کلینیک رویا

آیا حفظ دوستی های دوران کودکی مهم است؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 13, 1400

آیا حفظ دوستی های دوران کودکی مهم است؟

آیا حفظ دوستی های دوران کودکی مهم است؟


برای برخی از افراد دوستی های دوران کودکی اهمیت بالایی دارد و این پیوند خاص فواید بسیاری را به همراه دارد. به هر حال، شما همدیگر را در طول همه مشکلات رو به رشد و در طول آن سال های شکل گیری می شناختید. شما هر دو کلاس، بازی و فعالیت های ورزشی را با هم تجربه کردید. بنابراین این دوست خاص شخصیت اصلی شما را می شناسد.

اگر در طول بزرگسالی روابط خود را حفظ کنید در حالی که خود بالغ خود را می سازید، یک امتیاز است. اما دوستی های دوران کودکی می تواند اشکالاتی نیز داشته باشد. ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که در آن این دوستی ها زندگی یا سلامت روانی ما را دچار اختلال کند. حفظ آن دوستان دوران کودکی مهم است، اما همچنین دانستن اینکه چه زمانی باید آنها را رها کرد نیز اهمیت ویژه ای دارد.

جنبه های مثبت حفظ دوستی های دوران کودکی

داشتن دوستانی که قبل از تبدیل شدن به یک بزرگسال موفق، شما را می شناختند، از نظر روانی مزیت هایی را برای فرد به همراه دارد. همسالان شما به شکل گیری شما کمک کرده اند. ممکن است خاطراتی از استخر شهر، کلاس ریاضی و فارغ التحصیلی از دبیرستان را با هم به اشتراک بگذارید.

این دوستان می دانند که چه زمانی خوشحال و چه زمانی خسته هستید. شاید دوستتان شما را تشویق کرده باشد که از کسی که او را ناراحت کرده اید، عذرخواهی کنید. خاطراتی که با یکدیگر در دوران مدرسه داشته اید نیز می تواند تلخ و شیرینی خاص خود را داشته باشد.

این خاطرات احتمالاً بخش بزرگی از شخصیت شما را تشکیل می دهند، زیرا هر دو زمان شاد و غمگین را تجربه کرده اید. شما رویدادهای مهم زندگی را با هم به اشتراک گذاشته اید. حتی ممکن است قول داده باشید که برای همیشه دوست باشید، مهم نیست چه اتفاقی افتاده است. دوستی های دوران کودکی که دوام بیاورد عالی است زیرا دوست شما بیشتر از بسیاری از مردم در مورد شما می داند.

جنبه های مثبت حفظ دوستی های دوران کودکی

مزایای سلامتی حفظ دوستی های دوران کودکی

در مطالعه‌ای در سال 2021 روی 323200 نفر از 99 کشور مختلف در سراسر جهان، ارزش‌گذاری دوستی با سلامتی بهتر، شادی بیشتر و سطح بالاتری از رفاه ذهنی در فرهنگ‌ها مرتبط بود.

همچنین، طبق یافته‌های منتشر شده در Psychological Science، پسرانی که در دوران کودکی زمان بیشتری را با دوستان خود می‌گذرانیدند، زمانی که در اوایل سی سالگی مرد شدند، فشار خون و BMI پایین‌تری داشتند.

وقتی پیوندهای دوستی دوران کودکی آزمایش می شود

سال‌های نوجوانی و سال‌های جوانی اغلب اوقات تحولی در زندگی ما هستند. با تغییرات عمده، همانطور که در حال بازسازی خود هستید، ممکن است به سمت افراد دیگر گرایش پیدا کنید. شما در حال آزمایش اخلاق و رفتار کسانی هستید که می خواهید شبیه آن ها شوید. این دوستی های طولانی مدت ممکن است پیامد های منفی نیز برای فرد داشته باشد.

دوستان برای فرصت های دانشگاهی و شغلی نقل مکان می کنند. بعد ازدواج و تشکیل خانواده می دهند. گاهی اوقات شما از دوست دوران کودکی خود جدا می شوید یا دوستی شما کم رنگ می شود. ممکن است با یکدیگر کمتر در تماس باشید، پیام بفرستید و کمتر صحبت کنید. شما دیگر مانند گذشته آزمایش ها و مشکلات روزمره را به اشتراک نمی گذارید.

دوستی بزرگسالان

نوع جدیدی از دوستی، دوستی بزرگسالان، اغلب جای دوستی های دوران کودکی را می گیرد. این افراد معتمد جدید در حال حاضر دنیای شما را تجربه می کنند – زندگی کاری شما، محل زندگی شما، زندگی اجتماعی شما و سبک زندگی جدید. آنها جنبه بزرگسالی شما را می شناسند.

این امر می تواند چیز خوبی باشد. اکنون شما مسیر خود را طی کرده اید، شاید در یک شهر جدید. با آن، برای خود حلقه جدیدی برای معاشرت پیدا کرده اید، شاید با علایقی که بیشتر با خود بزرگسال شما هماهنگ است. شما در حال انتخاب های مختلف هستید. دوستانی که در بزرگسالی پیدا می‌کنید این جنبه بزرگسالی شما را بهتر از دوستان دوران کودکی که ممکن است از آنها دور شده‌اید، می‌شناسند.

متأسفانه، زندگی جریان دارد و گاهی اوقات دوستان قدیمی از هم جدا می شوند. وجه مشترک شما با آنها ممکن است دچار مشکل شده باشد و ممکن است احساس کنید بهتر است از آنها فاصله بگیرید. یا ممکن است همچنان به آن کودکی که از پنج سالگی می‌شناختید احترام بگذارید، اما هر دو به مسیرهای متفاوتی رفته‌اید.

دوستی بزرگسالان

جنبه های منفی ادامه دوستی های دوران کودکی

دوستی های دوران کودکی می توانند رشد ما را محدود کنند

گاهی دوستی های دوران کودکی دانسته یا ندانسته رشد ما را محدود می کنند. بیایید بگوییم که شما در تحصیلات عالی نبودید و وقتی نوبت به ورزش در مدرسه ابتدایی می‌رسید، از پارک بیرون آمدید. در حالی که برادر شما “باهوش” نامیده می شد، به شما برچسب “ورزشکار” داده شد.

جاه طلبی های ورزشی شما منجر به تبدیل شدن شما به یک چهره ورزشی ستاره نشد. بنابراین، شما شغلی را به عنوان مربی شخصی در یک مرکز تناسب اندام محلی دنبال کردید. اما شما واقعاً می خواهید اکنون کار دیگری انجام دهید. دوستان دوران کودکی ما را به گونه ای می بینند که ممکن است در زمان منجمد شود. این تصور ممکن است شما را از مستقل بودن و حرکت در جهتی متفاوت باز دارد. این برچسب‌ها ممکن است شما را محدود کنند و شما را در جعبه قرار دهند. شاید حتی این برچسب را درونی کرده باشید. بنابراین شما با اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی که برای رفتن به یک زمینه جدید لازم است مبارزه می کنید.

وفاداری به دوستی های دوران کودکی ممکن است سلامتی شما را تهدید کند

گاهی اوقات فداکاری شما برای دوستی های دوران کودکی رفاه شما را تضعیف می کند. رها کردن دوست از دوران کودکی سخت است زیرا به نظر بی وفایی می رسد. بر اساس مدت زمانی که با هم دوست بوده اید و سابقه ای که با هم دارید، ممکن است به نظر نرسد که حتی یک گزینه نیست.

گاهی اوقات سخت گرفتن دوستی های دوران کودکی به معنای بهانه آوردن یا نادیده گرفتن رفتارهای بی پروا یا شدیدا منفی یک دوست است. اگر به سلامت و تندرستی شما آسیب می رساند، حتماً در مورد وفاداری احتمالی نابجا فکر کنید. رفتارهایی که ممکن است شما را وادار به تجدید نظر در روابط دوستانه خود کند عبارتند از:

اگر دوست دوران کودکی شما به صورت کلامی توهین یا قلدری می کند، این دوستی دیگر سالم نیست. سرزنش کردن، گاز دادن یا تهدید کردن، رفتارهای قابل قبولی از جانب یک دوست نیست.

اگر از دور هم جمع شدن با دوست قدیمی خودداری می کنید یا آنها باعث ناراحتی شما می شوند، شاید واقعاً می خواهید ادامه دهید.

قلدری: آیا دوستتان خواسته های نامعقولی از شما دارد و به شما بی احترامی نشان می دهد؟ اگر این دوست مادام العمر سعی دارد شما را کنترل کند و واقعاً به نفع شما در اولویت نیست، این ارادت به دوستی شما باید زیر سوال رود.

اگر دوست شما بی وقفه تخلیه می کند و از احساس گناه و دستکاری استفاده می کند، به ضرر این دوستی برای شما فکر کنید. این دوست ممکن است در زمان شما دخالت کند و از نظر ذهنی و عاطفی شما را تخلیه کند. اگر احساس خستگی می کنید و سعی می کنید از این دوست دوری کنید، دوست شما فقط یک دوره سخت موقتی را پشت سر نمی گذارد. شما می توانید همدل باشید، اما محدودیت های خود را بدانید.

وفاداری به دوستی های دوران کودکی ممکن است سلامتی شما را تهدید کند

از دست دادن دوستان دوران کودکی می تواند دردناک باشد

تصمیم گرفتن برای دور شدن از یک دوستی طولانی مدت که با او بزرگ شده اید می تواند یک چالش بزرگ باشد. آیا آنها جشن تولد شما را فراموش کرده اند یا با دیگران طوری رفتار می کنند که شما دوست ندارید؟ دوست شما ممکن است از یک رابطه عاشقانه یا شغل تحت فشار باشد. اگر آنها بیش از حد الکل می نوشند یا مواد مخدر مصرف می کنند، به نقشی که در این رابطه ایفا می کنید فکر کنید.

اگر آنها رفتارهایی از خود نشان می دهند که نمی خواهید با آنها مرتبط شوید، مکث کنید. راه حل هایی برای کاهش استرس وجود دارد. شاید بتوانید به آنها کمک کنید. یا اگر آنها مایل نیستند، تصمیم بگیرید که آیا باید دوستی خود را متوقف کنید. گاهی اوقات شناختن یک نفر برای چندین دهه دلیل کافی برای زنده نگه داشتن دوستی شما نیست.

رها کردن دوستی های دوران کودکی بسیار سخت است. گاهی اوقات آنها را بدون انتخاب خود از دست می دهید. آن شخص بقایای زندگی گذشته شماست و خاطرات ارزشمندی را با شما به اشتراک گذاشته است. ممکن است احساس کنید که بخشی از خود قدیمی خود را از دست داده اید.

دوستان دوران کودکی که “نگهبان” هستند

دوستی دوران کودکی که تا بزرگسالی ادامه دارد، امتحان خود را پس داده است. دوستان مادام العمری که در دوران کودکی ریشه دوانده اند، حتی در مواقعی که شما آسیب پذیرترین هستید، به شما اهمیت می دهند. آنها با شما صادق هستند و آنچه را که می خواهید بشنوید به شما نمی گویند، بلکه آنچه را که باید بشنوید به شما می گویند. خوشحال کننده است که بدانید این نوع دوست همیشه پشت شماست. این سطح از اعتماد قیمتی ندارد. دوستان دوران کودکی را که زندگی سالم و پرنشاطی دارند و به شکلی مثبت و متعادل از شما حمایت می کنند، گرامی بدارید و نگه دارید.

روانشناسی کودک و نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *