کلینیک رویا

فال و خرافات و تأثیر بر سلامت روان افرادنوشته شده توسط در تاریخ مرداد 26, 1399

فال

متاسفانه آنچه که در کل دنیا هنوز وجود دارد، باور به خرافات، طالع بینی و فال است. جالب است علی رغم اینکه تکنولوژی پیشرفت کرده و علم در حد اعلایی است، اما هنوز هم مردم به خرافات و فال اعتقاد دارند. همین موضوع ضربه مهلکی به بدنه جامعه خواهد زد چرا که خرافات و فال ، تاثیر منفی بر سلامت افراد داشته و در نتیجه جامعه ای که متشکل از افراد با ناهنجاری های روانی باشد، سلامتی خود را از دست می دهد. بنظر شما خرافات چه تاثیراتی بر روی روان ما دارد؟ این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

تاثیرات خرافات ، فال و طالع بینی بر روح و روان انسان

اگر شما از جمله افرادی هستید که هنوز هم به خرافات و فال اعتقاد داشته و یا اینکه در بین نزدیکان شما چنین فردی وجود دارد، بد نیست بدانید با این باورها، چه بلایی بر سر روان خود می آورید:

  • ابتلا به استرس و اضطراب

لازم است بدانید افرادی که با خرافات و فال گیری درگیر هستند، در واقع راه را برای ورود استرس و اضطراب به زندگی خود فراهم می کنند. این دسته از افراد گمان می کنند بسیاری از امور، خارج از کنترل آن ها بوده و در نتیجه هر لحظه ممکن است اتفاقی برای آن ها رخ بدهد. چنین تصوری باعث می شود به مرور زمان، مضطرب شوید چرا که آینده و نتیجه کار خود را تحت کنترل امور ماورائی و خرافات می دانید و همیشه ترسی با شما است که مبادا همه چیز خراب شود.فال

  • ابتلا به وسواس فکری عملی

تکرار افکار خرافی و تعابیر گفته شده در فال در ذهن، منجر به وسواس خواهد شد و کافی است وسواس با یک جرقه روشن شود، در این صورت این جرقه به مرور زمان تبدیل به آتشی می شود که وجود شما را می سوزاند. گروهی از افراد که تحت تاثیر خرافات و فال هستند، برخی از افکار و باورها را در ذهن خود مرور کرده و به آن ها فکر می کنند. این افکار در ذهن و روح آن ها به صورت وسواس، نهادینه می شود.

  • ابتلا به بدگمانی

یکی از مهمترین تاثیراتی که خرافات و فال بر روی روان انسان می گذارد، بد بینی و بد گمانی است. برای مثال یکی از باورهای بسیار شایع، جادو کردن است. عمده افرادی که به خرافات اعتقاد دارند، فکر می کنند که برخی از نزدیکان می خواهند آن ها را جادو کنند تا زندگیشان متلاشی شود. همین باور باعث بدبینی نسبت به اطرافیان خواهد شد.

شما نمی توانید با نزدیکان خود ارتباط خوبی داشته باشید چرا که ته دلتان، نسبت به آن ها بدبینی هستید. بدبینی، روح و روان شما را اذیت می کند چرا که منجر به دور شدن شما از اطرافیان و دوستان شده و نمی توانید ساعاتی خوش را در کنار آن ها داشته باشید.

  • درگیر شدن به افسردگی

همانگونه که می دانید، همیشه یک نوع اختلال روانی، می تواند زمینه ساز اختلالات دیگر شود. خرافات منجر به استرس و اضطراب در وجود شما خواهد شد در چنین شرایطی، هر لحظه یک قدم به افسردگی نزدیک خواهید شد. ترسی که در وجود شما ناشی از خرافات و فال وارد می شود، کم کم شما را منزوی می کند چرا که ترجیح می دهید تنها باشید تا از انرژی منفی دیگران دور شوید.فال

  • اقدام به خودکشی

تلخ ترین قسمت ناشی از باور به خرافات، تمایل به خودکشی است. اگر خرافات به همین منوال ادامه یابد، روحیه شما اینقدر ضعیف می شود که زندگی برای شما قابل تحمل نخواهد بود. ترجیح می دهد بمیرید و این شرایط را تحمل نکنید. این حقیقت تلخ را بیان کنیم که بارها مراجعه کنندگانی را داشته ایم که به دلیل همین خرافات و فال ، دست به خودکشی زده اند.

چگونه با خرافات و فال برخورد کنیم؟

آمار به دست آمده از تحقیقات روانشناسی نشان می دهد که هنوز هم حتی نسل جدید، به خرافات و فال اعتقاد داشته و حتی علی رغم پیشرفت های علمی، این خرافات بیشتر شده است. باید این باورهای غلط را هر چه زودتر ریشه کن کرد قبل از اینکه نسل بعد نیز درگیر این موضوعات شوند. برای این منظور چند راهکار به شما پیشنهاد می کنیم سعی کنید این موارد را رعایت کنید:

  • آگاهی خود را افزایش دهید. هیچ چیزی را بدون پشتوانه علمی قبول نکنید. هر آنچه که منطقی باشد، عقل قبول می کند و آنچه که اساس علمی ندارد، باید کنار زده شود.
  • حتما از افراد متخصص و عالم در این زمینه کمک بگیرید. قطعا همه ما از دانش کافی در مورد موضوعات مرتبط با خرافات و فال برخوردار نیستیم و در نتیجه لازم است از افرادی که حرفه ای و متخصص هستند جویا شویم. هر چیزی که بوی خرافات می دهد و یا ردی از باروهای غلط در ان دیده می شود را با یک فرد باتجربه و دانا در میان بگذارید.
  • مطالعه زیاد داشته باشید. متاسفانه ریشه بی فرهنگی و خرافات، از نادانی و نداشتن مطالعه است سرانه مطالعه در کشور پایین آمده در صورتی که مطالعه و خواندن مقالات و کتاب های جدید، بر روی سبک زندگی تاثیرات مثبت می گذارد.فال

از بین بردن تاثیرات روانی خرافات و فال تحت نظر کلینیک رویا

اگر این مقاله را به دقت مطالعه کرده باشید، متوجه شده اید که خرافات و فال چگونه سلامت روح را تهدید می کند. اگر شما نیز در اثر همین خرافات دچار اختلالات روانی شده اید، لازم است حتما تحت نظر مشاور و روانشناس، درمان را شروع کنید. اما به خاطر داشته باشید که شما باید ریشه این اختلالات را درمان کنید. به این معنا که لازم است حتما باورهای خرافی در ذهنتان پاک شود در غیر این صورت حتی اگر بتوانید اختلالات روانی را مدیریت کنید، این کنترل، موقتی است چون علت این مشکل برطرف نشده است.

متخصصین ما در مرکز روانشناسی در اکباتان (کلینیک رویا در اکباتان) با در نظر گرفتن همه جوانب، به شما کمک می کنند که اختلالات روانی ناشی از خرافات، به صورت ریشه ای و اساسی حل شود. ما این نوید را به شما می دهیم که بعد از مدتی، شما بدون اینکه ردپایی از خرافات و فال درون وجودتان باقی مانده باشد، درمان خواهید شد.

درمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روانمشاوره خانواده

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *