جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مانیا چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ دی 27, 1399

مانیا چیست؟

مانیا چیست؟


روح انسان بسیار آسیب پذیر است این مسئله نشان می دهد که همه ما در معرض آسیب های روانی قرار داریم. سبک زندگی، نحوه رفتار اطرافیان، تغذیه، شرایط کاری و… بر روی سلامت روح تاثیر خواهند گذاشت. اما در صورتی که علی رغم مراقبت های لازم، باز هم دچار اختلال روانی شدید، حتما در اولین فرصت به مشاور مراجعه نمایید تا روان درمانی آغاز شود. این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید که هر گونه عارضه های روانی در صورتی که قدیمی شده و در وجود انسان ریشه پیدا کنند، به سختی درمان خواهند شد. به همین دلیل لازم است با علائم هر کدام از این عارضه آشنا شوید تا در صورتی که علائمی در خود یا اطرافیان مشاهده نمودید، سریعا مشکل را با متخصص در میان بگذارید. در این مقاله پیرامون اختلال مانیا یا شیدایی صحبت خواهیم کرد.

اختلال مانیا و علائم آن

در صورتی که در میان دوستان یا آشنایان خود فردی مبتلا به افسردگی داشته باشید، با علائم این اختلال آشنا هستید. اکنون بدانید که اختلال مانیا دقیقا برعکس افسردگی است. مهمترین علائم این ناهنجاری روحی عبارتند از:

– افرادی که دچار مانیا هستند، به شدت تحریک پذیر بوده و خلق بالا و گشاده دارند. در نتیجه جاه طلب بوده و می خواهند همه چیز بر طبق میل آن ها پیش برود. حالت سرخوشی و تحریک پذیری، روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد و شرایط فرد، خطرناک می گردد.

سرخوشی و تحریک پذیری– فردی که به اختلال مانیا مبتلا شده است، ثبات اخلاقی ندارد در طول روز گاهی شاد و سرخوش و گاهی افسرده حال به نظر می رسند. البته علائم افسردگی، عمدتا در شب رویت خواهد شد.

– متاسفانه یکی از کارهایی که فرد مبتلا به مانیا انجام می دهد، برهنه شدن در انظار عموم است. در این حالت کنترل هیچ امری در اختیار او نیست.

– طرز پوشش افراد مبتلا به اختلال مانیا، غیر عادی است و با عرف مطابقت ندارد. وقتی چنین فردی ار ببینید، از لباس ها و رنگ هایی که انتخاب کرده است، تعجب خواهید کرد.

– فراموشی، از دیگر عوارض اختلال مانیا است. ممکن است از خانه بیرون رفته و فراموش کند قرار است کجا برود.

– فردی که به این عارضه مبتلا شده است، از شرایط روحی خود رنج می برد به همین دلیل به استفاده از مشروبات الکلی روی می آورد.

– اشتهای چنین فردی زیاد می شود به گونه ای که برای او مهم نیست گرسنه است یا خیر. حتی بلافاصه بعد از غذا خوردن، دوباره به سراغ خوراکی می رود.

– به تدریج، به اختلالات خواب دچار شده و بی خوابی، کابوس، خواب گردی و… به سراغ او می آید.

– توجه داشته باشید فرد درگیر به مانیا، میل جنسی زیادی دارد به حدی که دیر ارضا شده و بیش از اندازه از همسر خود می خواهد وارد رابطه شود.

– از دیگر شانه های اختلال مانیا، خود بزرگ بینی است و فکر می کند از دیگران برتر است.

– او نمی تواند بر روی امور کاری خود تمرکز کند به همین دلیل هر کاری را که شروع می کند، نیمه تمام رها خواهد کرد.

– هر کاری را که شروع می کنند به صورت نیمه تمام می گذارند چون سریعا دوست دارند یک کار جدید را تجربه کنند.

– متاسفانه لازم می دانیم این نکته را بیان کنیم که اگر اختلال مانیا در فرد افزایش پیدا کند، اقدام به خودکشی خواهد کرد.

– نوجوانانی که درگیر به این عارضه روانی هستند، نمی توانند بر روی امور تحصیلی خود تمرکز داشته باشند.

اختلال مانیا و علائم آنروش های درمان اختلال مانیا

1- روان درمانی

در ابتدا لازم است فردی که دچار اختلال مانیا هست، با مشاور و روانشناس صحبت نماید. در چند جلسه ای که برگزار می شود، متخصص می تواند سطح ناهنجاری را در فرد تشخیص دهد. در صورتی که در همان مراحل ابتدایی متوجه مانیا شده و درمان را شروع کنید، غالبا با روان درمانی مشکل حل خواهد شد البته منوط بر اینکه فرد همکاری لازم را داشته باشد.

2- دارو درمانی

گاها ممکن است در کنار روان درمانی، دارو درمانی نیز لازم شود. مشاور و روانشناس نمی توانند سرخود دارو تجویز کنند بلکه پرونده شما را به روانپزشک ارجاع داده و بعد از بررسی های لازم، دارو درمانی شروع خواهد شد.

3- تشنج درمانی

یکی از روش های درمان مانیا، تشنج درمانی است که در این روش دو الکترود بر روی شقیقه ها قرار گرفته جریان بسیار ضعیف برق، وصل می شود. البته تحقیقات نشان داده است که این روش بسیار تاثیرگذار بوده و مانیا را به خوبی درمان خواهد کرد.

روش های درمان اختلال مانیادرمان اختلال مانیا در کلینیک رویا

همانگونه که بیان کردیم لازم است فرد مبتلا به مانیا از همان ابتدا تحت نظر مشاور و روانشناس باشد. عزیزان دقت داشته باشید که نباید بی تفاوت نسبت به این موضوع رد شد چون فردی که به این مشکل دچار شده، قطعا به شما نیز آسیب خواهد زد. بنابراین عاقلانه ترین کار این است که از همان ابتدای شروع علائم، با مشاور صحبت شود. برای این منظور می توانید از متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) کمک بگیرید. ما در این مرکز خدمات مشاوره غیر حضوری و انلاین هم در نظر گرفته ایم. در صورتی که شک دارید یکی از عزیزان شما به مانیا مبتلا است یا خیر، بدون نیاز به مراجعه حضوری می توانید با کارشناسان ما صحبت نمایید تا بعد از تایید، جلسات درمانی آغاز گردد.

نکته بسیار مهم در درمان مانیا این است که درمان باید به صورت کامل پیش برود. در صورتی که دوره درمان نصفه کاره رها شده و یا فرد با متخصص همکاری نداشته باشد، نه تنها بهبودی حاصل نشده بلکه شرایط او بدتر خواهد شد. البته اطرافیان نیز باید شرایط را در نظر گرفته و حوصله به خرج دهند تا نتیجه در طول زمان رویت شود.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یازده =