کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

10 نکته مهم که والدین اوتیسم باید بدانندنوشته شده توسط در تاریخ آبان 15, 1399

10 نکته مهم که والدین اوتیسم باید بدانند

10 نکته مهم که والدین اوتیسم باید بدانند


اوتیسم نوعی اختلال عصبی و رفتاری است که به شدت زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد به گونه ای هم از نظر اجتماعی و هم از نظر گفتاری، دچار مشکل خواهد شد. افرادی که به این مشکل مبتلا هستند، منزوی شده و ترجیح می دهند تنها باشند. متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند اولین کسانی که می توانند متوجه این مشکل در فرزند خود می شوند، والدین هستند چرا که آن ها هر روز با فرزند در ارتباط بوده و می توانند از طریق رفتارهایی که در او می بینند، سریعا اوتیسم را تشخیص دهند.

علائم بیماری اوتیسم

والدین عزیز در صورت که برخی از علائم زیر را در فرزند خود مشاهده کردید، حتما شرایط را به متخصص اطلاع دهید:

1- اختلال کلامی به گونه ای که به سختی می تواند درخواست خود را مطرح کند.

2- فرزند شما نمی توان دبه خوبی صداها را بشنود.

3- کودک به شدت از احساسات به دور است به حدی که اجازه نمی دهد او را بغل کرده، نوازش کنید و یا او را ببوسید و عصبی می شود.

4- بدن حساسیت فیزیکی دارد و در صورت برخورد نور و لمس بدن، اذیت می شوند.

5- فرزند شما خودزنی می کند و رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می دهد.

6- فرزند شما کم اشتها شده و علاقه زیادی به خوردن خاک دارد.

7- حرکات غیر طبیعی در دست و پای فرزند دیده می شود..

8- به شدت به وسایل خود وابسته است و در صورت خراب شدن یا گم شدن، عصبی می شود.

نکاتی که والدین اوتیسم باید بدانند

1- انگیزه خود و فرزند را تقویت کنید.

به هر حال داشتن فرزند اوتیسم، شرایط زندگی را برای شما سخت خواهد کرد. به جای اینکه غصه خوردن را شروع کنید، باید این اختلا فرزند را پذیرفته و کمک کنید تا ادامه زندگی برای او راحت شود. برای مثال مانی که چیز جدید یاد می گیرد، او را تشویق کنید. در این صورت هم روحیه او و هم روحیه خودتان تقویت می شود.

2- فرزند اوتیسم خود را مقایسه نکنید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که والدین اوتیسم مرتکب می شوند این است که فرزند خود را با بچه های دیگر مقایسه کرده و به این کار، منجر به سرخوردگی کودک می شود.

3- ارتباط خود را با خویشاوندان، حفظ کنید.

والدین اوتیسم ممکن است به دلیل مشکلی که فرزندشان دارد، ترجیح دهند ارتباط خود را با اطرافیان محدود کنند چرا که از نگاه ها و رفتارهای خویشاوندان، اذیت می شوند. این طرز تفکر بسیار اشتباه است. این محدود کردن باعث می شود لطمه بزرگی به روحیه فرزند وارد شده و حس کند منجر به خجالت شما شده است. در نتیجه از نظر روانی، به شدت به هم می ریزد. از سویی دیگر یکی از شروط اصلی برای درمان، حضور در اجتماع است تا انزوای اجتماعی کودک بطرف شود.

4- شبکه حمایتی قوی داشته باشید.

نگهداری از یک فرزند اوتیسم، بسیار سخت است. والدین به مرور زمان دچار ضعف روانی می شوند چرا که بار مشکلات زیاد بوده و از نظر روحی، خسته خواهند شد. لازم است شما برای خود یک شبکه حمایتی قوی تشکیل دهید. ارتباط داشتن با دوستان صمیمی، اعضای خانواده، همکاران، در ارتباط بودن با مشاور و روانشناس، مطالعه به منظور کسب اطلاعات کافی جهت برخورد با فرد اوتیسم و… همگی کمک می کند تا شرایط روحی شما تقویت شود.

10 نکته مهم که والدین اوتیسم باید بدانند5- اطلاعات کافی در اختیار اعضای خانواده خود قرار دهید.

بقیه اعضای خانواده باید بداند فرزند شما به اوتیسم مبتلا شده و چگونه باید با او رفتار نمایند. این مسئله بسیار مهم است. در صورت آگاهی، رفتارهای کودک اوتیسم برای آن ها قابل پذیرش خواهد بود.

6- تفکر مثبت داشته باشید.

چه کسی گفته است فرزند اوتیسم، آینده تباهی دارد؟ این باور غلط است. ما افراد بزرگ زیادی در دنیا داریم که به اوتیسم مبتلا بوده اند .به جای اینکه افکار منفی داشته باشید، انرژی مثبت به فرزند خود بدهید و به او کمک کنید تا متناسب با توانایی های خود، پیشرفت کند.

7- بهترین گزینه درمانی اوتیسم اتخاذ شود.

برای درمان اوتیسم باید با متخصص مشورت کنید تا متناسب با شرایط فرزند شما، بهترین روش درمانی در پیش گرفته شود. لذا خودسرانه عمل نکنید.

8- رژیم غذایی مناسب فرزند اوتیسم داشته باشید.

دقت کنید که مواد غذایی که منجر به آلرژی می شوند، شرایط اوتیسم را تشدید می کند. لذا با متخصص مشورت نموده و رژیم غذایی ایده آل فرد اوتیسم را تهیه کنید.

9- استراحت کافی داشته باشید.

با توجه به اینکه نگهداری از فرزند اوتیسم واقعا انرژی بر است، باید برای خود استراحت کافی در نظر بگیرید تا انرژی از دست رفته، برگردد و سرحال تر از قبل بتوانید به امور زندگی بپردازید.

10- در مورد رفتار درمانی مطالعه داشته باشید.

باید به فرزند خود آموزش دهید چگونه با اطرافیان برخورد کند تا هم مشکلات رفتاری او رفع شده و هم اینکه مهارت های سازگاری با دنیای اطراف خود را یاد بگیرید.

10 نکته مهم که والدین اوتیسم باید بداننددرمان اوتیسم در کلینیک رویا

به محض اینکه متوجه ابتلای فرزند خود به اوتیسم شدید، باید درمان را آغاز کنید. برای این منظور لازم است والدین تحت نظر مشاور و روانشناس، درمان فرزند خود را پیش ببرند. شما والدین باید بدانید در کنار درمانی های روانی و دارویی که برای افرادی اوتیسم به کار می رود، نحوه برخورد شما با آن ها بسیار سرنوشت ساز بوده و می تواند تعیین کننده میزان موفقیت درمان باشد. متخصصین ما در کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

دقت کنید که میزان موفقیت در درمان و طول مدت درمان، به دو عامل بسیار مهم بستگی دارد. اول اینکه چه زمانی به متخصص مراجعه می کنید و دوما میزان همکاری شما و فرزند با مشاور و روانشناس، تا چه اندازه است. سعی بر این داریم که در جلسات مشاوره و روانشناسی، بتوانید شرایط فرد اوتیسم را به درستی تشخیص داده و دوره درمانی ار آغاز نماییم.

 

شاید مطالب زیر برایتان جال باشد:

بیش فعالی در کودکان ، علائم و راهکار

گفتاردرمانی و اوتیسم

نوروفیدبک چیست؟

 

روانشناسی کودک و نوجوانروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 18 =