کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

PTSD در نوجوانان و نکاتی که باید بدانیدنوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 11, 1402

PTSD در نوجوانان و نکاتی که باید بدانید

PTSD در نوجوانان و نکاتی که باید بدانید


اگر نوجوان شما شاهد یک رویداد آسیب زا بوده یا یک تجربه آسیب زا داشته است، ممکن است از خود بپرسید که آیا ممکن است دچار PTSD در نوجوانان شده باشد یا خیر. حتی ممکن است نشانه‌هایی از PTSD مانند بازگشت به گذشته، کابوس‌های شبانه، افزایش بی‌قراری، بی‌حسی عاطفی یا مشکل در تمرکز در مدرسه را نشان دهند.سال‌های نوجوانی می‌تواند یک دوران حساس و پر فراز و نشیب باشد. در حالی که برای نوجوانان معمولی است که بدخلقی و تحریک پذیر باشند، گاهی اوقات آنها می توانند چالش های سلامت روانی را ایجاد کنند که جدی هستند و باید به آنها رسیدگی شود.

قرار گرفتن در معرض رویدادهای آسیب زا به طور شگفت انگیزی در جوانان رایج است. تقریباً 47 درصد از نوجوانان 12 تا 17 ساله گزارش می دهند که تجاوز/تجاوز فیزیکی یا جنسی یا شاهد خشونت بوده اند. قرار گرفتن در معرض چنین رویدادهای آسیب زا می تواند منجر به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شود – یک وضعیت سلامت روان که با تجربه یا دیدن یک رویداد وحشتناک ایجاد می شود که می تواند تأثیر قابل توجهی بر رفاه و عملکرد داشته باشد.

به گفته دکتر جنیفر هاونز، مدیر روانپزشکی کودکان و نوجوانان در مرکز بیمارستان Bellevue، تشخیص PTSD معمولا در جوانی نادیده گرفته می شود. اگر فرزندشان یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده و مشکلات رفتاری را نشان می دهد، خانواده ها باید از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود برای ارزیابی PTSD بپرسند. مدیریت PTSD در نوجوانان می تواند برای همه افراد درگیر بسیار دشوار باشد، اما این واقعیت که شما نگران هستید اولین قدم مثبت و امیدوارکننده است. بیایید نگاهی به علائم و نشانه‌های PTSD در نوجوانان، علل آن و گزینه‌های درمانی موجود. بیندازیم –

PTSD در نوجوانان چقدر شایع است؟

PTSD در نوجوانان توسط نوجوانانی که در معرض آسیب های روحی، از جمله شاهد خشونت بودن، بلایای طبیعی، تصادفات، تیراندازی، یا قربانی آزار جنسی یا جسمی قرار گرفته است، تجربه می شود. آسیب هایی مانند از دست دادن اعضای خانواده، طلاق، و رها شدن نیز می تواند باعث PTSD شود.

متأسفانه، کودکان و نوجوانان از تروما مصون نیستند و می توانند PTSD را در نتیجه یک تجربه آسیب زا تجربه کنند. تخمین زده می شود که 5 درصد از نوجوانان 13 تا 18 ساله دچار PTSD می شوند. دختران بیشتر از پسران آن را تجربه می کنند. شیوع PTSD در دختران حدود 8 درصد و برای پسران 2.3 درصد است. برخی از محققان تخمین می زنند که PTSD در واقع در جمعیت نوجوانان کمی بیشتر از بزرگسالان است.

PTSD در نوجوانان چیزی است که باید جدی گرفت. در حالی که این درست است که علائم PTSD ممکن است در ماه‌های پس از یک رویداد آسیب‌زا بسیار زیاد باشد و پس از آن کاهش یابد، نوجوانان ممکن است این علائم را برای سال‌ها تجربه کنند، اگر درمان نشوند. PTSD درمان نشده می تواند عواقب شدیدی داشته باشد، از جمله مشکلات مزمن خواب، افسردگی، سوء مصرف مواد، و تلاش برای کار یا عملکرد در زندگی روزمره.

PTSD در نوجوانان چقدر شایع است؟

علائم و تشخیص PTSD در نوجوانان

همه افراد PTSD را کمی متفاوت تجربه می کنند. گاهی نشانه های آن آشکارتر می شود; در مواقع دیگر، نوجوانان علائم را بیشتر در درون خود تجربه می کنند و تشخیص علائم برای افراد خارجی دشوارتر خواهد بود. در اینجا برخی از شایع ترین علائم PTSD در نوجوانان آورده شده است:

 • فلاش بک به تجربه آسیب زا
 • به یاد آوردن یا تجربه مجدد رویداد یا تجربه
 • افزایش کابوس
 • بیخوابی
 • احساس “بی حسی” و افسردگی
 • به راحتی توسط چیزهایی تحریک می شود که آنها را به یاد رویداد آسیب زا می اندازد
 • افزایش عصبانیت و تحریک پذیری
 • مستعد به راحتی مبهوت شدن
 • کناره گیری از دوستان، تجربیاتی که قبلاً از آنها لذت می بردند
 • داشتن مشکل در مدرسه، از جمله مشکل در تمرکز و تکمیل کار
 • نمی خواهم در مورد حادثه آسیب زا صحبت کنم
 • تمایل به اجتناب از هر چیزی یا هر کسی که با تروما مرتبط است

PTSD در نوجوانان می تواند منجر به عملکرد ضعیف در مدرسه و مشکل در روابط با همسالان و اعضای خانواده شود. اغلب با رفتارهای بی پروا، پرخاشگرانه یا خود ویرانگر همراه است. PTSD با درمان های مبتنی بر شواهد درمان می شود که نشان داده شده است برای کودکان و نوجوانان موثر است. در حالی که درمان دارویی می تواند برای برخی از علائم PTSD (افسردگی، کابوس ها) مفید باشد، هیچ درمان دارویی وجود ندارد که مستقیماً PTSD را هدف قرار دهد.

علائم PTSD در نوجوانان با بزرگسالان چه تفاوت هایی دارد؟

علائم PTSD در نوجوانان بیشتر شبیه علائم PTSD در بزرگسالان نسبت به کودکان کوچکتر است. در عین حال، نوجوانان مبتلا به PTSD ممکن است بیش از بزرگسالان در «بازآفرینی آسیب‌زا» (عمل تلفیق ویژگی‌های تجربه تروما در زندگی‌شان) شرکت کنند. نوجوانان همچنین ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه تری از خود نشان دهند و بیشتر بر اساس انگیزه عمل کنند

درست مانند بزرگسالان، PTSD در نوجوانان به دلیل یک رویداد یا تجربه آسیب زا ایجاد می شود. این آسیب ها ممکن است به وضوح برای والدین شناخته شود، مانند زمانی که یک نوجوان شاهد خشونت یا یک بلای طبیعی است. اما آسیب های دیگر ممکن است به خوبی تعریف نشده باشند – و حتی برای والدین ناشناخته باقی بمانند – مانند زمانی که یک نوجوان مورد آزار جنسی قرار می گیرد یا در یک رابطه آزاردهنده عاطفی قرار می گیرد.

علائم و تشخیص PTSD در نوجوانانعلائم و تشخیص PTSD در نوجوانان

علل بروز PTSD در نوجوانان

برخی از شایع ترین علل PTSD عبارتند از:

 • شاهد هر رویداد خشونت آمیز یا جنایت
 • شاهد خشونت خانگی یا خشونت اجتماعی
 • قربانی خشونت یا آزار جنسی
 • شاهد تیراندازی در مدرسه
 • بلایای طبیعی مانند گردباد، زلزله، آتش سوزی یا سیل
 • حوادث، از جمله تصادفات اتومبیل و سقوط هواپیما
 • از دست دادن یکی از اعضای خانواده
 • تماشای مبارزه یکی از اعضای خانواده با یک بیماری جدی
 • آسیب های دوران کودکی، مانند ترک یا طلاق
 • تجربه سوء استفاده (جنسی، فیزیکی، عاطفی/روانی)

به طرز غم انگیزی، تعداد کودکانی که در دوران کودکی یا نوجوانی دچار تروما شده اند قابل توجه است. حدود دو سوم از کودکان تا زمانی که هستند حداقل یک ضربه را تجربه خواهند کرد16 ساله است.

احتمال اینکه یک نوجوان دچار PTSD شود به چند عامل بستگی دارد، از جمله اینکه چقدر در معرض این رویداد آسیب زا قرار گرفته اند، تعداد آسیب هایی که قبلاً در طول زندگی خود تجربه کرده اند، هر گونه شرایط سلامت روانی که ممکن است داشته باشند و میزان حمایت آنها در حالی که ترومای خود را پردازش می کنند

تشخیص و درمان PTSD

برای نوجوانانی که PTSD دارند امید وجود دارد. درمان مناسب می‌تواند به آنها کمک کند تا آسیب‌های خود را پردازش کنند، یاد بگیرند که با آن کنار بیایند و با انعطاف‌پذیری بیشتری از این تجربه خارج شوند. اگر مشکوک هستید که نوجوان شما به PTSD مبتلا است، اولین قدم شما تشخیص این بیماری است.

می توانید این کار را با مراجعه به پزشک اطفال فرزندتان انجام دهید، او ممکن است شما را به یک درمانگر یا روانپزشک معرفی کند. اگر مشخص است که نوجوان شما دچار PTSD است، احتمالاً درمان توصیه می شود.

تشخیص و درمان PTSD

درمان هایی که می توانند با موفقیت PTSD را در نوجوانان درمان کنند عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری

این شامل کمک به نوجوان شما در درک الگوهای فکری و واکنش‌های عاطفی/فیزیکی خود نسبت به آسیب است و ابزارهایی برای کمک به آنها برای مقابله با آن ارائه می‌دهد.

حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم (EMDR)

این از حرکات چشمی خاص همراه با درمان های شناختی برای درمان تروما استفاده می کند.

درمان دارویی

نوجوانان ممکن است علاوه بر درمان از دارو نیز بهره مند شوند. داروهای مورد استفاده برای درمان PTSD شامل داروهای ضد افسردگی، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)2 و همچنین داروهای ضد اضطراب است.

متخصص سلامت روان

مهم است که به خاطر داشته باشید که نوجوانان ممکن است در صحبت کردن در مورد آنچه که احساس می کنند یا رویداد یا تجربه آسیب زا که باعث علائم آنها شده است مشکل داشته باشند. پیدا کردن یک متخصص سلامت روان که نوجوان شما با او احساس راحتی می کند بسیار مهم است. گاهی اوقات لازم است چند ارائه دهنده مختلف را امتحان کنید تا زمانی که شخصی را پیدا کنید که شخصیت آن با نوجوان شما مطابقت داشته باشد.

اگر والدین یا مراقب نوجوانی هستید که نشانه‌های PTSD را نشان می‌دهد، قابل درک است که نسبت به آنچه شاهد آن هستید احساس اضطراب و ناراحتی می‌کنید و می‌خواهید هر کاری از دستتان بر می‌آید انجام دهید تا به نوجوان خود کمک کنید احساس بهتری داشته باشد.

نقش مهم والدین و مراقبان در شفای نوجوان

خبر خوب این است که والدین و مراقبان نقش مهمی در شفای نوجوان خود دارند. نه تنها می‌توانید به نوجوان خود کمک کنید مراقبت‌های مورد نیاز خود را پیدا کند، بلکه تحقیقات نشان می‌دهد که نوجوانانی که از حمایت والدین برخوردار هستند، در مواجهه با PTSD به‌خوبی رفتار می‌کنند. خوشبختانه، در حالی که PTSD در نوجوانان جدی است و باید به آن پرداخته شود، راه های موثری برای درمان آن وجود دارد، و نوجوانان مبتلا به PTSD می توانند زندگی کامل و شادی داشته باشند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

1 دیدگاه

 • درود با سپاس از مطلب بسیار خوب شما درصورت امکان قسمت پایانی مطلب که پدر و مادر چه کارهایی می‌توانند انجام دهند را بیشتر توضیح دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پنج =