کلینیک رویا

سلامت روانی کودکان در کرونانوشته شده توسط در تاریخ مرداد 7, 1399

کودکان در کرونا

چند ماهی است که نه تنها کشور ما بلکه تمام جهان با ویروس منحوس کرونا درگیر شده است. مهمترین راه مقابله با این ویروس تا زمانی که واکسن آن تهیه شود، حفظ محدوده و فاصله اجتماعی است. این بدان معنا است که شما در جامعه باید با دستکش و ماسک بیرون آمده و حداقل 2 متر از دیگران فاصله داشته باشید. اما این فاصله گذاری تنها به داخل خیابان ها و اماکن عمومی اختصاص نداشته و شما در میان اعضای خانواده و دوستان نیز باید به این موضوع بسیار توجه کنید. در واقع حتی المقدور، هر گونه رفت و آمد با عزیزان خود را کم کنید. بنابراین همه مردم به ویژه کودکان، تحت فشار روانی شدیدی هستند. مسلما نیاز به توجه ویژه نسبت به سلامت روان کودکان در کرونا می باشد.

تاثیر کرونا بر روی سلامت روانی کودکان

حساس ترین قشر در هر جامعه ای، کودکان هستند. آن ها به همان اندازه که می توانند از امور مثبت تاثیر بگیرند، هر اتفاق منفی نیز به شدت بر روی آن ها و سلامتی جسم و روحشان تاثیر می گذارد. اکنون تصور کنید وضعیت سلامت روان کودکان در کرونا به چه صورت است:

 • محرومیت از تفریح و بازی خارج از خانه

کودکان به تفریح و سرگرمی نیاز دارند و متاسفانه با توجه به اینکه اغلب خانه های امروزی آپارتمانی هستند، امکان بازی های پر هیجان در خانه برای آن ها فراهم نیست. لازم است حداقل هفته ای یکبار فرزند خود را به پارک و محل های رو باز ببرید تا هر چه می خواهد بازی کند. دو چرخه سواری، رفتن به شهربازی، آب بازی و… از جمله بازی های بسیار جذاب برای هر کودکی است.کودکان در کرونا

اکنون با ورود کرونا، کودکان ما از این بازی ها محروم است. به نظر شما چه بلایی بر سلامت روان کودک در چنین شرایطی در کرونا خواهد آمد؟ او که هفته ای یکبار آزادانه به پارک می رفته است اکنون ماه ها است که در خانه خود را با وسایل بازی خود سرگرم کرده و هیجان درونی او تخلیه نشده است. درون او بمبی از انرژی است که هر لحظه ممکن است منفجر شود.

 • عدم رفت و آمد با پدربزرگ و مادربزرگ ها

تقریبا همه بچه ها دوست دارند به خانه پدر بزرگ، مادر بزرگ، خاله، دایی و… بروند. کرونا این رفت و آمدها را منع کرده است. به خصوص کوکانی که پدربزرگ و مادربزرگ بیمار دارند، این چند ماه به هیچ عنوان نتوانسته اند آن ها را ملاقات کنند چرا که امکان ناقل بودن کودک وجود دارد. این جدا ماندن از عزیزان، فشار روانی سختی را برای کودکان در کرونا به همراه دارد.

 • ایجاد وسواس

پیامد دیگر کرونا بر روی سلامت روانی کودکان، وسواسی شدن آن ها است. همانگونه که به خوبی می دانید، توصیه های بهداشتی بر این است که افراد بدون ماسک و دستکش از خانه خارج نشده و در صورتی که دستان خود را بدون دستکش به سطوح زدند حتما با موادی همانند الکل، ژل ضد عفونی کننده و… ضد عفونی کنند. متقاعد کردن و توجیه کردن کودکان برای این امر بسیار سخت است به همین دلیل است که والدین ترجیح می دهند کودکان خود را به پارک نبرند چون سخت است فرزند خود را مجاب کنند در حین بازی دستکش استفاده کرده، دستان خود را به صورت نزده و خوراکی نخورند.کودکان در کرونا

عواقب روانی کرونا برای کودکان

 • کودکان به شدت وسواسی می شوند و این وسواس، به عنوان یک عادت با آن ها همراه خواهد شد. کودکی که تقریبا یک سال مجبور بوده مدام دست های خود را شسته، بر روی هر سطحی ننشیند، به دیگران نزدیک نشود، ترسی در وجود او ایجاد می شود که تبدیل به وسواس خواهد شد. بعد از برطرف شدن کرونا، ترک این عادات واقعا سخت خواهد شد.
 • بیان کردیم که کرونا منجر به ترس در وجود کودک می شود. این ترس می تواند زمینه ساز سایر اختلالات روانی گردد. برای مثال فرزند شما به دلیل اینکه ترس از ابتلای به کرونا دارد و از دیگران دوری می کند، کم کم منزوی شده و این انزوا او را افسرده خواهد کرد.
 • یکی دیگر از بدترین عواقب کرونا برای سلامت روانی کودکان، عصبی شدن آن ها است. کودکی که قبلا به راحتی در کوچه و پارک بازی کرده، در آغوش گرم عزیزان خود بوده و بدون نگرانی به رستوران رفته است، اکنون از این نعمت ها محروم بوده و شبیه به یک زندانی است. حق دارد که عصبی شده و آستانه تحمل او پایین بیاید. در این شرایط متاسفانه والدین نیز کم حوصله شده و با فرزند خود برخورد تند دارند.
 • قدرت یادگیری کودکان در شرایط کرونا بسیار پایین می آید. دلیل این امر، عدم تخلیه هیجان درونی کودک است. فرزندان شما نیاز دارند حداقل یکبار در هفته هر طور می خواهند بازی کرده و خوش بگذرانند. اما کرونا برای ان ها محدودیت آورده است. کودکی که چندین ماه در خانه بوده، ترس از ابتلا به بیماری، عصبی شدن و عدم تخلیه انرژی درونی او، منجر به فشار روانی زیادی شده و در نتیجه قدرت یادگیری او افت خواهد کرد که بر آینده او تاثیر می گذارد.

کمک به سلامت روانی کودکان در کرونا در کلینیک رویا

این مقاله به خوبی توانست شما والدین را توجیه کند کودکان شما در دوران کرونا با چه فشار روانی روبرو هستند. متاسفانه والدین هم در این دوران با سختی های زیانی روبرو بوده و حوصله و صبر دوران قبل از کرونا را ندارند. همین موضوع باعث می شود زود عصبی شده و به کودکان خود سخت بگیرند. این مسئله نیز در کنار سایر موارد، بیشتر به سلامت روانی کودکان آسیب می زند.کودکان در کرونا

لازم است شما پدر و مادران عزیز، حتما تحت نظر یک تیم متخصص حرفه ای، مشکلات روانی کودکان و حتی شرایط عصبی خود را مطرح نموده و شیوه های درست مدیریتی را آموزش ببینید. به خاطر داشته باشید که کرونا ممکن است حداقل یک سال دیگر ادامه داشته باشد و شما لازم است شرایط را به ونه ای کنترل کنید که سلامت روان خود و کوکانتان حفظ شود. در این زمینه مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان ما در مرکز مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با ارائه خدمات مشاوره کودک و نوجوان به شما کمک خواهند کرد.

روانشناسی کودک و نوجوانروانکاویسلامت روان

4 دیدگاه ها

  • سلام و روز خوش
   بله، متخصصین مجرب ما در زمینه مشاوره کودک و نوجوان در کلینیک رویا آماده ارائه خدمات می باشند.
   کلینیک رویا همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب در خدمت شما مراجعین محترم می باشد.
   برای تعیین وقت با شماره های موجود در پایین صفحه تماس بگیرید.

 • سلام
  من دخترم مدتیه که حالت افسردگی پیدا کرده تو این دوران قرنطینه و کرونا و مدام دستاشو میشوره. اخیرا به حدی شده که پوست دستاش آسیب دیدن و زخم میشن. چیکار باید کرد؟

  • سلام و وقت بخیر
   برای بررسی دقیق و مشاوره تخصصی به مرکز مشاوره رویا مراجعه کنید. آدرس و شماره های تماس در انتهای صفحه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *