جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال دلیریوم یا روان آشفتگینوشته شده توسط در تاریخ مرداد 31, 1399


اختلالات روانی در هر سن و به اشکال مختلف می تواند در انسان ها بروز کند اما مهم این است که به موقع تشخیص داده شده و در نتیجه درمان در زمان مناسب آغاز گردد. با توجه به لزوم آگاهی در مورد انواع ناهنجاری های روحی، در این مقاله در مورد اختلال دلیریوم یا روان آشفتگی صحبت خواهیم کرد. امید داریم بتوانیم هر آنچه لازم است در مورد این اختلال بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

منظور از اختلال دلیریوم چیست؟

اختلال دلیریوم یا روان آشفتگی، یک اختلال روانی است که مهمترین نشانه آن، از دست رفتن هوشیاری است. در واقع فرد مبتلا به این مشکل، دچار آشفتگی و سردرگمی است و توهم دارد. علت بروز این مشکل، تغییرات رخ داده در مغز است که به دلایل مختلف بروز خواهد کرد. البته عزیزان توجه داشته باشند که اختلال دلیریوم موقتی است کافی است درمان را به موقع شروع کنید تا سلامتی خود را به دست بیاورید.

مهمترین مشخصه این مشکل این است که حداکثر، یک ماه زمان می برد و بعد از آن در صورتی که درمان به درستی انجام گرفته باشد، مشکل رفع می شود. تحقیقات نشان می دهد که این مشکل روانی در افراد بالای 60 سال بیشتر بروز می کند. در این سن آسیب های مغزی بیشتر شده و در نتیجه خطر ابتلا به روان آشفتگی بیشتر می شود.

علائم اختلال دلیریوم

تمامی اختلالات روانی بر روی شرایط روحی، خلقی و حتی سلامت جسمی فرد تاثیر می گذارند و از طریق علائمی که دیده می شود، می توان نوع اختلال را تشخیص داد. در مورد اختلال روان آشفتگی، مهمترین نشانه هایی که در فرد دیده می شود عبارتند از:دلیریوم

 • در ابتدا فرد هوشیاری خود را از دست می دهد به گونه ای که شروع به هذیان گویی خواهد کرد. حتی نمی توان زمان و محلی که در آن قرار دارد را تشخیص دهد.
 • در زمان هذیان گویی، حرف های بی ربطی می گوید و باورهای اشتباه خود به خوبی مشخص است.
 • قدرت تمرکز خود را از دست داده و دچار سردرگمی می شود.
 • در دورانی که فرد به اختلال دلیریوم مبتلا است، دچار اختلالات خواب نیز می شود و نمی تواند به خوبی استراحت کند.
 • فرد مبتلا به شدت تحریک پذیر و عصبی خواهد شد.
 • به مرور زمان استرس و اضطراب او بیشتر می شود.
 • به صحبت کردن او دقت کنید. شما به درستی متوجه صحبت های او نخواهید شد چرا که بسیار آشفته بوده و هیچ تمرکزی بر روی حرف های خود ندارد.
 • همین آشفتگی و بی اختیاری، منجر می شود که فرد درگیر با اختلال دلیریوم نتواند حرکات اندام های بدن خود را به خوبی مدیریت کند در نتیجه حرکات دست و بدنش غیر ارادی خواهد بود.
 • یکی دیگر از نشانه های روان آشفتگی این است که فرد یا بسیار خوشحال و بسیار خونسرد است گویی هیچ مشکلی ندارد.

دلایل ابتلا به اختلال دلیریوم

این مشکل زمانی رخ می دهد که تغییرات در متابولیسم مغز رخ داده و در نتیجه عملکرد آن تغییر می کند. لذا باید علت این تغییرات مغزی را جویا شویم:

 • آسیب های مغزی

در صورتی که به مغز آسیب وارد شود، زمینه ابتلا به اختلال دلیریوم فراهم می گردد. شوک های عصبی، رفتن به کما، استفاده از مواد روان گردان و… احتمال صدمات مغزی را زیاد می کنند.دلیریوم

 • اعتیاد و استفاده از مواد مخدر

به طور کلی استفاده از هر گونه ماده مخدر نه تنها از طریق صدمات مغزی بلکه به دلیل وابستگی های روانی و اعتیاد ایجاد شده، شما را به خطر ابتلا به اختلال دلیریوم فراهم می کند.

 • خستگی و خواب ناکافی

کسانی که به اندازه کافی نمی خوابند، با دست خود، روح و روانشان را آماده ابتلا به روان آشفتگی می کنند. دقت کنید که منظور ما، خواب شبانه است چرا که هم منجر به رفع خستگی شده و هم بدن را ریکاوری می کند.

 • برخی داروها

استفاده بیش از اندازه از برخی از داروها همانند داروهای فشار خون نیز می تواند زمینه ساز ابتلا به اختلال دلیریوم گردد.

 • بیماری صرع

مبتلایان به بیماری های عصبی همانند صرع، احتمال بیشتری برای درگیر شدن با اختلال دلیریوم دارند.

 • بیماری های قلبی و عروقی

همچنین بیماران قلبی و عروقی نیز باید به شدت در شرایط روانی ایده آل باشند چرا که بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به روان آشفتگی قرار دارند.دلیریوم

 • کمبود مواد غذایی

در تغذیه خود دقت داشته باشید که تمام نیاز بدن تامین گردد. کمبود مواد غذایی ضروری و کمکی برای بدن باعث می شود که بدن ضعیف شده و از طرفی سطح انرژی مغز افت کند. در چنین شرایطی باید در انتظار اختلال دلیریوم باشید.

 • استرس و اضطراب

برخی از افراد در طول دوران زندگی خود به شدت در شرایط تنش زا قرار داشته و یا اینکه ذاتا دارای استرس هستند. این دسته از افراد بیشتر در خطر هستند. در واقع شما اگر با اختلال اضطراب درگیر هستید، باید حتما در اولین فرصت درمان ار شروع کنید چون این مشکل، زمینه ساز ابتلا به اختلال دلیریوم خواهد بود.

درمان اختلال دلیریوم تحت نظر کلینیک رویا

درست است که مدت اختلال دلیریوم کوتاه و حداکثر یک ماه است اما این مسئله منوط به این است که فرد مبتلا با روان آشفتگی، به موقع تحت نظر متخصصین، درمان خود را شروع کند. کلینیک روانپزشکی در اکباتان (کلینیک رویا در اکباتان) در ابتدا با برگزاری جلسات مشاوره و روانشناسی سعی می کند شدت اختلال را در فرد مبتلا تشخیص داده و سپس درمان قطعی شروع شود.

در صورت نیاز، روانپزشک نیز دارو درمانی را شروع می کند. البته از آنجایی که افراد مبتلا به اختلال دلیریوم کمتر تن به درمان می دهند، لذا شما یم توانید ابتدا از طریق مشاوره تلفنی و یا مشاوره آنلاین، علائم فرد را با مشاورین ما در میان گذاشته و در صورت تایید ابتلا به روان آشفتگی، به شما راهکارهایی را پیشنهاد می دهیم تا فرد را با رضایت به نزد متخصص برده و درمان را شروع کند.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 8 =