بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟

بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟

بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟


یکی از انواع اختلالات روانی که متاسفانه به صورت ژنتیکی نیز به نسل بعد منتقل شده و حتی مشکلات دوران بارداری نقش بسیار مهمی در بروز آن دارد، اختلال اوتیسم است. والدین باید در دوران کودکی فرزند خود را زیر نظر داشته باشند چرا که براساس رفتارهایی که بروز می دهد می توان تشخیص داد آیا به اختلال روانی دچار شده است یا خیر. در ادامه مقاله بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟ با ما همراه باشید.

اوتیسم نوعی اختلال عصبی و رفتاری است که کودک در برقراری روابط اجتماعی دچار مشکل می شود چرا که از نظر گفتاری بسیار ضعیف است و همین منجر به منزوی شدن او خواهد شد. متخصصین روانشناسی معتقد هستند والدین زودتر از هر کسی می توانند این ناهنجاری را در کودک تشخیص دهند. از سویی دیگر چون کودک در این شرایط بسیار عصبی است، والدین باید بدانند چگونه با او رفتار نمایند تا بدخلقی های کودک مبتلا به اوتیسم رفع شود. این مقاله در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

علائم بیماری اوتیسم

قبل از هر چیز در مورد علائم این اختلال روانی صحبت کنیم. اگر نشانه های زیر را در کودک خود مشاهده کردید، به این معنا است که باید شرایط سریعا به متخصص گزارش شود:

1- کودک در بیان کلمات دچار مشکل است و نمی تواند به درستی صحبت کند. حتی زمانی که می خواهد حرف بزند، در پیدا کردن کلمات دچار مشکل می شود.

2- کودک قدرت شنوایی کمی دارد و نمی تواند صداها را به خوبی تشخیص دهد.

بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟3- از بروز احساسات خودداری می کند حتی اجازه نمی دهد والدین او را بغل کنند.

4- کودکان مبتلا به اوتیسم به برخی از محرک ها همانند نور، صدا و حتی دست زدن به بدن حساس است. دوست دارد در تاریکی باشد چون نور برای او آزار دهنده است.

5- زمانی که بدخلق می شود، شروع به خودزنی خواهد کرد و والدین به سختی می توانند او را کنترل کنند.

6- از نظر غذایی نیز دچار مشکل است چرا که هم اشتهای کمی داشته و هم تعداد کمی از غذاها را دوست دارد.

7- به حرکات بدن او دقت کنید. در حین راه رفتن، تعادل نداشته و حرکات دست و پای او غیر طبیعی است.

8- به شدت به وسایل خود وابسته است به حدی که اگر یکی از اسباب بازی های او خراب شود، عصبی می شود به گونه ای که والدین به سختی می توانند او را کنترل نمایند.

بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟راهکارهایی برای رفع بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم

والدین کودکان مبتلا به اوتیسم باید آستانه تحمل بالایی داشته باشند چون به هر حال کودک به دلیل مشکلات روحی و گفتاری که دارد، در عذاب است و همین منجربه بدخلقی او می شود. چند راهکار را به شما پیشنهاد می کنیم تا بهتر بتوانید شرایط را مدیریت نمایید:

– نسبت به رفتارهای نامناسب کودک بی توجه باشید. در واقع به صورت برنامه ریزی شده، رفتارهای بد او را ندیده و بگذرید. این کار بسیار تاثیرگذار است اما بدان معنا نیست که کودک را نبینید. کودک مبتلا به اوتیسم به مهر و محبت بیشتری نیاز دارد. منظور ما این است که وقتی عصبی می شود به جای اینکه با او بحث کرده و یا بخواهید به زور او را آرام کنید، بی اعتنایی کنید. در واقع این بی توجهی، نسبت به رفتار است نه نسبت به کودک.

– کودک باید در حالت موازنه حسی قرار داشته باشد به این معنا که تعادل روحی او حفظ گردد. لذا به هیچ عنوان کودک مبتلا به اوتیسم را در شرایطی که او را عصبی کرده و محرک حسی زیاد وجود دارد که منجر به اذیت او می شود، قرار ندهید. دقت کنید کودکان اوتیسم در محیط های شلوغ زود عصبی می شوند چون شلوغی، یک محرک حسی قوی است.

– برای کودک خود یک محیط امن بسازید. اجازه دهید بفهمد که در کنار پدرو مادر آرامش دارد در این صورت کمتر عصبی می شود.

بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم را چگونه رفع کنیم؟– به جای اینکه اجازه دهید کودک به مرحله انفجار سیده و در این زمان بخواهید او را کنترل کنید، از همان ابتدا که علائم بدخلقی را در او مشاهده کردید، مدیریت را آغاز نمایید. البته فراموش نکنید که در چنین شرایطی باید بی توجهی همراه با مدیریت، تلفیق شوند.

– همانگونه که گفته شد کودک اوتیسم از نظر گفتاری مشکل دارد لذا در درک مطالب نیز به مشکل برخورد کرده و این موضوع او را بیشتر عصبی خواهد کرد. لذا والدین نیز باید همانند کودک صحبت کنند به این معنا که از کلمات یا عبارات کوتاه برای بیان مفهوم و دستور دادن به کودک استفاده نمایند.

– می توانید برای برقراری ارتباط با کودک، از روش تصویری استفاده کنید. مثلا کارت های تصویری که بر روی آن نمادها ساکت، توقف، انتظار، آرام بودن و… وجود دارد را در مواقع لزوم به او نشان دهید. دیدن بهتر از شنیدن به او کمک می کند.

– شمردن می تواند برای کنترل بدخلقی کودک مبتلا به اوتیسم بسیار مناسب باشد. وقتی کودک عصبی می شود، والدین شروع به شمارش کنند و حتی به فرزند خود آموزش دهند در زمان عصبی شدن، این کار را انجام دهد.

– کودک در زمان بدخلقی باید به آرامش برسد. اگر او اسباب بازی و یا عروسکی دارد که به او آرامش می دهد، حتما آن را در دسترس کودک قرار دهید. البته موسیقی برای این دسته از کودکان بسیار آرام بخش است و در نتیجه سعی کنید موسیقی سنتی همیشه در خانه پخش شود.

– به هیچ عنوان تحت تاثیر رفتارهای دیگران و افراد غریبه قرار نگیرید. مهم نیست آن ها چه فکری در مورد شما دارند و چه تصوری در ذهن خود پرورش می دهند. شما به عنوان والدین کودک اوتیسم باید به فرزند خود اهمیت داده و شرایط او را بپذیرید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =