کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چرا در خواب گریه می کنم؟نوشته شده توسط در تاریخ دی 21, 1402

چرا در خواب گریه می کنم؟

چرا در خواب گریه می کنم؟


گریه در خواب ممکن است برای نوزادان، کودکان، بزرگسالان و افراد مسن اتفاق بیفتد. بیدار شدن با چشمان اشکبار می تواند ناراحت کننده باشد. این مقاله به این موضوع می پردازد که چه چیزی باعث می شود افراد در خواب گریه کنند و چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشند.

چه چیزی باعث گریه در خواب می شود؟

خوابیدن نوزاد در طول شب احتمالاً اولین چیزی است که اکثر والدین جدید به آن امیدوار هستند. نوزادان در خواب گریه می کنند زیرا عادت ندارند از یک مرحله خواب به مرحله بعدی بروند. با این حال، با رشد و تکامل نوزادان، آنها کمتر از خواب بیدار می شوند، که به والدین آنها اجازه می دهد تا چشمانشان را ببندند.

بزرگسالانی که از نظر عاطفی تخلیه شده‌اند، از بیماری روانی رنج می‌برند یا تجربه‌ای آسیب‌زا را تجربه کرده‌اند، می‌توانند گریه در خواب را تجربه کنند. برای سالمندان، تغییرات فیزیکی، علائم زوال عقل، برخورد با جنبه های ذهنی و عاطفی پیری و استرس ناشی از انتقال زندگی می تواند باعث گریه در طول چرخه خواب شود. در زیر چند دلیل احتمالی وجود دارد که چرا گریه در خواب رخ می دهد.

چه چیزی باعث گریه در خواب می شود؟

انتقال مرحله خواب

وقتی نوزاد متولد می شود، به زمان نیاز دارد تا خود را با چرخه خواب جدید خود وفق دهد. خواب شش مرحله دارد. خواب حرکت سریع چشم (REM) یکی از این مراحل است. به آن خواب سبک نیز گفته می شود. نوزادان زمان بیشتری را در طول خواب REM نسبت به بزرگسالان می گذرانند. نوزادان گریه در خواب را تجربه می کنند زیرا عادت ندارند از خواب عمیق به خواب سبک تبدیل شوند. این انتقال می تواند برای آنها ناراحت کننده باشد و باعث شود با گریه از خواب بیدار شوند. با این حال، گاهی اوقات آنها آرام می گیرند و به خواب ادامه می دهند اگر کودک شما بیشتر از حد معمول یا برای مدت طولانی بی وقفه گریه می کند، با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

وحشت های شبانه

وحشت های شبانه نوعی پاراخوابی هستند که وقتی بیدار می شوید نمی توانید آن را به خاطر بسپارید. کودکان بیشتر از بزرگسالان این موارد را تجربه می کنند. وحشت شبانه بیشتر در سنین 3 تا 7 سالگی رخ می دهد. تخمین زده می شود که 30 درصد از کودکان دختر و پسر دچار وحشت شبانه می شوند. طول یک وحشت شبانه می تواند بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد اینها می تواند شامل حرکت شدید در رختخواب، جیغ زدن و/یا راه رفتن در خواب باشد و می تواند باعث گریه در خواب و هنگام بیداری شود. در حدود 10 سالگی، فراوانی وحشت شبانه به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

کابوس ها

چه چیزی بدتر از خواب بد؟ یک کابوس. احتمالاً به یاد دارید که در کودکی بیشتر از بزرگسالی کابوس می دیدید. با این حال، هر کسی در سن من می تواند آنها را تجربه کند. بیدار شدن از یک کابوس می تواند باعث ایجاد احساس ترس، ناراحتی، لرزش و ناراحتی در شما شود. گاهی اوقات، یک کابوس می تواند آنقدر شدید باشد که باعث شود با گریه از خواب بیدار شوید. غیرممکن است که به طور کامل از هجوم رویاهای ترسناک به خواب شما جلوگیری کنید

اگرچه دانشمندان به طور کامل مطمئن نیستند که چرا مردم کابوس می بینند، اما معتقدند که این کابوس ها به نحوه پردازش احساسات و استرس های دشوار، مدیریت موقعیت های نامطلوب و مقابله با احساسات اضطراب‌آور در مورد رویدادهای آینده مربوط می شود.

کابوس ها

احساسات یا اندوه سرکوب شده

هرکسی زمانی که با یک فقدان غم انگیز مواجه می شود یا با یک رویداد آسیب زا مواجه می شود، غم و اندوه متفاوتی دارد. برخی از افراد می توانند به راحتی احساسات خود را ابراز کنند، بدون موانع زیادی به دنبال کمک هستند و می توانند به سرعت به جلو حرکت کنند. دیگران ممکن است ترجیح دهند احساسات خود را نادیده بگیرند یا سرکوب کنند و از دیگران کناره گیری کنند. برخی افراد تمایل دارند طوری رفتار کنند که انگار همه چیز خوب است. آنها در طول روز مشغول و فعال می مانند، اما در شب، احساسات دشوار به عنوان مشکلات خواب حباب می شوند

هیچ راه درستی برای سوگواری برای از دست دادن یک عزیز وجود ندارد و گریه خواب ممکن است روش طبیعی بدن شما برای مدیریت آن تجربه باشد. تماس با یک درمانگر یا متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند تا آن احساسات دشوار را پردازش کنید، راه های مقابله را تعیین کنید و درمان را یاد بگیرید.

اضطراب و استرس

از مسائل کاری، مشکلات زناشویی، مشکلات خانوادگی و مشکلات مالی گرفته تا نگرانی های سلامتی، زندگی می تواند پر از عوامل استرس زا باشد. اگر زندگی موقعیت‌های بسیار پیچیده‌ای را برای شما رقم زده است، بدن شما باید آن‌ها را پردازش کند. خواب از توانایی مغز برای ایجاد خاطرات عاطفی، توسعه رفتار همدلانه و تعدیل واکنش عاطفی پشتیبانی می کند. استرس و اضطرابی که احساس می‌کنید می‌تواند به صورت گریه در خواب ظاهر شود، زیرا مغز شما در حال کار بر تنش شدیدی است که در زندگی شما وجود دارد.

پاراسومنیا

پاراسومنیا دسته ای از اختلالات خواب است که شامل راه رفتن در خواب و خواب گویی می شود. فردی که پاراسومنیا را تجربه می کند، از نظر جسمی به آن عمل می کند. رؤیایی در زندگی واقعی که می تواند شامل گریه باشد. اگر فردی در خانواده شما این اختلال خواب را دارد، احتمال ابتلای شما نیز به آن بیشتر است پاراسومنیا با استرس، اضطراب و تغییرات عمده در عادات خواب تشدید می شود. این می تواند ایمنی فرد را به خطر بیندازد زیرا از محیط فیزیکی خود آگاه نیست.

آنها ممکن است ناخواسته با خوردن مواد سمی، افتادن از طاقچه یا پایین آمدن از پله ها یا برخورد به اشیا به خود آسیب برسانند. اگر مکرراً پاراسومنیا را تجربه می کنید، مهم است که از یک متخصص پزشکی در مورد گزینه های درمانی و نکات پیشگیری کمک بگیرید.

پاراسومنیا

چه موقع گریه در خواب جای نگرانی ندارد؟

گریه در خواب به صورت هر چند وقت یکبار جای نگرانی ندارد. انسان بودن یعنی احساسی بودن و اشک بخشی از پردازش این احساسات است. با این حال، اگر اغلب در خواب گریه می‌کنید یا توانایی شما در عملکرد صحیح را مختل می‌کند یا مانع از انجام فعالیت‌های روزانه‌تان می‌شود، مهم است که با پزشک یا متخصص سلامت روان خود تماس بگیرید. آنها می توانند به شناسایی بیماری زمینه ای کمک کرده و گزینه های درمانی را برای بهبود خواب و رفاه کلی ارائه دهند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =