کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

دلایل ایجاد اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 11, 1399

دلایل ایجاد اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟

دلایل ایجاد اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟


شاید شما در میان دوستان یا افراد خانواده خود کسی را سراغ دارید که وقتی حتی به یک سرماخوردگی کوچک مبتلا می شود، گویی به یک بیماری صعب العلاج دچار شده و به همان اندازه دچار ترس و استرس می شوند. این افراد حتی وقتی بهبودی کامل پیدا می کنند، فکر می کنند بیمار هستند علائمی را به صورت جسمی مشاهده می کنند. در این صورت باید گفت علت این مشکل، اختلالات عصبی بوده و این افراد به اختلال روان تنی دچار شده اند. در این مقاله در مورد سایکوسوماتیک و دلایل بروز این مشکل صحبت خواهیم کرد.

تعریف اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک

در افرادی که به این اختلال مبتلا شده اند، نه تنها عوامل فیزیکی بلکه عوامل روانی نیز در بروز بیماری نقش داشته و متخصصین معتقد هستند حتی نقش عوامل روانی، بیشتر خواهد بود. برای مثال شما یک کمر درد ساده می گیرید ه ناشی از کار کردن زیاد است اما استرس زیادی که به دلیل این مشکل در وجود شما شکل می گیرد، کمر درد را تشدید نموده و این درد حتی به سایر قسمت های بدن سرایت خواهد. در چنین شرایط، اضطراب، بیماری را بدتر خواهد کرد و به تدریج، بدن شما ضعیف تر از قبل خواهد شد چرا که استرس و اضطراب، سیستم ایمنی بدن از ضعیف می کند.

دلایل ایجاد اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟دلیل بروز اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک

متخصصین براساس تحقیقات انجام شده اعلام کرده اند که این نوع اختلال روانی بیشتر در بازه سنی 40-20 سال اتفاق می افتد و مهمترین بیماری هایی که شرایط را برای اختلال روان تنی مهیا می کنند، بیماری های گوارشی، دیابت، مشکلات قاعدگی، اختلال در خواب و… است. اما اکنون این سوال مطرح می شود که چرا ما به این ناهنجاری مبتلا می شویم؟

به طور کلی ریشه اصلی این مشکل، استرس و اضطراب است. استرس همانند سم عمل می کند و در واقع کسانی که بسیار استرسی هستند، خود را در دام اختلال دیگر یعنی سایکوسوماتیک نیز قرار می دهند. استرس برای درس، مشغله های شغلی، نگرانی برای آینده، شرایط بسیار آشفته و عصب در خانواده، مشکلات خانوادگی و.. که همگی تنش زا هستند، منجر به اختلال روان تنی نیز خواهند شد. به همین دلیل است که متخصصین اکیدا توصیه می کنند افرادی که به اضطراب مبتلا هستند حتما باید درمان شوند چرا که این نوع اختلال، پایه و اساس بسیاری از ناهنجاری های دیگر خواهد بود.

دلایل ایجاد اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟روش های درمانی بیماری های روان تنی

به هر حال هر کس ممکن است به نوعی اختلال روانی مبتلا شود اما آنچه اهمیت دارد این است که در اولین فرصت درمان را شروع کند. متاسفانه تاخیر در این کار باعث می شود ناهنجاری روانی ریشه دار شده و اکنون شرایط شما بسیار حاد و حتی خطرناک خواهد شد. در مورد اختلال روان تنی نیز جایی برای نگرانی نخواهد بود. در صورتی که به موقع به متخصص مراجعه نمایید، خیلی سریع سلامت خود را به دست خواهید آورد. بسته به شرایط فرد و میزان پیشرفت اختلال، روش های درمانی مختلف به کار می رود:

1- مراجعه به مشاور

در اولین قدم شما باید با یک مشاور صحبت کرده و شرایط خود را مطرح کنید. با توجه به شیوع کرونا، این امکان فراهم شده است که از خدمات آنلاین کلینیک رویا بهره مند شوید. به صورت تلفنی و یا از طریق آنلاین، با مشاورین ما صحبت کرده و تشخیص داده می شود این ناهنجاری تا چه اندازه در وجود شما پیشرفت کرده است.

2- دارو درمانی

گاها نیاز است که در کنار جلسات مشاوره و روانشناسی، دارو درمانی نیز انجام شود. در این صورت به هیچ عنوان اجتناب نکنید. اجازه دهید متخصص روش درمانی را پیش ببرد در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشید سریع تر بهبودی حاصل شود. از سویی دیگر در مصرف دارو و زمان قطع آن، باید طبق دستور روانپزشک عمل کنید.

دلایل ایجاد اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک چیست؟

3- رفتار درمانی

یکی از بهترین روش های درمانی برای برخی از اختلالات روانی همانند سایکوسوماتیک، رفتار درمانی است به این معنا که باید تغییراتی در رفتار رخ داده، استرس کنترل شود و نهایتا این اختلال از بین برود. در واقع تغییر در رفتار و افکار، آرامشی همیشگی را به دنبال می آورد درست مثل زمانی که افکار منفی را از خود دور کرده و تنها به دید مثبت به دنیا نگاه می کنید.

در این روش، متخصص همچنین کمک می کند مهارت های کنترل استرس را یاد بگیرید چون به هر حال در طول دوران زندگی، شرایط بسیار سخت و تنش زایی وجود دارد که ممکن است مجددا استرس را در وجود ما ریشه دار کند. با این کار، به طور اساس اختلال درمان می شود.

درمان اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک در کلینیک رویا

اغلب افراد زمانی که متوجه می شوند به نوعی اختلال روانی مبتلا هستند، سریعا جبهه گرفته و نمی خواهند این واقعیت را قبول کنند چون فکر می کنند اصلا خوشایند نیست کسی از این موضوع مطلع شده و دیگران به چشم روانی به او نگاه می کنند. این باورهای غلط را دور بریزید و در صورتی که به سایکوسوماتیک مبتلا شده اید، قبل از اینکه زندگی را برای خود و دیگران، بیشتر از این سخت کنید حتما به متخصص مراجعه کنید.

برای این منظور می توانید به کلینیک روانپزشک در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) مراجعه کنید. البته این شرایط فراهم شده است که در ابتدا جلسات مشاوره آنلاین و غیر حضوری برگزار شود تا بتوانیم نوع و سطح اختلال را در فرد تشخیص داده و نیازی به مراجعه حضوری نباشد. عزیزان این نکته را همیشه به خاطر داشته باشند که تاخیر در درمان، نه تنها باعث طولانی تر شدن مدت درمان خواهد شد بلکه ممکن است عواقب بدی را برای خود و خانواده داشته باشد. بهترین و عاقلانه ترین کار این است که واقعیت را پذیرفته و با تمام انرژی با متخصص همکاری کنید تا در کوتاه ترین زمان، سلامت روحی و روانی خود را به دست بیاورید.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =