کلینیک رویا

در دوران کرونا حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیمنوشته شده توسط در تاریخ آذر 9, 1399

در دوران کرونا حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیم

در دوران کرونا حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیم


کرونا خطرناک ترین ویروس دنیا که روزانه منجر به مرگ تعداد زیادی از عزیزان هموطن می شود، بیش از یک سال است که در چین شیوع یافته و به تمام دنیا گسترش پیدا کرد. در این مدت تمامی متخصصین اکیدا به مردم سفارش می کنند تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند چون تا زمان تولید واکسن، تنها راه مقابله با کرونا، ماندن در خانه و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

توجه داشته باشید که شما تنها مسئول جان خود نیستید بلکه یک حرکت اشتباه از جانب شما می تواند جان بسیاری از افراد دیگر را به خطر انداخته و خون این افراد، بر گردن شما خواهد بود. شما حق ندارید با خودخواهی خود، با زندگی دیگران بازی کنید. درست است که قرنطینه، شرایط روحی انسان را اذیت می کند اما در این مقاله مطالبی را بیان خواهیم کرد که از یک سو اهمیت قرنطینه را بهتر بیان کرده و از سویی دیگر، کمک می کند استرس ناشی از آن کمتر شود.

اضطراب ناشی از قرنطینه کرونا

همین که انسان تصور کند با هر بار خارج شدن از خانه، ممکن است آلوده به ویروس کرونا شود، بسیار استرس زا خواهد بود. متاسفانه در این ایام، اغلب افراد به اضطراب دچار شده اند و اما سوال اینجا است که تا زمان پیدا شدن راه درمان و یا تولید واکسن، چه کنیم تا مشکلات روحی ناشی از اضطراب در وجود ما شکل نگیرد؟

در دوران کرونا حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیم

این چند نکته را با دقت مطالعه کنید:

1- هر کسی که سرفه می کند به این معنا نیست که ویروس کرونا دارد. به جای اینکه سریعا نگران شوید، مراقبت کرده و در صورتی که یکی از اعضای خانواده به طور مکرر سرفه نمود، حتما به متخصص مراجعه کنید تا تست انجام شده و خیال شما راحت شود.

2- تا جایی که امکان دارد قرنطینه را رعایت نموده و رفت و آمدهای غیر ضرور را حذف کنید. هر چه از خانه بیرون نروید، استرس کمتر شده و سلامت روان حفظ می شود.

3- رعایت پروتکل های بهداشتی را فراموش نکنید حتی زمانی که از بیرون به خانه برمی گردید، وسایل خود را با الکل ضدعفونی کنید.

4- سعی کنید از شرایط تنش زا دور باشید چرا که همین مسئله منجر به تشدید استرس در وجود شما خواهد شد. برای مثال از رفتن به مهمانی پرهیز کنید چون در تمام طول مهمانی نگران این خواهید بود که اگر کسی ناقل باشد، شما را بیمار خواهد کرد.

5- واقعیت را بپذیرید و شرایط را کنترل کنید. به هر حال ما در شرایط فعلی، باید بپذیریم که کرونا وجود دارد و راهی برای مقابله با آن یافت نشده است. به جای اینکه حرص بخوریم و ناراحت باشیم، شرایط را مدیریت کنیم تا دچار بیماری نشویم.

6- ورزش کردن را فراموش نکنید. همین کار باعث می شود انرژی منفی از وجود شما دور شده و آرامش پیدا کنید. حتی توصیه می کنیم مدیتیشن انجام دهید.

7- به جای اینکه هر روز اخبار کرونا ار دنبال کرده و آمار کشتگان را داشته باشید، با رعایت پروتکل های بهداشتی مراقب سلامت خود و خانواده باشید.

در دوران کرونا حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیمعواقب روانی کرونا ناشی از مرگ عزیزان

متاسفانه در این یکسال گذشته از شیوع کرونا، افراد زیادی در کشور داغ عزیزان را تجربه کردند که تجربه ای بسیار سخت بوده و حتی گاها عواقب ناشی از این جبران ناپذیر هستند. اگر از این عواقب آگاه باشید، با بی احتیاطی، جان خود و دیگران را به خطر نخواهید انداخت:

1- کسی که نزدیک ترین فرد خانواده خود را از دست بدهد، دچار شوک روانی خواهد شد که با افسردگی، ترس همیشگی ناشی از دست دادن و… همراه خواهد شد. در این میان تصور کنید که بچه هایی که در سن کم، پدر یا مادر خود را از دست داده اند. آیا می دانید چه بلایی بر سر آینده ای افراد خواهد آمد؟

2- کسی که وابستگی زیادی به والدین و یا نزدیکان خود دارد، وقتی عزیز خود را از دست می دهد، از نظر روحی به شدت آسیب می بیند به حدی که ممکن است تا آخر عمر، اختلال روانی حاد با او همراه شود.

3- جالب است بدانید گاها دیده می شود کسی که یکی از عزیزان خود را از دست داده، هیچگونه عکس العملی همانند گریه کردن، فریاد زدن و…. نشان نمی دهد. غم، در وجود او باقی مانده و تخلیه نمی شود. این غم تبدیل به خشم شده و چنین فردی آینده تباهی خواهد شد چون تبدیل به یک فرد غیر قابل کنترل خواهد شد.

در دوران کرونا حق نداریم با زندگی دیگران بازی کنیممشاوره و روانشناسی آنلاین و غیر حضوری در کلینیک رویا

کافی است بعد از گذار از این مرحله سخت زندگی که کرونا برای بشر ایجاد کرده، سری به کلینیک های مشاوره بزنیم تا شاهد عواقب روانی این ویروس بر زندگی انسان ها باشیم. قرنطینه شدن در خانه، خراب شدن اوضاع کسب و کار، مشکلات مالی، افزایش اختلاف بین زوجین و… همگی ناشی از فشار روانی کوید 19 است که در تمام دنیا وجود دارد. اما اگر شما بخواهید این فشار را تا زمان ریشه کن شدن ویروس تحمل کنید و بعدا به مشاوره راجعه کنید، معلوم نیست که چه بلایی سر خودتان خواهید آورد.

اختلالات روانی اگر سریع تر درمان نشده و در وجود انسان ریشه کنند، به سختی می توان از شر آن ها راحت شد. به همین دلیل است که کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) خدمات روانکاوی و مشاوره و روانشناسی آنلاین و غیرحضوری را در نظر گرفته است. با توجه به اینکه در این ایام باید حتی المقدور در خانه بمانیم، لذا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و از سویی دیگر حمایت روانی از مردم عزیز، متخصصین ما به صورت غیر حضوری در خدمت شما هستند تا بتوانید مشکلات خود را با آن ها در ماین گذاشته و هر چه زودتر سلامت روحی خود را به دست بیاورید.

روانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *