفتاری خود ناآگاه باشند، حتی اگر ممکن است آشکار و خود ویرانگر باشند.

تحقیقاتی که در مجله روان‌شناسی بالینی و روان‌درمانی منتشر شد، نشان داد که تکنیک‌های روانکاوی در درمان اختلالات خلقی مؤثر است. در یک مطالعه پیگیری، شرکت‌کنندگانی که درمان روانکاوی دریافت کردند، در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که درمان‌های دیگر را دریافت کردند، مشکلات بین فردی و بهبود علائم افسردگی کمتری داشتند. درمان روانکاوی ممکن است برای درمان تعدادی از شرایط روانی مختلف استفاده شود، از جمله:

  • اضطراب
  • افسردگی
  • مبارزات عاطفی یا ضربه روحی
  • مشکلات هویتی
  • مسائل مربوط به عزت نفس
  • ابراز وجود
  • اختلالات روان تنی
  • مسائل مربوط به رابطه
  • رفتار خود ویرانگر
  • مشکلات جنسی

فواید درمان روانکاوی

چه چیزی روانکاوانه را از دیگر اشکال درمان متمایز می کند؟ مروری بر پژوهشی که رویکردهای روانکاوی را با درمان شناختی رفتاری (CBT) مقایسه می‌کند، هفت ویژگی را شناسایی کرد که رویکرد روانکاوی را متمایز می‌کند.

بر احساسات تمرکز می کند

در جایی که CBT بر شناخت و رفتار متمرکز است، درمان روانکاوی طیف کاملی از احساساتی را که بیمار تجربه می کند بررسی می کند.

اجتناب را بررسی می کند

مردم اغلب از برخی احساسات، افکار و موقعیت‌هایی که برایشان ناراحت‌کننده هستند اجتناب می‌کنند. درک اینکه مشتری از چه چیزی اجتناب می کند می تواند به روانکاو و مراجعه کننده کمک کند تا بفهمند چرا چنین اجتنابی وارد عمل می شود.

موضوعات تکرار شونده را شناسایی می کند

برخی افراد ممکن است از رفتارهای خود ویرانگر خود آگاه باشند اما نتوانند جلوی آنها را بگیرند. دیگران ممکن است از این الگوها و چگونگی تأثیر آنها بر رفتارهای خود آگاه نباشند.

تا کاوش تجربیات گذشته گذشته خود را کشف کنند

کاوش تجربیات گذشته درمان‌های دیگر اغلب بیشتر بر اینجا و اکنون تمرکز می‌کنند، یا اینکه چگونه افکار و رفتارهای فعلی بر عملکرد فرد تأثیر می‌گذارند. رویکرد روانکاوی به افراد کمک می کند تا گذشته خود را کشف کنند و بفهمند که چگونه بر مشکلات روانی فعلی آنها تأثیر می گذارد. می تواند به بیماران کمک کند تا پیوندهای تجربی گذشته خود را برای زندگی کاملتر در زمان حال رها کنند.

فواید درمان روانکاوی

روابط بین فردی را بررسی می کند

از طریق فرآیند درمانی، افراد می توانند روابط خود را با دیگران، چه در حال حاضر و چه در گذشته، کشف کنند.

بر رابطه درمانی تاکید می کند

از آنجایی که درمان روانکاوی بسیار شخصی است، رابطه بین روانکاو و بیمار فرصتی منحصر به فرد برای کشف و بازنویسی الگوهای رابطه ای که در رابطه درمانی پدیدار می شوند، فراهم می کند.

آزادانه به کاوش بپردازند

جریان آزاد. در جاهایی که درمان‌های دیگر اغلب ساختارمند و هدف‌محور هستند، درمان روانکاوی به بیمار اجازه می‌دهد آزادانه به کاوش بپردازد. بیماران می توانند در مورد ترس ها، خیالات، آرزوها و رویاها صحبت کنند.

مانند هر رویکرد دیگری برای درمان سلامت روان، درمان روانکاوی نیز می تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد این رویکرد، مهم است که این عوامل را در نظر بگیرید.

اثربخشی روانکاوی

موفقیت اغلب به توانایی رویارویی با تجربیات بالقوه استرس زا یا محرک بستگی دارد. در حالی که برخی از منتقدان میزان موفقیت درمان روانکاوی را به سخره گرفته اند، تحقیقات نشان می دهد که درمان روانکاوانه بلندمدت و کوتاه مدت می تواند به طور موثر طیفی از شرایط را درمان کند. درمان روانکاوی طولانی مدت معمولاً به صورت یک سال یا 50 جلسه تعریف می شود.

کاهش علائم

یک بررسی از اثربخشی درمان‌های روانکاوی طولانی‌مدت، میزان موفقیت متوسط تا زیاد را برای کاهش علائم انواع آسیب‌شناسی روانی نشان داد. مروری بر مطالعات در سال 2021 نشان داد که درمان روانکاوی کوتاه مدت به بهبودهای پایدار در علائم جسمانی، علائم افسردگی و علائم اضطراب منجر شد.

بهبودهای پایدار

افرادی که تحت درمان روانکاوی قرار می گیرند، تمایل دارند این دستاوردها را حفظ کنند. بیشتر آنها حتی پس از پایان درمان نیز بهبود می یابند. از سوی دیگر، مزایای سایر درمان‌های مبتنی بر شواهد به مرور زمان کاهش می‌یابد یک بررسی در سال 2010 که در American Psychologist منتشر شد، نشان داد که درمان روانکاوی به اندازه سایر درمان‌های مبتنی بر شواهد مؤثر است.

بهبودهای پایدار

نکاتی که باید در نظر بگیرید

مانند تمام روش های درمانی، نقاط منفی بالقوه ای نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این شکل از درمان به جلسات مداوم نیاز دارد. روانکاوی سنتی می تواند شامل سه تا پنج جلسه در هفته برای چندین سال باشد، اما روان درمانی روانکاوی کمتر انجام می شود و ممکن است یک تا دو بار در هفته انجام شود. بسته به مدت زمان درمان شما، هزینه ها می تواند افزایش یابد.

درمان روانکاوی نیز می تواند یک فرآیند شدید باشد. این شامل برانگیختن پاسخ های احساسی است و اغلب مکانیسم های دفاعی ایجاد شده را به چالش می کشد. در حالی که این فرآیند گاهی اوقات می تواند منجر به ناراحتی شود، همچنین می تواند به شما در درک نیروهای ناخودآگاهی که بر رفتار فعلی شما تأثیر می گذارند کمک کند.

چه طور باید شروع کرد

اگر فکر می کنید که شما یا کسی که دوستش دارید از درمان روانکاوی سود می برد، اولین قدم این است که به دنبال یک متخصص آموزش دیده باشید. دوستانی که تجربه خوبی از درمان روانکاوی داشته اند نیز می توانند منبع خوب توصیه دیگری باشند. اگر از کسی که می‌شناسید ارجاع خوبی ندارید، تعدادی از شبکه‌ها و دایرکتوری‌های روانکاو آنلاین وجود دارند که می‌توانند شما را در مسیر درست راهنمایی کنند. هنگامی که یک روانکاو بالقوه را شناسایی کردید، برای راه اندازی یک مشاوره اولیه تماس بگیرید.

در طول این مشاوره، می توانید بیشتر بررسی کنید که آیا روانکاوی رویکرد مناسب برای شما است یا خیر. درمان روانکاوی تنها یک رویکرد درمانی سلامت روان است که ممکن است بخواهید آن را در نظر بگیرید. همیشه با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید تا مشخص کنید کدام روش روان درمانی ممکن است برای نیازهای فردی شما مؤثرتر باشد.

روانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *