ویژگی‌های شخصیتی افراد به صورت ژنتیکی تعیین می شود یا شرایط محیطی نیز دخالت دارند؟

ویژگی‌های شخصیتی افراد به صورت ژنتیکی تعیین می شود یا شرایط محیطی نیز دخالت دارند؟

ویژگی‌های شخصیتی افراد به صورت ژنتیکی تعیین می شود یا شرایط محیطی نیز دخالت دارند؟


ویژگی‌های شخصیتی به ما کمک می‌کنند تا افراد منحصربه‌فرد بسازیم، اما همه درباره اینکه دقیقاً چند ویژگی مختلف وجود دارد یا چه عواملی در ایجاد این ویژگی‌ها نقش دارند، توافق ندارند. آیا شخصیت ژنتیکی است یا اینکه محیط نقش بیشتری در شکل دادن به آنهایی دارد؟ هم ژنتیک و هم محیط در رشد شخصیت نقش دارند، اگرچه درجه خاصی که هر کدام نقش ایفا می کنند اغلب به ویژگی شخصیتی خاص مورد نظر بستگی دارد. این مقاله به چگونگی تعریف ویژگی‌های شخصیتی، ژنتیکی بودن شخصیت و چگونگی تغییر ویژگی‌ها در طول زمان می‌پردازد.

ویژگی های شخصیتی چیست؟

صفات معمولاً به عنوان ویژگی های متفاوتی که شخصیت یک فرد را می سازند تعریف می شوند. ویژگی های شخصیتی الگوهای نسبتاً پایداری از افکار، احساسات و اعمال هستند که افراد را به عنوان یک فرد متمایز می کند. تئوری صفات نشان می دهد که شخصیت ما از تعدادی ویژگی های مختلف تشکیل شده است. به عنوان مثال، برون گرایی (اغلب به عنوان برون گرایی شناخته می شود) بعد شخصیتی است که نحوه تعامل افراد با جهان را توصیف می کند. به عنوان مثال، برخی افراد بسیار برونگرا و برونگرا هستند، در حالی که برخی دیگر بیشتر درونگرا و محتاط هستند.

در گذشته اعتقاد بر این بود که ویژگی های شخصیتی در طول زندگی بسیار اندک تغییر می کند. برخی از مطالعات طولی نشان داده‌اند که ویژگی‌ها بسیار ظریف‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد هستند و برخی تغییرات شخصیتی می‌توانند و در طول زمان رخ می‌دهند.

ویژگی های شخصیتی چیست؟

ویژگی های شخصیتی ژنتیکی است یا محیطی؟

چه چیزی در مورد شخصیت، طبیعت یا پرورش اهمیت بیشتری دارد؟ DNA شما چقدر بر شخصیت شما تأثیر می گذارد؟ محققان دهه‌ها را صرف مطالعه روی خانواده، دوقلوها، فرزندان خوانده و خانواده‌های رضاعی کرده‌اند تا بهتر بفهمند که چقدر شخصیت ژنتیکی و چقدر محیطی است. هم طبیعت و هم تربیت می توانند در شخصیت نقش داشته باشند، اگرچه مطالعات دوقلو در مقیاس بزرگ نشان می دهد که یک مؤلفه ژنتیکی قوی وجود دارد.

در حالی که درجه دقیق بسته به ویژگی متفاوت است، ژنتیک بر شخصیت تأثیر دارد. مطالعات دوقلو و فرزندخواندگی نشان می دهد که شخصیت انسان حدود 30% تا 60% ارثی است این قطعا به این معنا نیست که محیط در شکل گیری شخصیت نقشی ندارد. ویژگی‌های شخصیتی پیچیده هستند و تحقیقات نشان می‌دهد که عوامل ژنتیکی و محیطی ویژگی‌ها را شکل می‌دهند. 3 این دو نیرو به روش‌های مختلف برای شکل‌گیری شخصیت فردی ما با هم تعامل دارند.

یکی از شناخته‌شده‌ترین مطالعات طولی که به وراثت‌پذیری ویژگی‌های شخصیتی می‌پردازد، مطالعه مینه‌سوتا درباره دوقلوها که جدا از هم بزرگ شده‌اند، مدت‌هاست که به عنوان مدرکی مبنی بر ارثی بودن صفات ذکر شده است. با این حال، یکی از انتقادات اخیر نتایج را زیر سوال برده است و به این نکته اشاره می کند که داده های مهم در مورد گروه کنترل از انتشار حذف شده است. یک مطالعه در سال 2018 که در مجله Molecular Psychiatry منتشر شد به این نتیجه رسید که تعاملات بین بیش از 700 ژن تأثیر بیشتری بر برخی از ویژگی های شخصیتی نسبت به تأثیرات فرهنگی و محیطی دارد.

آیا افراد با ویژگی های شخصیتی خاصی متولد می شوند؟

آیا شخصیت ها متولد می شوند یا ساخته می شوند؟ این واقعیت که کودکان ویژگی های شخصیتی را در دوران نوزادی نشان می دهند، نشان می دهد که ژنتیک نقش مهمی را ایفا می کند، اما تغییرات شخصیتی در طول زمان به یک مؤلفه پرورش نیز اشاره دارد. بچه‌ها نشانه‌های اولیه شخصیت خود را به شکل خلق و خوی نشان می‌دهند، که تخمین زده می‌شود 20 تا 60 درصد به دلیل ژنتیک باشد. اما خلق و خوی دوران کودکی چقدر بر شخصیت بعدی زندگی تأثیر می گذارد؟ خلق و خوی اولیه کودک در تعیین نحوه تعامل آنها با محیط خود مهم است. به همین دلیل، این تعاملات مختلف به تجربیات مختلف کمک می کند.

در حالی که خلق و خو یا خلق و خوی شما بر شخصیت شما تأثیر می گذارد، اما آنها یکسان نیستند و می توانند کاملاً متفاوت باشند. خلق و خوی شما بر نحوه رفتار و نحوه تعامل شما با محیطتان تأثیر می گذارد. از سوی دیگر شخصیت شما شامل باورها، افکار، صفات، ویژگی ها و رفتارهای شماست که با افزایش سن رشد می کنند.

آیا افراد با ویژگی های شخصیتی خاصی متولد می شوند؟

انواع صفات

چه می خواهیداگر کسی از شما خواسته است که ویژگی های شخصیتی را که بهترین توصیف شما هستند را فهرست کنید؟ ممکن است ویژگی‌های مختلفی مانند مهربان، پرخاشگر، مودب، خجالتی، برون‌گرا یا جاه‌طلب را از بین ببرید. اگر بخواهید فهرستی از هر ویژگی شخصیتی تهیه کنید، احتمالاً شامل صدها یا حتی هزاران اصطلاح مختلف می شود که برای توصیف جنبه های مختلف شخصیت استفاده می شود.

روانشناس گوردون آلپورت زمانی فهرستی از ویژگی های شخصیتی را ایجاد کرد که شامل بیش از 4000 اصطلاح بود.

این سوال که چه تعداد از ویژگی های شخصیتی وجود دارد موضوع بحث در طول تاریخ روانشناسی بوده است، اما امروزه بسیاری از روانشناسان بر آنچه به عنوان پنج مدل بزرگ شخصیت شناخته می شود تکیه می کنند.

پنج ویژگی که شخصیت را می سازند و تحت تاثیر ژنتیک قرار می گیرند

بر اساس مدل پنج بزرگ، شخصیت از پنج بعد گسترده تشکیل شده است. شخصیت‌های فردی ممکن است در هر یک از پنج ویژگی اصلی یا بالا، پایین، یا جایی در بین باشند. شواهد حاکی از آن است که این پنج ویژگی بزرگ شخصیتی تا حدی به ارث می رسند. پنج ویژگی که شخصیت را می سازند و تحت تاثیر ژنتیک قرار می گیرند عبارتند از: گشودگی، وظیفه شناسی، برون گرایی، موافق بودن و روان رنجوری که گاهی با نام اختصاری OCEAN به آن اشاره می شود.

گشودگی: خلاق، برای امتحان چیزهای جدید باز، از فکر کردن به مفاهیم انتزاعی خوشحالم

وظیفه شناسی: سطح بالای تفکر، کنترل خوب تکانه و رفتارهای هدفمند

برون گرایی: جامعه پذیری، پرحرفی، قاطعیت و تحریک پذیری

توافق پذیری: اعتماد، نوع دوستی، مهربانی، محبت و سایر رفتارهای اجتماعی

روان رنجوری: اندوه، بدخلقی، بی ثباتی عاطفی، نگرانی در مورد بسیاری از چیزهای مختلف

بسیاری از ویژگی هایی که ممکن است برای توصیف شخصیت خود استفاده کنید تحت یکی از این عناوین گسترده قرار می گیرند. ویژگی‌های شخصیتی مانند خجالتی، برون‌گرا، دوستانه و اجتماعی جنبه‌های برون‌گرایی هستند، در حالی که ویژگی‌هایی مانند مهربان، متفکر، منظم و جاه‌طلب بخشی از طیف وظیفه‌شناسی هستند. تحقیقات نشان می دهد که وراثت پذیری حدود 40 تا 60 درصد از واریانس پنج ویژگی بزرگ شخصیت را توضیح می دهد. هر یک از این پنج صفت نشان دهنده یک زنجیره است. برخی از افراد در برخی صفات کم و در برخی دیگر بالا هستند. در واقع، بسیاری از مردم جایی در میانه بسیاری از یا اکثر این ویژگی ها هستند.

پنج ویژگی که شخصیت را می سازند و تحت تاثیر ژنتیک قرار می گیرند

تغییرات ویژگی های شخصیتی

وقتی نوبت به برخی از صفات گسترده و غالب می رسد، تغییر بسیار دشوار است. وقتی اتفاق می افتد، این تغییرات بسیار ظریف هستند. به عنوان مثال، یک فرد بسیار برونگرا ممکن است در طول زمان تا حدودی محتاطتر شود. این بدان معنا نیست که آنها به یک درونگرا تبدیل خواهند شد. به سادگی به این معنی است که یک تغییر ظریف رخ داده است و برون گرایی فرد کمی تغییر یافته است. این فرد همچنان برون گرا و صمیمی است، اما ممکن است متوجه شود که از تنهایی یا محیط های آرام تری نیز در مواقعی لذت می برد.

تحقیقات نشان می دهد که افراد با افزایش سن بیشتر درونگراتر می شوند در هر دوی این مثال ها، ویژگی اصلی شخصیت فرد به کلی تغییر نکرده است. در عوض، تغییرات در طول زمان، اغلب نتیجه تجربیات، منجر به تغییرات ظریف در این صفات مرکزی شده است.

در حالی که تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک نقش مهمی در شخصیت بازی می کند، همچنین مهم است که تشخیص دهیم عوامل دیگری نیز بر آن تأثیر دارند. در بسیاری از موارد، محیط بر بیان ژن ها تأثیر می گذارد. شخصیت نسبتاً پایدار است، اما این بدان معنا نیست که در سنگ حک شده است. در عوض، عوامل خاصی، از جمله سن و هویت، بر نحوه تغییر و تغییر شخصیت در طول زمان تأثیر می‌گذارند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 6 =