کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه می توان تشخیص داد کودک به روانشناس نیاز دارد؟نوشته شده توسط در تاریخ اسفند 23, 1399

چگونه می توان تشخیص داد کودک به روانشناس نیاز دارد؟

چگونه می توان تشخیص داد کودک به روانشناس نیاز دارد؟


از زمانی که فرزند شما به دنیا می آید، باید مراقب تمام رفتارها خود و نحوه برخورد با او باشید چرا که روح نوزاد هوشیار بوده و هر گونه بدرفتاری و یا اشتباه را به خوبی درک می کند.در ادامه مقاله چگونه می توان تشخیص داد کودک به روانشناس نیاز دارد؟ همراه ما باشید.

همه والدین دوست دارند به بهترین شکل ممکن فرزندان خود را تربیت کنند تا آینده روشنی داشته و به فردی موفق تبدیل شود. اما اغلب فکر می کنند که تنها با تامین نیازها مادی و درمان بمیایر های جسمی، آرامش و آسایش را برای آن ها به ارمغان می آورند در حالی که نمی دانند ممکن است کودک دچار مشکلات روحی شده و باید به فکر رفع اختلال روحی او نیز باشیم. به جرات می توان گفت افرادی که از کودکی دچار ناراحتی های روحی هستند، حتی اگر در بهترین شرایط مالی زندگی کنند باز هم نمی توانند موفق شوند. آیا شما والدین می دانید کودک چه زمانی به مشاور و روانشناس نیاز دارد؟

علائمی مبنی بر نیاز کودک به مشاور و روانشناس

وقتی از تربیت کودکان صحبت می کنیم، به این معنا است که علاوه بر آموزش صحیحی اصول زندگی، باید فرزند را همیشه بدون اینکه متوجه شود، زیر نظر داشته باشید. هر گونه تغییر در رفتار و غیر عادی شدن اعمال او می تواند نشانه ای از وجود مشکل روحی در او بده و باید سریعا شریاط او را با مشاور و روانشناس در میان بگذارید. در ادامه مقاله چند علامت را توضیح می دهیم که به طور آشکارا هشدار می دهند کودک به روانشناس نیاز دارد:

– آیا عادت خواب او تغییر کرده است؟

ممکن است که کودک شما مدتی است دچار اختلال خواب شده و نمی تواند به خوبی استراحت کند. برای مثال قبلا تنهایی در اتاقش استراحت می کرده و اکنون به هیچ وجه حاضر نیست به اتاقش برود بلکه می خواهد در کنار پدر و مادر باشد. شروع کابوس های شبانه، گریه کردن در خواب، ترس از بسته شدن چشم ها و… همگی نشانه اختلال در خواب و وجود مشکلات روانی برای کودک است.

نیاز کودک به مشاور و روانشناس

– کودک در تغذیه با مشکل روبرو شده است؟

کم اشتهایی یا پراشتهایی عجیب، تمایل به خوردن برخی از غذاهای جدید، بهانه گیری در زمان غذا خوردن، تمایل به تنهایی غذا خوردن و… از جمله نشانه های اختلال روحی در کودک است. والدین نباید نسبت به این تغییرات رفتاری، بی تفاوت عبور کنند.

– آیا کودک رفتارهای نادرست و مخرب دارد؟

فرض کنیم کودکی که تا به دیروز بسیار آرام و متین بوده است، اکنون پرخاشگر و عصبی شده و حتی ممکن است به اطرافیان خود آسیب بزند. حتما باید به دنبال یافتن دلیل تغییر رفتار او باشید اما در این زمان نمی توانید به تنهایی مشکل را کشف کنید حتما لازم است از روانشناس و مشاور کمک بگیرید. چرا که فرزند دچار مشکل روحی شده و کوچکترین اشتباه از طرف والدین و اطرافیان ممکن است شرایط او را بدتر کند اما مشاور و روانشناس می دانند که چگونه وارد عمل شده، مشکل را ریشه یابی کنند و سپس درمان را آغاز نمایند.

– غم و نگرانی به سراغ کودک آمده است؟

از دیگر نشانه های نیاز کودک به روانشناس، افسرده حال به نظر رسیدن او است. تصور کنیم کودکی که تا به دیروز پر انرژی و شاد بوده است، به طور ناگهانی تبدیل به آدم غمگین و مضطرب شده است. دوست دارد تنها باشد و حتی گویی از چیزی می ترسد. این ترس و غم، به تدریج کودک را ضعیف می کند به گونه ای که حتی به بیماری های جسمی مبتلا خواهد شد. باید سریعا موضوع را با روانشناس در میان بگذارید.

– کودک منزوی شده است؟

کودکی که قبلا بسیار اجتماعی بوده و از ماندن از در خانه بیزار بود، الان هیچ علاقه ای به بیرون رفتن ندارد حتی از حضور در جمع هم بیزار است و یا حتی از وجود دیگران دچار اضطراب می شود. باید بررسی کنید این تغییر آنی در رفتار به چه دلیل رخ داده است؟ چه موضوعی ممکن است کودک را تا به این اندازه تغییر دهد.

کودک منزوی شده است؟

– آیا کودک زیاد از مرگ صحبت می کند؟

والدین عزیز دقت داشته باشید اوضاع وقتی خطرناک تر می شود که کودک به صورت مداوم از مرگ و چگونه مردن سوال می کند. آیا می دانید چه چیزی در ذهن او می گذرد که اکنون پیرامون مرگ حرف می زند؟

درمان مشکلات روحی کودکان تحت نظر کلینیک رویا

توجه داشته باشید که برخورد با کودک، بسیار حساس است به گونه ای که گویی بر لبه تیغ راه می روید. یک خطا کافی است تا همه چی از دست برود. از سویی دیگر کودکان در اغلب موارد ساکت شده و تمایلی به حرف زدن ندارند. اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه می توان کودک را بدون هیچ فشار روحی، به حرف آورد و متوجه اتفاقی شد که برای او رخ داده است؟ در این زمان است که نقش روانشناس و مشاور، مشخص می گردد.

درمان مشکلات روحی کودکان تحت نظر کلینیک رویا

مشکلات و اختلالات روحی را باید تحت نظر متخصص درمان نمود. برای این منظور می توانید بر روی کمک متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. متخصصین ما آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند تا هر چه زودتر بتوانید سلامت روحی کودک را به او بازگردانید. البته والدین فراموش نکنند که بخ عمده ای از درمان، بر عهده آن ها است در واقع باید با مشاور و روانشناس همکاری داشته و دقیقا همانگونه که گفته می شود، عمل کنند.

نکته قابل ذکر این است که به محض رویت چند علامت مهم که در مقاله ذکر شد، حتما موضوع را با متخصص در میان بگذارید. هر اندازه درمان با تاخیر شروع شود، ممکن است اختلال در وجود او ریشه دارد شده و کار سخت تر پیش برود.

روانشناسی کودک و نوجوانروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =