کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

آیا در مورد اختلال احتکار مطلبی شنیده اید؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 19, 1399

آیا در مورد اختلال احتکار مطلبی شنیده اید؟

آیا در مورد اختلال احتکار مطلبی شنیده اید؟


شاید تا به حال این اتفاق برای خود یا یکی از دوستان و اعضای خانواده پیش آمده باشد که تمام چیزهایی که حتی ارزش ندارند را نگهداری می کنید چون ترس از دست دادن آن ها، اجازه چنین کاری را نمی دهد. افرادی که چنین رفتاری دارند حتی زباله هایی همانند کاغذهای باطله را نگه داشته و فکر می کنند تمام آنچه که متعلق به آن ها است، حتما روزی به درد بخور خواهند بود. از نظر علم روانشناسی این گروه از افراد به اختلال احتکار دچار شده اند.

منظور از اختلال احتکار چیست؟

اختلال احتکار در واقع ریشه در وسواس دارد. کسی که به این اختلال روحی دچار شده باشد، تمامی اشیا و وسایل قدیمی که حتی امروزه هیچ فایده ای ندارد را در اتاق و محل زندگی خود نگهداری می کند. چنین فردی می ترسد اگر یکی از متعلقات خود را از دست بدهد. اگر چه این اختلال به احتمال کم و حداکثر 5 درصد بین مردم بروز می کند اما نقطه شروع آن، از نوجوانی است. یکی از دلایل وابستگی به اشیا و وسایل شخصی، خاطراتی که با هر کدام در ذهن انسان تداعی می شود.

علائم و نشانه های اختلال احتکار

توجه داشته باشید که اگر در میان یکی از نزدیکان خود نشانه های زیر را مشاهده کردید، به اختلال احتکار شک کرده و باید با مشاور صحبت کنید:

1- اولین و مهمترین نشانه ای که در این افراد مشاهده می شود، علاقمندی به جمع کردن وسایل و اشیائی است که ارزش ندارند.

2- این دسته از افراد همیشه به دنبال این هستند که به صورت افراطی خرید کرده و به شدت به وسایل خود وابسته است.

علائم و نشانه های اختلال احتکار3- این وسایل را حتی مورد استفاده قرار نمی دهد چون می ترسد خراب شود. در واقع فقط به فکر انباشتن وسایل است.

4- کافی است از او بخواهید انچه مورد نیاز نیز و حتی استفاده از آن ها منقضی شده است را دور بریز؛ خواهید دید که به شدت عصبی و مضطرب می شود.

5- اتاق یا خانه چنین افرادی پر از وسایلی است که منجر به بی نظمی خانه خواهد شد.

6- متاسفانه اختلال احتکار، نه تنها زندگی فرد بلکه زندگی اطرافیان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

عواقب ناشی از اختلال احتکار

عزیزان دقت داشته باشید که احتکار می تواند زندگی فرد و اطرافیان را از هر نظر تحت تاثیر قرار دهد و یک اختلال شخصی نیست. آیا می دانید این ناهنجاری روحی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

– نظم خانه بهم ریخته و زندگی کردن در چنین محیطی واقعا زجرآور خواهد بود. شلوغی بیش از اندازه و نگهداشتن موادی که حکم زباله را دارند، خانه را آلوده می کند. لذا از یک سو این آلودگی منجر به بیماری های جسمی شده و از سویی دیگر شلوغی خانه، باعث عصبی شدن افراد خواهد شد.

– همانگونه که گفته شد این دسته از افراد تمایل زیادی به خرید دارند. در اغلب موارد تامین هزینه ها با مشکل مواجه خواهد شد.

– وقتی وسایل در خانه زیاد باشد، فضا برای زندگی کردن برای راه رفتن، خوابیدن و…. کم می شود. حتی یک خانه بزرگ، با فضای کم مواجه خواهد شد.

عواقب ناشی از اختلال احتکاردلایل ابتلا به اختلال احتکار

همانگونه که می دانید هر نوع اختلال روحی، بنا به دلایلی بروز می کند و آنچه در ابتلا به اختلال احتکار تاثیر دارد عبارتند از:

1- ژنتیک

حقیقت امر این است که از تاثیر ژنتیک بر ابتلا به اختلالات روانی نمی توان غافل شد. تحقیقات نشان می دهد رفتار احتکار، در بین اعضای خانواده به صورت اپیدمی منتقل می شود. به این معنا که وقتی یکی از اعضای خانواده به این اختلال دچار شودف دیگران خواه ناخواه این رفتار را از او یاد گرفته و شروع به احتکار می کنند.

2- محیط

کسانی که به افسردگی، استرس و یا هرگونه مشکلات دیگر مبتلا بوده اند به احتمال بیشتری به اختلال احتکار نیز دچار خواهند شد. والدین دقت داشت هباشند که نوع رفتار آن ها با کودک نیز تعیین کننده این موضوع خواهد بود. وقتی والدین بر روی نگهداری هر نوع وسیله به کودک گوشزد دهند، چون طبیعتا رفتار احتکاری کسب خواهد کرد.

3- شرایط روحی فرد

جالب است بدانید کسانی که قدرت تصمیمی گیری بسیار پایینی داشته و از این نظر ضعیف هستند، وابستگی بیشتری به وسایل داشته و در نتیجه به اختلال احتکار دچار خواهند شد. چون این دسته از افراد در دور ریختن وسایل خود مردد خواهند بود.

دلایل ابتلا به اختلال احتکاردرمان اختلال احتکار تحت نظر کلینیک رویا

هر نوع مشکلی که روح انسان را مورد حمله قرار دهد باید هر چه سریع تر درمان گردد قبل از اینکه به یک عارضه کهنه در وجود انسان تبدیل شود. همانگونه که می دانید درمان مشکلات روحی کمی سخت بوده و اگر به تعویق بیفتد، نمی توانید انتظار داشته باشید هر چه زودتر سلامتی خود را به دست بیاورید. متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در خدمت شما عزیزان هستند تا با برگزاری جلسات درمانی، سلامتی خود را به دست بیاورید.

1- روان درمانی

اولین روش درمانی که تحت نظر مشاورین و روانشناسان مرکز برگزار می شود، روان درمانی است. در جلسات مشاوره متخصصین ما سعی می کنند دلیل اصلی اختلال احتکار کشف شده و آن را رفع نمایند. در صورتی که این اختلال روحی در مراحل ابتدایی باشد، با روان درمانی می توان از شر آن خلاص شد به شرطی که همکاری لازم را با مشاور در طول دوره درمان داشته باشید.

2- دارو درمانی

در صورتی که مشاور صلاح بداند در طی درمان، از دارو نیز استفاده شود، پرونده شما به روانپزشک ارجاع داده می شود. داروها باید طبق دستور مصرف شده و به هیچ عنوان سرخود مقدار آن را کم زیاد نکنید. حتی اجازه ندارید مصرف دارو را بدون نظر متخصص قطع نمایید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 20 =