کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سکس تراپی چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟نوشته شده توسط در تاریخ فروردین 17, 1400

سکس تراپی چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

سکس تراپی چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟


سکس‌ تراپی نوعی روان درمانی است که مسائل مربوط به سلامت روان و یا نگرانی‌های عاطفی در مورد عملکرد و تمایلات جنسی را مورد بررسی قرار می دهد. این مسائل به طور معمول با کمک یک متخصص و سکس تراپیست بررسی می‌شوند. سکس تراپی نوعی درمان گفتگو محور است که برای کمک به افراد و زوجین در رسیدگی به عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین‌فردی موثر بر رضایت جنسی طراحی شده است.

هدف از سکس تراپی کمک به افراد برای عبور از چالش‌های جسمی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت‌بخش و زندگی جنسی لذت‌بخش است. همراه ما باشید تا در این مقاله با این مفهوم و کاربردهایش آشنا شوید.

مفهوم سکس تراپی چیست؟

این نوع روش درمانی، به منظور کمک به افرادی است که از نظر روابط جنسی خود دچار مشکل و نگرانی هستند. به گفته «درک پولونسکی»، یک روان‌پزشک از دانشکده پزشکی هاروارد، بین ۳۵ تا ۵۰ درصد افراد یک مشکل جنسی را در طولانی مدت در زندگی خود تجربه می‌کنند. بنابراین اگرچه ممکن است مطرح کردن نگرانی‌های جنسی همیشه آسان نباشد؛ اما این مسائل بسیار رایج هستند. افراد می‌توانند این نوع درمان را به تنهایی انجام دهند، صرف نظر از اینکه مجرد هستند یا در رابطه‌ای قرار دارند و ازدواج کرده‌اند.

مفهوم سکس تراپی چیست؟

افزایش اعتماد به نفس با سکس ‌تراپی

بسیاری از افراد ممکن است به سختی در مورد مسائل جنسی صحبت کنند، به خصوص با متخصصی که به خوبی نمی‌شناسند و غریبه است. این را هم اضافه کنید که همسرشان در کنارشان حضور دارد. همه این موارد صحبت را برای بیمار سخت می‌کند اما باید بدانید سکس ‌تراپی به افزایش اعتماد به نفس زوجین و کمک شایانی می‌کند و گذشته از این‌ها سلامت جنسی را بهبود می‌بخشد.

سکس‌ تراپی و مراحل مختلف آن

در مراحل اولیه، سکس تراپی، اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به سرکوب کردن انواع مختلفی از انحرافات جنسی در نظر گرفته می‌شود. در این زمینه، از گذشته تا الان تغییرات زیادی صورت گرفته است و امروزه این رویکرد اغلب به افراد و زوج‌هایی که در جستجوی دستیابی به لذت جنسی بیشتری هستند توصیه می‌شود. مشاوره جنسی مناسب و جامع، حتی پس از یک دوره کوتاه مدت، می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روانی و جنسی یک فرد و زوج داشته باشد. با این حال اثر بخشی درمان، در نهایت بستگی به تمایل فرد دارد.

انتخاب متخصص سکس تراپیست

یک سکس‌تراپیست می‌تواند یک روانپزشک، یک مشاور ازدواج یا خانواده درمانگر، یک روانشناس یا یک مددکار اجتماعی بالینی باشد. بر خلاف آنچه برخی معتقدند، هیچ چیز عجیب، انحرافی یا کنجکاوی در پشت درب مطب یک سکس‌تراپیست وجود ندارد. در واقع، سکس تراپی تفاوت چندانی با سایر اَشکال مشاوره روانشناسی ندارد. سکس تراپی نوعی روان‌ درمانی است که مشکلات احتمالی جسمی را نیز در نظر می‌گیرد.

وقتی یک زوج با یک مشکل جنسی روبرو می‌شوند، سکس‌تراپیست سعی می‌کند بفهمد هر یک از زوجین چگونه می‌توانند در این مسئله سهیم باشند. اختلال عملکرد جنسی در بسیاری جوامع شایع است. در حقیقت ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان گزارش کرده‌اند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده‌اند.

انتخاب متخصص سکس تراپیست

در چه مواردی مراجعه به سکس تراپیست توصیه می شود؟

یک روش برای تعیین اینکه آیا به جای نوع دیگری از روان ‌درمانی، به یک سکس تراپیست احتیاج دارید یا نه، این است که تجزیه و تحلیل کنید در حال حاضر چه احساسی در زندگی شما بیشتر تحت ‌تأثیر قرار گرفته است. اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما بسیار تحت ‌تأثیر اختلال عملکرد جنسی قرار دارد، بهتر است به یک متخصص جنسی درمانی مراجعه کنید. همین طور اگر کمبود صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی، جدی‌ترین نگرانی شخصی شما است، یک جلسه سکس تراپی مکانی مناسب برای شروع است.

در بسیاری از موارد افراد به مدت کوتاهی در سکس ‌تراپی مشارکت می‌کنند. (هر چند در بعضی موارد، مراجعه مداوم یا طولانی مدت برای مشاوره لازم است) یک برنامه درمانی خاص براساس نیازهای فرد یا زوج در تراپی تنظیم خواهد شد. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است فرد به سکس تراپی یا مشاوره جنسی مراجعه کند.

اما اغلب برای افرادی که کیفیت زندگی آنها تحت تاثیر عملکرد یا میل جنسی آنها قرار گرفته است، یا برای افرادی که در داشتن رابطه جنسی دچار مشکل شده‌اند، بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت توصیه می‌شود. همچنین نوجوانانی که در مورد مسائل جنسی گیج شده‌اند یا نگران هستند ممکن است در برخی موارد نیاز به مراجعه به تراپیست داشته باشند.

سکس تراپی چگونه می‌تواند موثر باشد؟

مشاوره جنسی مناسب و جامع ، حتی پس از یک دوره ی کوتاه مدت، می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روانی و جنسی یک فرد و زوج داشته باشد. با این حال اثر بخشی درمان، در نهایت بستگی به تمایل فرد برای پذیرش مفاهیم ارائه شده در طول جلسه دارد. بسیاری از متخصصان معتقدند که سکس‌ تراپی مانند سایر تراپی‌ها زمانی که همه جوانب به طور صادقانه در نظر گرفته شود و نگرانی‌ها مطرح شود و تلاش مشترک انجام شود بیشتر مفید است. سکس تراپی می‌تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  • اختلال در نعوظ
  • میل جنسی کم
  • کمبود علاقه به داشتن رابطه
  • انزال زودرس
  • اعتماد به نفس کم
  • عدم پاسخ به محرک جنسی
  • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
  • میل جنسی بیش از حد
  • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
  • افکار جنسی ناراحت کننده

فتیش‌ها (یادگارخواهی) جنسی ناخواسته سکس ‌تراپی فقط محدود به این مسائل نمی‌شود اما این‌ها برخی از دلایل رایج فرد یا زوج‌هایی هستند که می‌توانند برای درمان آن به دنبال متخصص سکس تراپی باشند.

سکس تراپی چگونه می‌تواند موثر باشد؟

محدودیت‌ها و نگرانی‌هایی که در مورد سکس تراپی وجود دارد

از آنجا که رابطه ‌جنسی می‌تواند موضوع بحث برانگیز باشد و ممکن است علاوه بر دیدگاه‌های سیاسی و مذهبی ارزش‌های شخصیتی را نیز به چالش بکشد، مراجعه به سکس‌ تراپی ممکن است برای برخی از افراد مشکل باشد. متخصصان سکس ‌تراپی به شکل مخصوص برای ایجاد تعادل بین این عوامل در ذهن خود، آموزش داده شده‌اند، اما اثر بخشی این روش درمانی در نهایت بستگی به کیفیت روابط و اهداف و انگیزه‌های فرد یا زوج دارد.

یک زندگی جنسی کامل منجر به رضایت از یک زندگی سالم و طبیعی خواهد بود. صمیمیت جسمی و عاطفی قسمت‌های اساسی سلامتی شما هستند. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می‌دهد، داشتن چنین زندگی جنسی ممکن است دشوار باشد. سکس تراپی می‌تواند به شما کمک کند چالش‌های جنسی خود را اصلاح کرده و رضایت جنسی خود را افزایش دهید.

درمان اختلالات جنسیروانپزشکیروانکاویمشاوره ازدواج و طلاقمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =