کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ویروس کرونا و عواقب روانی آننوشته شده توسط در تاریخ تیر 4, 1399

ویروس کرونا

چندین ماه است که ویروسی بسیار خطرناک به نام کرونا تمام دنیا را فراگرفته و زندگی همه انسان ها را تحت شعاع قرار داده است. این ویروس که از چین به سایر نقاط جهان منتشر شد، از طریق تماس، بین افراد منتقل می شود به همین دلیل است که اولین راهکار برای مقابله با ان، قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی است. متاسفانه کرونا عواقب زیادی را به دنبال داشته است که در این مقاله پیرامون آن ها صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با ویروس کرونا

متاسفانه خطرناک ترین موجودات بیماری زا، ویروس ها هستند چرا که این میکروارگانیسم ها به خودی خود قادر به تنفس و تولید مثل نیستند اما به محض ورود به داخل سلول بدن موجودات، DNA سلول را وادار می کنند تا ویروس را تکثیر کند. به همین دلیل است که بسیار مهلک هستند.

متاسفانه ویروس کرونا عمدتا به دستگاه تنفس انسان حمله می کند و در این صورت می تواند منجر به عفونت ریوی و حتی مرگ گردد. به همین دلیل است که متخصصین توصیه می کنند در طول روز، زیاد آب بنوشید چرا که در صورت وجود ویروس در دهان، سریعا وارد معده شده و دفع می گردد در نتیجه شش ها از این موجود در امان خواهند ماند.ویروس کرونا

عامل دیگر که خطرناک بودن ویروس کرونا را چندین برابر نسبت بیشتر از ویروس های دیگر می کند، مدت زمان زنده ماندن آن در خارج از بدن است. کرونا می تواند حداقل سه روز روی سطوح زنده بماند در نتیجه اگر دست شما به سطح آلوده برخورد کند، ویروس به دست منتقل شده و کافی است دست خود را به دهان بزنید. کار شما تمام است. البته خوشبختانه به دلیل سنگین بودن ویروس کرونا، قادر نیست در هوا معلق بماند و تنها راه انتقال آن، تماس با سطوح آلوده است.

به همین دلایل ذکر شده، تمامی دنیا بحث فاصله گذاری اجتماعی را مطرح کرده اند. ممکن است لباس شما آلوده به ویروس کرونا باشد اگر دست کسی به لباس شما برخورد کند، او نیز آلوده خواهد شد. وجود این فاصله، برای اطمینان از سلامت ماندن انسان ها و در نتیجه جلوگیری از شیوع بیماری است.

علائم بیماری کرونا

متاسفانه با توجه به اینکه کرونا یک ویروس کاملا جدید است، به همین دلیل هنوز در مورد علائم این بیماری و روش های درمانی آن به قطعیت نرسیده و در دنیا، همچنان تلاش برای ساخت واکسن ادامه دارد. اما معاینات فیزیکی بیماران در این چند ماه اخیر در دنیا، یکسری علائم کلی معرفی کرده است که این علائم می تواند بین دو روز تا 14 روز ادامه داشته باشد:

  • تب و لرز
  • بدن درد، گلو درد و سردرد
  • آبریزش بینی
  • اسهال، استفراغ، حالت تهوعویروس کرونا

متاسفانه آنچه که باعث شده است تشخیص و درمان کرونا سخت باشد، علاوه بر نبود راه های درمانی قطعی، قرابت علائم این بیماری با سرماخوردگی و آنفولانزا است. چه بسیار بیمارانی که دچار سرماخوردگی بوده و به اشتباه، مبتلا به کرونا تشخیص داده شده اند و برعکس.

اثرات روانی بیماری کرونا

تصور اینکه اکنون در خیابان، از کنار یک فرد مبتلا به کرونا عبور کرده و ویروس به بدن ما نیز منتقل شود، واقعا عذاب آور است. هر بار که می خواهیم از خانه خارج شویم، دچار استرس و اضطراب خواهیم شد که مبادا در مدت زمان بیرون بودن از منزل، به کرونا دچار شویم.

این تنش های روانی در کسانی که در خانواده خود فردی مبتلا به بیماری های قلبی، تنفسی، بیماری دیابت و… دارند بیشتر خواهد بود چرا که نگران سلامت آن ها نیز هستند. در چنین مواردی، شما تنها مسئول سلامت خود بلکه مسئول سلامت افراد بیمار خانواده نیز بوده  و باید بهداشت را بیشتر رعایت کنید.

افسردگی ناشی از قرنطینه

اولین اقدامی که کشور ما ایران در مقابله با کرونا انجام داد، دستور قرنطینه بود. تقریبا از اول اسفند ماه سال 98، برنامه قرنطینه به صورت رسمی آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت، این برنامه ادامه داشت. اگر چه اکنون یک ماه است که شروع رسمی برخی مشاغل آغاز شده است ولی با توجه به اینکه پیک دوم بیماری آغاز شده، این احتمال وجود دارد که دولت مجددا دستور قرنطینه را صادر کند.ویروس کرونا

اما حقیقت تلخ این است که در این چند ماه قرنطینه، مردم به شدت از نظر روحی آسیب دیدن و همین مسئله منجر به اختلالات روانی و افسردگی گردید:

  • افراد خانواده که تا قبل از آن عمده ساعات زیادی را در بیرون از خانه مشغول درس، کار و… بودند، اکنون باید تمام روز در خانه باشند. شاید چنین شرایطی را بتوان چند روز تحمل کرد اما برای چند ماه، واقعا سخت است.
  • پدر خانواده از نظر کاری نیز دچار مشکل شده است به خصوص کسانی که شغل آزاد داشته و منبع درآمد آن ها قطع شده است. باید حق بدهیم که پدران، عصبی و کم تحمل شوند.
  • کودکان شما نیاز به تفریح و گردش دارند و اکنون باید آن ها را در خانه نگه داشته و رفتن به پارک ممنوع است. اگر شما خانه ویلایی داشت هباشید، حداقل حیاط کوچک در اختیار فرزندان قرار دارد اما قرنطینه بودن چند ماه در آپارتمان، شرایط روحی انسان را ضعیف و شکننده می کند.
  • این مسئله که کرونا، درس و دانشگاه شما را مختل کرده نیز به شدت انسان را عصبی می کند.

همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا افراد زیادی از جامعه اکنون مبتلا به اختلالات روانی و افسردگی شوند.

افسردگی ناشی از فاصله گذاری اجتماعی

فاصله گذاری اجتماعی تنها مختص خیابان، محل کار، مراکز فروش و… نمی شود بلکه شما در رفت و آمدهای خانوادگی نیز باید این فاصله گذاری را رعایت کنید. امسال در ایام نوروز، مسافرت رفت و دید و بازدید ممنوع شد. تصور کنید افراد زیادی که چندین ماه است نتوانسته اند به خانواده و حتی پدر و  مادر خود سربزنند. این شرایط واقعا قابل تحمل نیست و از نظر روحی، آسیب بزرگی را به بطن جامعه وارد نموده است. ما آرزو می کنیم هر چه زودتر برای کرونا روش درمان و واکسن تولید شود قبل از این که این ویروس عجیب، علاوه بر آسیب های فیزیکی، منجر به اختلالات های روانی نیز گردد.ویروس کرونا

ما در کلینیک رویا (کلینیک روانشناسی در اکباتان) با کادری مجرب در زمینه مشاوره و روانکاوی، روانپزشکی، درمان اختلالات روانشناختی، درمان اختلالات هیجانی، گفتار درمانی و … برای کمک به بهبود شرایط و یا کنترل و حل اختلالات و مشکلات پیشین در این دوران همراه شما عزیزان هستیم.

روانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =