جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

انواع گرایش جنسی و تفاوت های آن با تراجنسیتینوشته شده توسط در تاریخ خرداد 8, 1400

انواع گرایش جنسی و تفاوت های آن با تراجنسیتی

انواع گرایش جنسی و تفاوت های آن با تراجنسیتی


حداقل ۱۵ گرایش جنسی گوناگون شناخته شده است. تمایل جنسی انسان ها بسیار پیچیده ‌تر از آن است که تصورش را می‌ کنید! شاید تا قبل از این مطلب از تمایلات جنسی افراد به جنس مخالف (دگرجنس گرایی) و جنس موافق (همجنس گرایی) اطلاع داشته‌اید اما موضوع تمایلات جنسی وسیع‌تر از این دو دسته است. به نظر می‌رسد روزهایی که ما فقط به این دو دسته می‌اندیشیدییم به پایان رسیده است و بایستی با واقعیتی بزرگ‌تر روبرو شویم. با افزایش روزافزون دانش و اطلاع رسانی گسترده به تعداد افراد بیش‌تری کمک شده تا گرایش جنسی واقعی آن‌ها کشف و بررسی گردد.

تراجنسیتی یا ترنس‌جندر (به انگلیسی Transgender) افرادی هستند که هویت جنسیتی یا بیان جنسیت آن‌ها با جنسیت انتسابی هنگام تولدشان متفاوت است. تراجنسیتی یک مفهوم چتری است که علاوه بر زنان ترنس و مردان ترنس، افرادی را که منحصراً زن یا مرد نیستند، یعنی افراد خارج از دوگانه ‌جنسیت را هم شامل می‌شود.

زنان ترنس، زن و مردان ترنس، مرد هستند. حتی اگر اندام جنسی منتسب به هویت جنسیتی خود را نداشته باشند. واژه ترنس که مخفف عبارت ترنس‌جندر است، در این دو عبارت به عنوان صفتی برای زن و مرد به‌کار رفته است. به این معنی که جنسیت انتسابی هنگام تولد آن فرد با هویت جنسیتی‌اش متفاوت است. بیشتر افراد تراجنسیتی‌ آشفتگی جنسیتی را در دوره‌ای از زندگی خود تجربه می کنند. اما تنها برخی از آن‌ها خواستار پاسخ های پزشکی مانند جایگزینی هورمون، جراحی تطبیق و بازتایید جنسیت یا روان‌درمانی هستند.

ترنسجندر از گرایش جنسی متمایز است. فرد ترنسجندر می‌تواند؛ دگرجنس‌گرا، همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا، چندجنس‌گرا، یا بی‌جنس‌گرا باشد. تراجنسیتی نقطه مقابل هم‌سوجنسی است؛ هم‌سوجنسی افرادی را شامل می‌شود که هویت جنسیتی و بیان جنیست‌شان با جنسیت انتسابی به آن‌ها مطابقت دارد.

انواع گرایش جنسی و تفاوت های آن با تراجنسیتی

انواع گرایش جنسی

دگرجنس گرایی (Heterosexuality)

همانطور که از نام آن مشخص است تمایل فرد به جنس مخالف را نشان می‌دهد (تمایل مرد به زن و برعکس). پیشوند هترو در نام اصلی، از کلمه‌ای یونانی به معنای متفاوت یا دگر است. این نوع گرایش جنسی معمول‌ترین و پذیرفته‌ترین نوع میل جنسی در جوامع انسانی می‌باشد. غالب افراد در سرتاسر دنیا دگرجنس گرا محسوب می‌گردند.

همجنس گرایی (Homosexual)

به جاذبه جنسی میان دو همجنس گرایی اطلاق می‌گردد (تمایل مرد به مرد و زن به زن). تا قرنها همجنس گرایی که حتی هنوز هم برخی به عمد یا از روی ناآگاهی با اصطلاحی تحقیر آمیز همچون همجنس ‌بازی به آن اشاره می‌کنند، نوعی ناهنجاری به شمار می‌رفت و مجادلات بسیاری بر سر آن در جریان بود.

با آغاز قرن ۲۰ میلادی و پیشرفتهای پزشکی، تلاش زیادی درمان همجنس گرایی به عنوان یک بیماری صورت پذیرفته شده بود که غالبا با شکست روبرو شدند. یکی از نمونه‌های دردآور و بسیار معروف این روشهای درمانی نادرست، سرنوشت آلن تورینگ نابغه و پدر علم کامپیوتر می‌باشد که در نهایت که خاطر فشار ناشی از درمانهای دارویی و الکتروشوک، دست به خودکشی زد!

با اینحال سرانجام، با افزایش مطالعات علمی و کم شدن تعصبات فرهنگی/اجتماعی جامعه جهانی کم کم شروع به پذیرش این نوع میل جنسی گردید به طوری که در دهه‌های ۷۰ و ۹۰ میلادی به ترتیب انجمن روان شناسی آمریکا و پس از آن سازمان بهداشت جهانی این نوع میل جنسی را کاملا طبیعی اعلام نمودند و از فهرست اختلالات روانی و بیماریهای جنسی خارج نمودند.

دوجنس گرایی (Bisexual)

در این نوع گرایش جنسی فرد به هر دو جنس کشش جنسی از خود نشان می‌دهد (مرد به زن و مرد، زن به مرد و زن)

بی‌جنس گرایی (Asexual)

بی‌جنس گرایی یا غیرجنس گرایی به فقدان و عدم وجود گرایش جنسی در فرد نسبت به افراد دیر اطلاق می‌گردد. اگر چه تعداد این افراد زیاد نیست با این حال وجودشان کتمان ناپذیر است! جالب است که بدانید آیزاک نیوتن نیز جزیی از این دسته بوده است.

همه جنس گرایی (Pansexual)

همه جنس گراها افرادی هستند که دارای گرایش جنسی به تمامی جنسیت ها فارغ از نوع جنسیت و تمایل جنسی آنها هستند. در اصل آن‌ها نسخه‌ای توسعه یافته‌تر از دوجنس گراها محسوب می‌گردند.

همه جنس گرایی (Pansexual)

چندجنس گرایی (Polysexual)

افراد دارای این نوع گرایش جنسی در دسته بالاتری نسبت به دوجنسگرا و در دسته پایین تری نسبت به همه جنسگراها قرار می‌گیرند. آنها تقریبا می‌توانند توسط تمامی جنسیتها برانگیخته گردند با این حال این طیف شامل همه نمی‌شود. چند جنس گراها می‌توانند به تراجنسیت‌ها، خارج از جنسیت‌ها (هم مرد هم زن، نه مرد نه زن، بینابین زن و مرد، جنسیت مبهم)، جنسیت سوم‌ها (افرادی که خود را جنسیت جدیدی می‌پندارند) تمایل داشته باشند.

نیمه جنس گرایی (Demisexual)

نیمه جنس گرایی حالتی خاص از گرایشات جنسی است که فرد تنها وقتی به دیگری گرایش جنسی دارد که با وی وارد رابطه احساسی و عاطفی شده باشد.

خِرَد جنس گرایی (Sapiosexual)

زمانی که فردی بر اثر درک و یا خرد و هوش شخصی مشاهده گرایش جنسی به فرد مورد نظر پیدا می‌نماید به وی خردجنس گرا اطلاق می‌گردد. این نوع میل جنسی نیز ورای جنسیت افراد است چرا علت ایجاد میل جنسی در فرد خرد و هوش شخص مقابل بوده است و نه جنسیت وی.

کم جنس گرایی (Graysexual)

افرادی که همیشه دارای گرایش جنسی نیستند و میزان تمایل جنسی آنها بسیار کم است و به ندرت به این موضوع کشیده می‌شوند. با اینحال این افراد جزو دسته بی جنس گرایی محسوب نمی‌شوند چرا که به هرحال دارای میل جنسی هر چند اندک هستند.

دوجنسه گرایی (Androgynsexual)

افرادی که تنها به افرادی گرایش جنسی دارند که دارای هر دو خصوصیت زنانگی و مردانگی باشند. به عبارت دیگر میل جنسی این افراد تنها در مورد افراد هرمافرودیت یا به صورت عامیانه دوجنسه می‌باشد.

مرد گرایی (Androsexual)

این نوع گرایش جنسی بیانگر تمایل تنها به جنس مرد است.

زن گرایی (Gynesexual)

این نوع گرایش جنسی بیانگر تمایل تنها به جنس زن است.

زن گرایی (Gynesexual)

جنسیت گرایی نامشخص (Pomosexual)

افرادی که خودشان جزئی از دسته‌بندی‌های متداول در مورد گرایش جنسی نمی‌دانند و نمی‌خواهند به آن‌ها برچسب مشخصی زده شود.

تراجنس گرایی (Skoliosexual)

اشخاصی که دارای گرایش جنسی نسبت به تغییر جنسیت داده‌ها و یا خارج از جنسیت‌ها (هم مرد هم زن، نه مرد نه زن، بینابین زن و مرد، جنسیت مبهم) هستند.

خودجنس گرایی (Autosexual)

افرادی که به خود گرایش جنسی دارند و میل جنسی نسبت به دیگران برایشان جذاب نیست.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =