کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

5 حقیقت جالب روانشناسی در مورد شخصیتنوشته شده توسط در تاریخ آبان 20, 1402

5 حقیقت جالب روانشناسی در مورد شخصیت

5 حقیقت جالب روانشناسی در مورد شخصیت


شخصیت چیزی است که ما را به آن چیزی که هستیم تبدیل می کند. شخصیت ما تقریباً بر هر بخش از زندگی ما تأثیر می گذارد، از کارهایی که برای کار و سرگرمی ها انتخاب می کنیم و نحوه تعامل ما با خانواده گرفته تا انتخاب دوستان و شرکای عاطفی. اما چه عواملی بر شخصیت ما تأثیر می گذارد؟ آیا می‌توانیم شخصیت خود را تغییر دهیم یا ویژگی‌های کلی ما در طول زندگی یکسان باقی می‌مانند؟

از آنجایی که شخصیت موضوع بسیار جالبی است، یکی از موضوعاتی است که به شدت در روانشناسی مورد تحقیق قرار گرفته است. به لطف تمام مطالعاتی که در مورد نظریه شخصیت انجام شده است، روانشناسان چیزهای زیادی را در مورد چیزهایی که بر شخصیت ما تأثیر می گذارد و همچنین نحوه تأثیر شخصیت ما بر رفتار ما آموخته اند.

جالب ترین حقایق روانشناسی در مورد شخصیت

بیایید نگاهی به برخی از جالب ترین حقایق روانشناسی در مورد شخصیت بیندازیم.

1. ترتیب تولد می تواند بر شخصیت تأثیر بگذارد – اما ما مطمئن نیستیم که چقدر

این ایده که ترتیب تولد خواهر و برادر بر شخصیت آنها تأثیر می گذارد، جدید نیست. شاید شنیده باشید که فرزندان اول “رئیس” یا “مسئولیت پذیر” هستند، در حالی که فرزندان آخر “غیر مسئولیت پذیر” و “تکانشگر” هستند. اما آیا علمی برای حمایت از این کلیشه ها وجود دارد؟ برای دهه‌ها، کتاب‌های روان‌شناسی پاپ اثرات ترتیب تولد بر شخصیت را تبلیغ می‌کردند، اما ما واقعاً هیچ مدرک محکمی برای حمایت از این نظریه نداشتیم.

این ایده به یک روانشناس اتریشی به نام آلفرد آدلر برمی گردد که در دهه 1960 مفهوم ترتیب تولد را مطرح کرد – با این حال، او در واقع هیچ مطالعه ای در مورد آن انجام نداد. اینکه چگونه خود را در خانواده خود می‌دانستید – احتمالاً تأثیر بیشتری بر شما داشته است تا ترتیب تحت اللفظی که در آن عضوی از خانواده‌تان شده‌اید. از زمانی که آدلر ایده خود را مطرح کرد، مطالعات علمی انجام شده است که نشان می دهد عواملی مانند ترتیب تولد و اندازه خانواده ممکن است بر شخصیت ما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که ترتیب تولد ممکن است بر انتخاب دوستان و شرکای عاشقانه شما تأثیر بگذارد – بنابراین، فرزندان اول تمایل به جفت شدن با سایر اولادها، وسط ها با سایر وسط ها و فرزندان آخر با فرزندان آخر دارند. متولد شد.

ترتیب تولد می تواند بر شخصیت تأثیر بگذارد - اما ما مطمئن نیستیم که چقدر

2. شخصیت شما در طول زندگی نسبتاً پایدار است

آیا فکر می کنید که شخصیت شما می تواند در طول زمان تغییر کند یا خلق و خوی اصلی شما در سنگ است؟ مطالعات بلندمدت شخصیت نشان می‌دهد که بخش‌های اصلی شخصیت ما در طول زندگی ما ثابت می‌مانند. به گفته محقق پل تی کوستا جونیور، شخصیت ما با افزایش سن نسبتاً ثابت می ماند.

در مقاله ای در نیویورک تایمز، کاستا گفت: “آنچه در طول زندگی تغییر می کند، نقش ها و مسائلی است که برای شما اهمیت دارد. مردم ممکن است فکر کنند شخصیت آنها با افزایش سن تغییر کرده است، اما این عادات آنها است که تغییر می کند، قدرت آنها تغییر می کند. و سلامتی، مسئولیت ها و شرایط آنها – نه شخصیت اصلی آنها.”

مطالعات نشان داده‌اند که بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی که در کودکی ایجاد می‌کنیم، در بزرگسالی نیز وجود خواهند داشت. سه جنبه از شخصیت ما که با افزایش سن تغییر می کند عبارتند از: اضطراب، دوستی و اشتیاق برای تجربه های جدید.

3.شخصیت شما ممکن است با بیماری های خاصی مرتبط باشد

در گذشته، تئوری‌های زیادی وجود داشت که نشان می‌داد ویژگی‌های ذهنی خاص با بیماری‌های جسمی مرتبط است – برای مثال، خصومت و پرخاشگری اغلب با بیماری قلبی مرتبط است. وقتی مورد آزمایش قرار گرفت، برخی از مطالعات ارتباط احتمالی را نشان دادند، اما برخی دیگر هیچ مدرکی برای حمایت از این ایده که شخصیت شما می‌تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد، به دست نیاوردند.

محققان از یک تکنیک آماری به نام متاآنالیز برای بررسی مطالعات مربوط به ارتباط بین شخصیت و بیماری استفاده کرده اند. از طریق بررسی‌ها، آن‌ها برخی از ارتباط‌هایی را که قبلاً متوجه نشده بودند، بین ویژگی‌های شخصیتی عصبی و چند بیماری خاص کشف کرده‌اند: سردرد، آسم، آرتریت، زخم معده و بیماری قلبی.

ما می دانیم که استرس می تواند ذهن شما و بقیه بدن شما را ویران کند. بنابراین، اگر شما فردی هستید که نمی توانید استرس را به خوبی مدیریت کنید، منطقی است که می تواند بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد. بودن در طول زمان برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ویژگی‌های شخصیتی شما حتی می‌تواند پیامدهای سلامتی درازمدت شما را پیش‌بینی کند – به عنوان مثال، چقدر احتمال دارد به بیماری‌های مزمن پزشکی مبتلا شوید یا محدودیت‌های حرکتی عملکردی داشته باشید.

شخصیت شما ممکن است با بیماری های خاصی مرتبط باشد

شخصیت‌های نوع A

یکی از نمونه‌ها شخصیت‌های «نوع A» است – افرادی که سخت‌گیر، رقابت‌پذیر، بی‌صبر و حتی پرخاشگر هستند. یک مطالعه نشان داد افرادی که ویژگی‌های «نوع A» بیشتری را گزارش می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند. که می تواند تحت تاثیر سطوح استرس قرار گیرد.

شخصیت شما حتی می تواند بر مدت زمان زندگی شما تأثیر بگذارد: یک مطالعه نشان داد که کمرویی می تواند با طول عمر کوتاه تر مرتبط باشد. مطالعه دیگری بر روی بیش از 26000 شرکت‌کننده نشان داد افرادی که امتیاز بالایی در ویژگی‌هایی مانند آرامش، همدلی، آراستگی، کنجکاوی و بلوغ کسب کرده‌اند و در تکانشگری امتیاز پایینی کسب کرده‌اند، در طی تقریباً 50 سال آینده خطر مرگ به هر دلیلی را کاهش می‌دهند. بالا.15

4. حیوانات خانگی شما شخصیتی دارند…

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی احساس می کنند حیوانات خانگی آنها دارای شخصیت هایی هستند که آنها را کاملاً منحصر به فرد از سایر اعضای نژاد خود می کند. اگر به نظر شما شبیه است، ممکن است تحقیقاتی برای حمایت از برداشت شما از همراه وفادارتان انجام شود.

حیوانات تقریباً از هر گونه ای – گربه و سگ گرفته تا عنکبوت، پرنده و فیل – دارای شخصیت خاص خود هستند. آنها ترجیحات، رفتارها و خصلت های خود را دارند که بی شباهت به ما نیست، اغلب در طول زندگی آنها یکسان است. در حالی که برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که این ما ویژگی‌های انسانی را به حیوانات می‌دهیم (آنتروپومورفیسم)، محققان شخصیت حیوانات الگوهای رفتاری ثابتی را مشاهده کرده‌اند که می‌توان آنها را به‌صورت علمی اندازه‌گیری و آزمایش کرد، که تا حدی به ادعاها اعتبار می‌دهد.

حیوانات خانگی شما شخصیتی دارند...

5…. و انتخاب حیوان خانگی شما ممکن است با شخصیت شما مطابقت داشته باشد

آیا خود را بیشتر یک «شخص سگ» می دانید یا یک «آدم گربه»؟ طبق یک مطالعه، پاسخ شما ممکن است شخصیت شما را آشکار کند. گاسلینگ، محقق دانشگاه UT Austin، حیوانات خانگی و شخصیت انسان را نیز مورد مطالعه قرار داده است. در مطالعه ای روی 4500 نفر، محققان از شرکت کنندگان پرسیدند که آیا آنها “مردم سگ” هستند یا “افراد گربه”.

محققان دریافتند افرادی که به عنوان “مردم سگ” شناخته می شوند، برونگراتر و مشتاق تر برای راضی نگه داشتن دیگران هستند، در حالی که افرادی که خود را “مردم گربه” توصیف می کنند، بیشتر درونگرا و کنجکاو هستند. گاسلینگ می‌گوید که نتایج می‌تواند ارزش واقعی داشته باشد – به عنوان مثال، در درمان با حیوانات خانگی. با استفاده از غربالگری های شخصیت، درمانگران ممکن است بتوانند افراد نیازمند را با حیواناتی که به بهترین وجه با شخصیت آنها سازگار است، مطابقت دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که وقتی شخصیت شما با حیوان خانگی شما مطابقت دارد، ممکن است پیوند شما با آنها قوی تر شود. برای مثال، افرادی که احساس می کردند ویژگی های شخصیتی خود را با حیوانات خانگی خود به اشتراک می گذارند، گزارش کردند که بیشتر به آنها وابسته هستند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 1 =