کلینیک رویا

اختلالات روان تنی به زبان آقای دکتر توکلینوشته شده توسط در تاریخ آبان 5, 1399

روان تنی

شاید بارها در هنگام مواجه شدن با دردهای جسمی از پزشک معالج خود این جمله را شنیده باشید که بیماری شما ریشه عصبی دارد. اختلالات روان تنی یا سایکوسوماتیک اختلالاتی هستند که محدود به دلایل فیزیکی و خارجی نبوده و عواملی همچون تنش و اضطراب، استرس، آشفتگی های ذهنی، افسردگی و حتی خستگی شدید در ایجاد این اختلال نقش مهم و مؤثری دارند. فشار‌ها و تنش های روحی و عصبی به یکباره و در لحظه تأثیر خود بر سلامت افراد نشان نمی‌دهند؛ بلکه باگذشت زمان، سلامت فرد را به خطر انداخته و باعث بروز اختلالات روان تنی در وی می‌شود.

آقای دکتر سعید محسنی توکلی ، روانپزشک حاذق کلینیک روانشناسی، روانپزشکی و مشاوره رویا در این مقاله در مورد علل، علائم و درمان بیماری روان تنی ( اختلالات سایکوسوماتیک ) به طور کامل توضیح داده اند.

چه زمانی اختلال روان تنی رخ می دهد؟

آیا برای شما هم پیش آمده که دلیل مشکلات جسمانی خود را حتی بعد از مراجعه به پزشکان مختلف متوجه نشوید؟ اینکه پزشکان مختلفی شما را ویزیت کرده‌ اند اما بهبودی حاصل نشده است؟ ممکن است قبول این موضوع برای شما مشکل باشد، اما بسیاری از دردهای مزمن و بیماری‌ های پزشکی، منشأ کاملا روانی دارند.

وقتی استرس های روانی بر عملکرد فیزیولوژیکی (جسمی) تأثیر منفی می‌گذارد، اختلال روان تنی رخ داده است.روان تنی

دلیل به وجود آمدن اختلال روان تنی چیست؟

علت به وجود آمدن اختلال روان تنی، اختلال در عملکرد یا آسیب ساختاری در اندام‌ های بدن از طریق فعال‌ سازی‌ نامناسب سیستم عصبی غیرارادی و غدد است که علائم جسمی مختلفی به‌ دنبال یک وضعیت عاطفی ظاهر می‌شود. به‌ عنوان مثال، در حالت عصبانیت، فشار خون فرد عصبانی احتمالاً بالا می‌ رود و نبض و تنفس وی افزایش می‌ یابد.

هنگامی که عصبانیت می‌گذرد، فرایندهای فیزیولوژیک شدید معمولاً فروکش می‌ کنند. حال اگر فرد به‌صورت مداوم در وضعیت احساسی شدید باشد و از احساسات خود آگاه نباشد، با گذشت زمان، چنین فردی متوجه اختلال در عملکرد جسم خود می‌ شود.

او در مورد علائم و نشانه‌ های بدنی، ابراز نگرانی می‌ کند، اما از احساساتی که باعث ایجاد علائم شده است آگاهی ندارد.

اینکه تصور کنیم علائم افرادی که به اخلالات روان تنی مبتلا می‌شوند، خیالی است و فقط در ذهن آنها وجود دارد، تصوری نادرست است. علائم جسمانی این افراد واقعی است و لازم است مانند هر فرد دیگری درمان شوند. این در حالی است که متأسفانه، اغلب این اتفاق نمی‌ افتد و این افراد تشخیص صحیح و درمان مناسب را که همانا درمان‌ های روانپزشکی و روانشناختی است دریافت نمی‌ کنند.

در واقع درمان روانشناختی این افراد به‌طور کلی و به زبان ساده، بر پایه آموزش تنظیم احساسات قرار دارد و فرد می‌ آموزد که چگونه احساسات مختلف ازجمله خشم، غم، استرس و اضطراب را مدیریت کند.روان تنی

درمان اختلالات روان تنی در کلینیک رویا

مشاورین و متخصصان حرفه ای کلینیک روانشناسی، روانپزشکی و مشاوره رویا (مرکز مشاوره در اکباتان) با مشاوره دقیق دلایل ایجاد اختلال روان تنی فرد را ریشه یابی می کنند. همچنین در جهت بهبود شرایط و سلامت فرد راه کارهایی موثر و مفید ارائه می دهند. مشاوران کلینیک رویا در زمینه درمان اضطراب و استرس، درمان اختلالات روانشناختی و هیجانی، مشاوره فردی، مشاوره خانواده و … همه روزه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *