کلینیک رویا

ویروس کرونا و مرگ عزیزاننوشته شده توسط در تاریخ فروردین 18, 1399

کرونا

با خانواده‌های داغدیده چگونه رفتار کنیم؟

در این روزهای سختی که ویروس کرونا بلای جان مردم شده است، متأسفانه حال‌ عده‌ای به‌مراتب بدتر است؛ کسانی که عزیزانشان را به‌واسطه بیماری کرونا از دست‌ داده‌اند، آن‌ هم در شرایطی که حتی نمی‌توانند در مراسم تدفین که خود می‌توانست تسکینی برای دردهایشان باشد، شرکت کنند.

باید بپذیریم که این حقیقت اتفاق افتاده و انکار نشدنی است، مهم این است که در چنین شرایطی در قبال افرادی که عزیز خود را به واسطه کرونا از دست‌داده‌اند بی تفاوت نبوده و کمک کنیم تا از این مشکل بیرون بیاییم.

همدلی کنید؛

🔸لیورا سعید🔸؛ روانشناس کودک و نوجوان سوگ و غم را برای هر فرد مختص خود او دانسته که باید محترم دانسته شود. او در گفتگوی خود با تبیان، پذیرش فرد سوگوار از ناحیه اطرافیان به را بسیار مهم دانسته و در این رابطه می‌گوید:

«حال بد و افکار فرد را بپذیرید، سوگ او را محترم دانسته و سوگواری کردن را حق او بدانید. او را سرزنش نکنید. به فرد یا افراد سوگوار اجازه دهید در مورد غم و اندوهشان سخن بگویند.
در چنین شرایطی به آن‌ها پند و‌ اندرز نداده و با جملات اشتباهی مثل “قوی باش، خودت را جمع کن، مریض بود مرد راحت شد، این همه مردن و دارند می‌میرند، خودتو ناراحت نکن…” آن‌ها را دلداری ندهید، این‌ دلداری دادن نیست. به احساسات فرد که ناشی از اضطراب، نگرانی و یا غم است بها داده و او را تایید کنید.»

دنبال مقصر نباشید؛

لیورا سعید؛ روانشناس کودک و نوجوان در ادامه گفتگو با عنوان “به دنبال مقصر نباشید” ادامه می‌دهد:

«گاهی اوقات افراد در فوت عزیزانشان خود یا کادر درمان را به جهت عدم رسیدگی صحیح به بیمار و یا حتی خود متوفی را به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و ابتلا به کرونا مقصر می‌دانند. دنبال مقصر نباشید. این بیماری طوری است که هر فردی را در هر سن و سالی ممکن است گرفتار کند و این نوع نگاه و واکنش اشتباه است.

هم خود افراد و هم بازماندگان باید تلاش کنند و در عین پذیرفته شدن این واقعیت، بدانند قطعاً افرادی بوده‌اند که نهایت سعی و تلاش خود را برای بازگرداندن سلامتی فرد متوفی انجام داده‌اند.»

منابع حمایتی داشته باشید؛

این روانشناس داشتن منابع حمایتی خوب انسانی را در بهبود حال روحی افراد سوگوار مهم می‌داند؛

«با افراد مورد علاقه‌تان که مورد شناخت شما هستند، منابع حمایتی داشته باشید؛ کسانی‌که حالتان را خوب می‌کنند، پذیرش دارند، کارشان مدام سرزنش‌کردن نیست، مثبت‌اندیشی صحیح دارد، خوب می‌توانند همدلی و همراهی کنند با آن‌ها ارتباط حضوری، تصویری و حتی مکاتبه‌ای داشته و با آنها صحبت کنید.»

درمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *