کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بازی درمانی چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ شهریور 21, 1400

بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی چیست؟


بازی درمانی نوعی روان درمانی است و می تواند در مشکلات و مسائل عاطفی و روانی کودکان، کمک موثری باشد. کودکان اغلب از بازی برای بیان خود و حرکت در جهان استفاده می کنند و بازی‌درمانی از این مزیت استفاده می کند. بازی درمانی عمدتا برای کودکان استفاده می شود. اگرچه ، می توان آن را برای بزرگسالان نیز استفاده کرد. معمولاً برای کودکان بین 3 تا 12 سال استفاده می شود. هدف اصلی بازی درمانی این است که به کودکانی که ممکن است در بیان خود یا احساسات خود مشکل داشته باشند کمک کند تا خود را از طریق بازی بیان کنند.

در روش بازی‌درمانی یک فرد را از بازی در یک محیط آرام و ایمن راهنمایی کرده و در آن احساس راحتی بیشتری می کند. درمانگران از فعالیت های بازی که ممکن است کودک از نقاشی گرفته تا رقص گرفته تا بازی های روی میز لذت ببرد، استفاده می کنند. گاهی اوقات بازی درمانگر از سایر اعضای خانواده یا والدین و سرپرستان می خواهد که در فعالیت های هنگام بازی شرکت کنند.

انواع بازی درمانی

دو نوع اصلی بازی درمانی وجود دارد که توسط درمانگران استفاده می شود:

بازی درمانی مستقیم: درمانگر رویکرد عملی را در پیش می گیرد و کودک را در فعالیت های بازی هدایت شده راهنمایی می کند تا به او در بیان خود کمک کند. آنها معمولاً دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهند و در حین انجام کودک را تحت نظارت می گیرند.

بازی درمانی غیرمستقیم: از محیطی کمتر کنترل شده استفاده می کند. درمانگر کودک را رها می کند تا در هر فعالیت بازی ای که از آن لذت می برد، شرکت کند و با دخالت محدود خود را بیان کند.

انواع بازی درمانی

تکنیک های بازی درمانی

بسیاری از تکنیک های مختلف را می توان در طول بازی درمانی استفاده کرد. تکنیکی که در طول جلسه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد تا حد زیادی به نیازهای فرزند شما بستگی دارد و از چه وسایلی برای بازی راحت تر استفاده می کند.

یک جلسه معمولی بازی‌درمانی معمولاً بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. در طول یک جلسه بازی درمانی ، درمانگر یک محیط راحت و ایمن را برای بازی کودک ایجاد می کند. سپس درمانگر تعامل کودک با اسباب بازی های ارائه شده را مشاهده می کند.

همان طور که کودک در اتاق بازی درمانگر راحت تر می شود ، فعالیت های بازی خاص تری که مسائلی را که کودک با آن سر و کار دارد ، هدف قرار می دهد.

برخی از رایج ترین تکنیک های مورد استفاده توسط درمانگران بازی در سراسر جهان عبارتند از:

 • استفاده از بلوک های ساختمانی
 • استفاده از هنر
 • شن بازی
 • بازی های تخته ای
 • با عروسک بازی کنید
 • نمایش عروسکی
 • بازی مهمانی چای
 • بازی های کارتی
 • بازی های استراتژیک مانند شطرنج یا چکرز
 • پنهان کاری
 • بازی LEGO

بازی درمانی چه کمکی می تواند بکند؟

بازی‌درمانی به ویژه برای افرادی مفید است که با برقراری ارتباط و بیان خود به شیوه ای مثبت و سالم مبارزه می کنند.

کودکانی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند یا حوادث استرس زا را تجربه کرده اند ممکن است از بازی درمانی برای به دست آوردن احساس عادی در زندگی خود سود ببرند. کودکان مبتلا به اختلالات خاصی که مانع بیان عاطفی و اجتماعی آنها می شود ، معمولاً از بازی درمانی بسیار سود می برند.

این موارد می تواند شامل کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری یا اختلالات یادگیری باشد.

بازی درمانی چه کمکی می تواند بکند؟

برخی تحقیقات درباره اثربخشی بازی درمانی بر روی کودکان با شرایط زیر انجام شده است:

مزایای بازی درمانی

مردم اغلب بازی‌درمانی و مزایای آنها را نادیده می گیرند. والدین نگران اغلب نمی توانند درک کنند که فرزندانشان از “فقط بازی” چه سودی می برند. با این حال ، واقعیت این است که با راهنمایی یا بدون راهنمایی یک درمانگر ، کودکان دوست دارند از طریق بازی ارتباط برقرار کنند ، چه شما متوجه شده باشید یا نه.

کودکی که با خشونت با اسباب بازی بازی می کند ، ممکن است به عنوان پرخاشگر شناخته شود در حالی که در واقعیت ، او ممکن است یک وضعیت داخلی خشونت آمیز را که شاهد آن بوده است ، منعکس کند.

برخی از مزایا عبارتند از:

بازی درمانی به کودکانی که در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارند برای ابراز وجود خود از طریق فعالیت های بازی کمک می کند. به عنوان مثال ، کودکی که از صحبت کردن امتناع می کند ، ممکن است افکار یا نیازهای او را ترسیم یا ترسیم کند.

این فضایی را ایجاد می کند که در آن کودک احساس راحتی می کند به جای دیگر اشکال سنتی روان درمانی.

این به کودک اجازه می دهد تا فرایند درمان خود را به عهده بگیرد. بازی درمانی م allowsثر به کودک اجازه می دهد از اسباب بازی ها و وسایلی که برای آنها راحت تر است استفاده کند و با سرعت دلخواه خود حرکت کند.

این روش به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را درک کنند ، به ویژه اگر قبلاً با این کار مشکل داشته اند.

این روش به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را با گذشت زمان تقویت کنند. پس از چندین جلسه ، کودکی که صحبت نمی کرد ممکن است چندین عبارت را بیان کند.

مزایای بازی درمانی

اثربخشی

تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی بازی درمانی هنوز باید انجام شود. اکثر روشهای سنتی درمان ممکن است با کودکانی که 3 تا 12 سال سن دارند ارتباط نگیرد.

در مطالعه ای در سال 2009 در مورد اثربخشی بازی درمانی با کودکان پرخاشگر ، محققان گروهی از دانش آموزان با سابقه رفتار پرخاشگرانه را به دو گروه تقسیم کردند. گروهی در معرض بازی درمانی قرار گرفتند و گروه دیگر به عنوان گروه کنترل مورد استفاده قرار گرفت.

تجزیه و تحلیل سال 2005 از 93 مطالعه انجام شده بین 1953 تا 2000 در مورد اثربخشی بازی‌درمانی با کودکان نیز از این نظریه حمایت می کند که این یک روش درمانی موثر برای کودکان است. والدین کودک تحت درمان قرار گرفتند. همچنین مشخص شد که این نوع درمان در سن و جنس موثر است.

مواردی که باید در نظر گرفت

در حالی که یک درمانگر بازی در طول بازی درمانی پیش قدم می شود ، والدین یا سرپرست کودک نیز نقش مهمی را ایفا می کنند. درمانگر بازی معمولاً با والدین و سرپرست و کودک مشورت مشترک و همچنین مشورت های جداگانه با همه طرفین دارد. این کار برای درک کامل نیازهای کودک انجام می شود. هنگامی که به دنبال بازی درمانی برای فرزند خود هستید ، مهم است که از تجربه و تخصص مربوطه اطمینان حاصل کنید.

روانشناسی کودک و نوجوانمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =