کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بلوغ زودرس می تواند بر سلامت روانی کودکان تأثیر بگذاردنوشته شده توسط در تاریخ شهریور 29, 1401

بلوغ زودرس می تواند بر سلامت روانی کودکان تأثیر بگذارد

بلوغ زودرس می تواند بر سلامت روانی کودکان تأثیر بگذارد


بلوغ زودرس در دختران قبل از 8 سالگی و در پسران قبل از 9 سالگی شروع می شود. شروع بلوغ قبل از همسالانشان می تواند به اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان آسیب برساند. بلوغ زودرس می تواند منجر به مشکلات سلامت روان و پتانسیل بیشتر رفتارهای پرخطر شود. دختران معمولاً بین 8 تا 13 سالگی بلوغ را شروع می کنند. برای پسران سنین 9 تا 14.1 است وقتی بچه ها بلوغ را در این جدول زمانی تجربه می کنند، ذهن و بدن آنها فرصتی برای تجربه رشد و تکامل سالم دارد. اما زمانی که بدن قبل از آماده شدن به سمت بلوغ سوق داده می شود، می تواند تأثیر منفی بر سلامت روانی و بلوغ عاطفی کودک داشته باشد.

مری آلورد، دکترا، نویسنده همکار کتاب «تفکر منفی برای نوجوانان: کتابی برای شکستن نه عادت فکری»، می‌گوید: «هر زمان که خارج از هنجار هستیم یا کارهایی را زودتر انجام می‌دهیم، بر سلامت روان ما تأثیر می‌گذارد». این آسیب های سلامت روان می تواند شامل عزت نفس کودکان باشد.

بلوغ زودرس چگونه می تواند بر سلامت روانی کودکان تأثیر بگذارد

موارد دیگری که باید در نظر گرفت، زمان‌بندی این تغییرات و سطح بلوغ کلی کودک یا نوجوانی است که با این تغییرات سازگار می‌شود. همچنین باید در نظر داشت که کودکان معمولاً در یک محیط ثابت مقایسه با همسالان خود هستند که ممکن است تغییرات مشابهی را تجربه کنند یا نداشته باشند.»

یاسمین ام. کلینیک تخصصی، استادیار اطفال در دانشکده پزشکی جان هاپکینز. با محدوده چند ساله، شروع زودهنگام بلوغ می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. ما نگاهی می اندازیم به این که چه چیزی باعث بلوغ زودرس می شود، چگونه می تواند بر سلامت روان کودک تأثیر بگذارد، و اگر والدین ببینند فرزندشان زود به بلوغ می رسد، چه اقداماتی می توانند انجام دهند.

بلوغ زودرس چگونه می تواند بر سلامت روانی کودکان تأثیر بگذارد

تغییرات فیزیکی و هورمونی در دوران بلوغ می تواند باعث افسردگی شود

هنگامی که کودکان بلوغ را در بازه زمانی طبیعی تجربه می کنند، تغییرات فیزیکی شامل عمیق شدن صداها و رشد بدن می شود. از نظر درونی، هورمون‌های آن‌ها نحوه رفتار مغزشان را تغییر می‌دهند، و به طور بالقوه نحوه ارتباط سلول‌های خاص و ارسال سیگنال‌ها به سلول‌های دیگر را تغییر می‌دهند. آنها رشد عمیقی را در همه مناطق در این مرحله حیاتی از رشد تجربه می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که رشد مغز در این دوران چقدر حیاتی است.3 تأثیر چندوجهی دارد. شروع بلوغ زودتر از زمان آمادگی جسمانی و عاطفی کودک می تواند عواقب ناخواسته ای داشته باشد.

تحقیقات در طول سال‌ها نشان داده است که بلوغ نقش مهمی در سلامت روان کلی دارد. اینکه چگونه بلوغ و تغییرات هورمونی روی سلامت روان تأثیر می‌گذارد، پیچیده است. دکتر ریس خاطرنشان می کند: جنبه های زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت، از جمله اینکه چگونه یک جوان تغییرات بلوغ را از نظر ذهنی پردازش می کند، مانند ویژگی های جنسی ثانویه جدید (مانند رشد سینه، تغییرات اندام تناسلی، موهای بدن، و غیره). انتظارات غیرواقع بینانه ای در رابطه با نحوه واکنش آنها به عوامل استرس زا یا مدیریت خود در موقعیت های استرس زا [با رشد اولیه] وجود دارد. این می تواند بر حس خود نوجوانان تأثیر بگذارد.

بیماری های روانی و رفتارهای پرخطر

یک مطالعه در سال 2022 نشان می دهد که دختران در هنگام شروع بلوغ زودهنگام در معرض خطر بیشتری برای بیماری های روانی و رفتارهای پرخطر قرار دارند. من می‌توانم ببینم که بلوغ زودهنگام چگونه می‌تواند بر سلامت روان نوجوان از نظر بلوغ عاطفی تأثیر بگذارد. برخی از نوجوانان هستند که از نظر جسمی سریعتر به بلوغ می رسند، اما از نظر عاطفی در سن فعلی خود هستند. بلوغ جسمی و ذهنی در طول پنج مرحله بلوغ، که در پسران و دختران متفاوت است، زمان رشد و تکامل دارد. اگرچه این رفتارها و نگرش‌ها ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بچه‌ها یک تجربه بلوغ طبیعی داشته باشند، اما زمانی که زودتر از حد انتظار اتفاق می‌افتد تشدید می‌شود.

کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید می تواند باعث شروع زودرس بلوغ شود. غده هیپوفیز که خیلی زود هورمون ها را تحریک می کند یا تومور در غده فوق کلیوی نیز از دلایل بالقوه است. اگر والدین علائم بلوغ را دیدند که زود شروع می شود، یا هر گونه نگرانی رشدی دارند، باید با پزشک اطفال کودک خود صحبت کنند.

بیماری های روانی و رفتارهای پرخطر

چگونه به کودکان خود کمک کنیم

شناخت علائم بلوغ زودرس اولین قدم در کمک والدین به فرزندان است. پرچم قرمز شامل تغییرات بدن است که خیلی زود شروع می شود. به عنوان مثال، رشد موهای ناحیه تناسلی یا زیر بغل قبل از 8 سالگی در دختران یا 9 سالگی در پسران. تغییرات فیزیکی که بسیار سریع پیشرفت می کنند نیز می تواند نشانه ای باشد که چیزی اشتباه است. در دختران، اگر رشد موهای عمومی و سینه در زمان‌های متفاوتی اتفاق بیفتد، جای نگرانی دارد. راهی برای اطمینان از اینکه هیچ سیگنالی را از دست نمی دهید این است که مطمئن شوید فرزندتان معاینات معمولی را انجام می دهد.

ارائه دهندگان مراقبت های اولیه

کودکان باید سالانه با ارائه دهندگان مراقبت های اولیه خود ملاقات کنند که نه تنها باید شامل معاینه معمول قلب و ریه با گوشی پزشکی باشد، بلکه شامل آزمایش رتبه بندی بلوغ جنسی (SMR) نیز باشد. دکتر ریس خاطرنشان می‌کند که 5 مرحله SMR وجود دارد که پزشک باید آن‌ها را ارزیابی کند، از جمله رشد سینه، بزرگ شدن بیضه و موهای ناحیه تناسلی. کارشناسان می گویند اطلاع رسانی زودهنگام به کودکان، حتی قبل از شروع بلوغ، مفید است. دکتر آلورد توصیه می‌کند: «شما به فرزندانتان منابع متعددی می‌دهید، [از جمله] فرصتی برای صحبت با شما، صحبت کردن با آنها در مورد آن، آموزش آنها، و [به آنها] کتاب و شاید ویدیو».

آمادگی کودک

کمی آمادگی می تواند نه تنها از نظر ذهنی کودک شما را برای آنچه انتظار دارد آماده کند، بلکه به جلوگیری از خجالت با آمادگی برای هر موقعیتی کمک می کند. [برای] دختران جوان، آماده شدن با نوار بهداشتییا پدهای بهداشتی در کیف کتاب یا کمد مدرسه می‌تواند به جلوگیری از اتفاقی بسیار شرم‌آور یا بسیار آسیب‌زا کمک کند، اگر او اولین عادت ماهیانه خود را در مدرسه شروع کند. دکتر ریس نتیجه می گیرد که ارتباط باز در مورد عواطف و احساسات مفید است تا والدین بتوانند در اوایل قبل از تشدید رفتارها یا کاهش خلق و خوی، به ایجاد یک سیستم حمایتی برای فرزندشان کمک کنند.

چگونه به کودکان خود کمک کنیم

این چه معنایی برای شما دارد

بلوغ دورانی دائماً در حال تغییر و گاه چالش برانگیز برای کودک است. گفتگوهای باز و صادقانه در مورد آنچه که باید انتظار داشته باشند و آگاهی از انحرافات، می تواند به آنها کمک کند تا از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی به رشد سالم خود ادامه دهند.

روانشناسی کودک و نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 8 =