جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چرا شب ها کابوس تکراری می بینم؟نوشته شده توسط در تاریخ فروردین 28, 1400

چرا شب ها کابوس تکراری می بینم؟

وقتی به کابوس تکراری فکر می کنیم، اغلب این رویاهای بد را با کودکانی مرتبط می کنیم که از هیولاهای زیر تخت یا چیزهایی که در تاریکی کمین کرده اند ترس دارند. اما بزرگسالان نیز غالباً کابوس می بینند. و گاهی اوقات این کابوس ها تکرار می شوند. یک کابوس تکراری به عنوان یک رویای ناخوشایند تعریف می شود که در طول مدت طولانی بارها و بارها تکرار می شود. شاید شما آرزو داشته باشید که هفته ای یک بار مورد تعرض قرار بگیرید. یا شاید کابوس شما درگیر حادثه ای از یک عزیز باشد و هر بار که به خواب می روید آن را تجربه کنید.

هر نوع کابوس تکراری که داشته باشید، با احساس وحشتناکی از خواب بیدار می شوید. وقتی می دانید که احتمالاً یک کابوس دیگر خواهید دید خوابیدن حتی ترسناک تر خواهد بود. خوشبختانه درک علت کابوس های شبانه شما می تواند اولین قدم برای رفع آنها باشد.

علل بالقوه کابوس تکراری

در حالی که مدتهاست که رویاها مردم را مجذوب خود کرده اند، اما هنوز چیز کمی در مورد اینکه چرا خواب می بینیم شناخته نشده است. و در مورد اینکه آیا رویاها معنای عمیق تری دارند، اتفاق نظر کمی وجود دارد. در حالی که برخی از محققان فکر می کنند کابوس ها ممکن است ناشی از عدم تعادل شیمیایی در مغز باشد، برخی دیگر معتقدند که این مسائل ناشی از مسائل ریشه دار یا تجربیات آسیب زا است. و هنوز، برخی معتقدند که کابوس ها به سادگی نشانه ای از تخیل زنده است.

علل بالقوه کابوس تکراری

دلیل کابوس تکراری در بین افراد مختلف

نیازهای روانشناختی برآورده نشده

برخی از محققان معتقدند که کابوس های مکرر ناشی از برآورده نشدن نیازهای روانشناختی مانند خودمختاری، صلاحیت و وابستگی است. این نیازهای برآورده نشده می تواند به رویاهایی مکرر منجر شود و در بعضی موارد کابوس های مکرر به عنوان تلاشی برای پردازش و تلفیق این تجربیات به وجود می آید.

مواد و داروها

برخی داروها و مصرف الکل ممکن است در مواد شیمیایی مغز تداخل ایجاد کرده و احتمال کابوس های شبانه را افزایش دهند. مطالعات نشان داده است که آرام بخش ها، بتا بلاکرها و آمفتامین ها به ویژه باعث کابوس می شوند. در برخی موارد، ترک مواد نیز می تواند به کابوس های مکرر منجر شود.

PTSD

کابوس ها یکی از رایج ترین علائم PTSD است. آنها اغلب شامل تجربه مجدد همان ضربه ای است که در زندگی واقعی تحمل شده است (اگرچه ممکن است به نظر برسد با یک ضربه خاص در زندگی واقعی نیز ارتباطی نداشته باشند).

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی نوعی اختلال سلامت روان است که با مسائل مربوط به تصویر از خود، دشواری مدیریت احساسات و رفتار و الگویی از روابط ناپایدار مشخص می شود. حدود 49٪ افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی کابوس می بینند.

اختلال شخصیت مرزی

اختلال کابوس

برخی از افراد با کابوس های مکرر ممکن است واجد شرایط تشخیص “اختلال کابوس” باشند. اختلال کابوس یک بیماری روانی است که توسط موارد زیر می تواند تشخیص داده شود:

قسمت های مکرر رویاهای به خاطر سپرده شده که معمولاً شامل تلاش برای جلوگیری از تهدید به زنده ماندن یا یکپارچگی جسمی است

هوشیاری سریع هنگام بیدار شدن از خواب

پریشانی یا اختلال قابل توجه در فعالیت های اجتماعی ، شغلی یا سایر زمینه ها

به منظور دستیابی به معیارهای تشخیص، علائم را نمی توان با ماده تغییر دهنده خلق و خو توضیح داد.

موضوعات مشترک در کابوس تکراری

در حالی که کابوس تکراری می تواند در مورد هر چیزی باشد، محققان دریافته اند که موضوعات مشترکی در مورد کابوس وجود دارد. یک مطالعه در سال 2018 کابوس های رایج در کودکان را بررسی کرد. محققان کشف کردند که کابوس های کودکان اغلب تحت تعقیب، پرخاشگری جسمی، یا مرگ یا جراحت یکی از عزیزانشان است.

مطالعه ای که در سال 2014 در SLEEP منتشر شد، نشان داد که کابوس های بزرگسالان اغلب مشابه هستند. محققان پس از تجزیه و تحلیل بیش از 10 هزار خواب، دریافتند كه بیشتر كابوس ها نوعی پرخاشگری جسمی است. مسائل بهداشتی، مرگ و تهدید نیز معمول می باشد.

محققان خاطرنشان کردند که ترس همیشه بخشی از کابوس ها نیست. غم، گیجی، گناه و انزجار اغلب وجود داشت.

کابوس تکراری و عوارضی که می تواند برای شما ایجاد کند

کسی که هرگز کابوس تکراری نداشته است ممکن است فکر کن ، “این موضوع فقط یک خواب بد است. خوب چی؟ ” اما هرکسی که کابوس های تکراری را تجربه کرده باشد می داند که می تواند آسیب جدی به سلامت عاطفی، جسمی، شغلی و اجتماعی شما وارد کند.

کابوس ها ممکن است در روابط عاشقانه شما تداخل ایجاد کنند. اگر بدانید که ممکن است با جیغ عرق سرد بیدار شوید، به اشتراک گذاشتن یک تخت با کسی مشکل است. همچنین ممکن است در محل کار خسته باشید زیرا شب قبل چندین بار از خواب کابوس بیدار شده اید. در نتیجه، بهره وری شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. هنگام کمبود خواب نیز ممکن است در مدیریت احساسات یا حتی اشتهای خود مشکل بیشتری داشته باشید.

این ها فقط چند مشکل است که ممکن است در نتیجه کابوس های مکرر تجربه کنید. آنچه در تحقیقات درباره کابوس های مکرر و خساراتی که ممکن است متحمل شوند، در اینجا:

پیوند به خودکشی. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین کابوس های مکرر و خودکشی در کهنه سربازان جنگ وجود دارد.

کم خوابی آنچه کابوس ها را از خواب های بد متمایز می کند این واقعیت است که کابوس ها باعث بیدار شدن مردم می شوند و همچنین خوابیدن را دشوار می کنند که می تواند منجر به کمبود خواب شود. کمبود خواب با انواع مشکلات سلامتی جسمی و پیامدهای عاطفی مرتبط بوده است ، از افزایش خطر افسردگی تا چاقی.

عوارض کابوس تکراری

احساس ناخوشی. کابوس ها همچنین با افسردگی ، اضطراب و سایر اختلالات خلقی همراه بوده اند.

درمان کابوس تکراری

اگر کابوس های مکرر را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک شما بخاطر رد هرگونه دلیل بالقوه پزشکی برای کابوس ها، جسمی کامل را انجام دهد. پزشک شما همچنین ممکن است ارجاع به یک درمانگر را توصیه کند که می تواند در بهبود خواب شما کمک کند ، مشکلات اساسی روان را برطرف کند و کابوس های شبانه شما را کاهش دهد.

درمان کابوس های مکرر بستگی به علت آن دارد. گاهی اوقات، چند تغییر در سبک زندگی می تواند آنها را کاهش دهد.

در مواقع دیگر، ممکن است تغییرات دارویی لازم باشد. یک پزشک ممکن است بتواند دارویی را تجویز کند که بتواند کابوس ها را کاهش دهد یا دارویی را که در آنها نقش دارد تغییر دهد. درمان نیز می تواند مفید باشد. درمانگران غالباً از روش مواجهه برای درمان PTSD استفاده می کنند و این می تواند کابوس های مکرر را کاهش دهد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =