کلینیک رویا

استرس کنکور و مقابله با آننوشته شده توسط در تاریخ مرداد 11, 1399

کنکور

کنکور یکی از مهمترین مراحل زندگی ما است که سرنوشت ساز بوده و آینده شغلی ما را تعیین می کند. همه ما زمانی که در دوران دبیرستان یک رشته تحصیلی را انتخاب می کنیم، با این هدف وارد این رشته می شویم که در دانشگاه به رشته مورد علاقه خود وارد شده و آینده کاری تضمین شده داشته باشیم. اما آنچه مهم است، قدرت رقابت علمی بین دانش آموزان در زمان کنکور است که تعیین کننده آینده آن ها خواهد بود. همین موضوع منجر به استرس خواهد شد که غالبا استرس به حدی زیادی می شود که فرد آماده را در پاسخگویی به سوالات ناتوان می کند. این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید به استرس خود غلبه کنید.

دلایل استرس کنکور در دانش آموزان

کمتر کسی را پیدا می کنید که در زمان کنکور، استرس نداشته باشد. حتی افرادی که برای چندمین بار است در این امتحان شرکت می کنند باز هم اندکی اضطراب دارند. اما برای همه ما جالب است بدانیم ریشه این استرس از کجا است:کنکور

  • اولین عامل استرس کنکور، ترس از آینده است. این فکر که اگر قبول نشویم چه اتفاقی برای آینده ما خواهد افتاد و آیا در سال آینده که رقابت شدیدتر می شود امکان قبول شدن مجدد وجود دارد یا خیر. بزرگترین عامل ترس، همین مورد است.
  • تمسخر از جانب اطرافیان، عامل دیگر در بروز استرس کنکور است. فرد همواره به این موضوع فکر می کند که اگر قبول نشود، اقوام و خویشاوندان او را مسخره می کنند و احساس می کند که قبول نشدن او نوعی آبروریزی خانوادگی به حساب می آید.
  • ترس از عکس العمل خانواده بعد از اعلام نتایج کنکور نیز باعث می شود دانش آموز در زمان امتحان استرس بالایی داشته باشد چون تصور اینکه خانواده خود را ناامید کرده و حتی مورد تنبیه از جانب والدین قرار گیریم، بسیار سخت و غیر قابل تحمل خواهد بود.

راهکارهای رفع استرس کنکور

عواقب بروز استرس در دانش آموزان در زمان کنکور نشان دهنده این مسئله است که باید به هر نحوی، این شرایط روحی را مدیریت نمود تا استرس نتواند در جود دانش آموز غالب شود. در نتیجه چند راهکار را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • حتما از مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

پیشنهاد ما این است که حداقل در سال آخر تحصیلات مدرسه که سال کنکور است، فرزند خود را تحت نظر مشاور تحصیلی ماهر قرار دهید. عمده استرس هایی که برای کنکور بروز می کند، به دلیل نداشتن برنامه تحصیلی مناسب است. مشاور بهترین برنامه را متناسب با توانمندی دانش آموز، وضعیت درسی او و میزان پیشرفت کلاس های درسی تنظیم نموده و از طرفی روحیه دهی به او را در اولویت کاری خود قرار می دهد.کنکور

  • والدین باید همراه و همگام فرزند خود باشند.

والدین عزیز توجه داشته باشند که آن ها و سایر اعضای خانواده، نقش بسیار مهمی در مدیریت استرس دانش آموز دارند. شما نباید به گونه ای برخورد کنند که ترس و دلهره در وجود دانش آموز بیشتر شود. به او بفهمانید که شما قدردان تلاش های او بوده و هر نتیجه به دست بیاید، قطعا جایگاه او در خانواده مثل قبل حفظ خواهد شد. فرزند شما باید بداند که شما هیچ اهمیتی به صحبت های افراد فامیل نداده و تنها به سلامت روح و روان او می اندیشید.

  • دانش آموز لازم است تفریح نیز داشته باشد.

اشتباهی برخی از والدین مرتکب می شوند این است که  گمان می کنند دانش آموز در چند ماه آخر مانده به کنکور تنها باید در خانه مانده و به درس خواندن مشغول باشد. این بزرگترین اشتباه است. چون دانش آموز در این دوران استرس زیاد داشته و از سویی دیگر حجم زیاد درس باعث خستگی روحی او خواهد شد. لازم است تفریح البته در زمان های کوتاه داشته باشد تا خستگی او برطرف گردد.

  • تکنیک های خواندن و خلاصه نویسی را فرا بگیرید.

دانش آموزان عزیز به خاطر داشته باشند که در ماه های آخر مانده به کنکور، فرصت کافی برای خواندن کتاب های درسی ندارید و همین موضوع باعث نگرانی و اضطراب دانش آموزان می شود. لازم است در طول سال هایی که درس ها را مرور می کنید، نکته برداری داشته باشید. اما این کار نیاز به مهارت دارد. یکی از دلایل اینکه پیشنهاد داده ایم فرزند شما تحت نظر مشاور تحصیلی باشد همین امر است. مشاور تکنیک های خلاصه برداری و  همچنین تست زنی را به دانش آموز آموزش داده و در نتیجه با خیال آسوده می تواند در نزدیک کنکور، این نکات را مرور کند.کنکور

  • استراحت کافی داشته باشید.

به این نکته همیشه توجه داشته باشید که هیچکس با بیدار ماندن و نداشتن استراحت کافی به موفقیت نمی رسد چون بدن او ضعیف شده و به مرور زمان انرژی را از دست می دهد. در چنین شرایطی بیماری های روحی و جسمی به سراغتان آمده و بهترین فرصت زندگی خود را از دست خواهید داد. پس حتی برای استراحت و خواب خود برنامه داشته باشید.

رفع استرس کنکور تحت نظر کلینیک رویا

آمار نشان می دهد عمده دانش آموزانی که علی رغم تلاش های زیاد در طول سال های تحصیلی، نتوانسته اند نتیجه مطلوبی از کنکور به دست بیاورند، به استرس زیاد در زمان امتحان مبتلا بوده اند. والدین عزیز دقت داشته باشند که استرس با نزدیک شدن به زمان کنکور بیشتر و بیشتر می شود و اگر نتوانید اضطراب فرزند خود را کنترل کنید، همه تلاش ها و زحمات او هدر خواهد رفت.

توصیه ما این است که حتما از مدت ها قبل فرزند خود را تحت نظر یک مشاور تحصیلی مجرب و ماهر قرار دهید تا در کنار برنامه ریزی تحصیلی، بتواند با مشاوره دهی به موقع، استرس درونی او را مدیریت کند. در این زمینه می توانید بر روی کمک متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. مشاورین و روانشناسان ما سعی می کنند تمام تلاش خود را برای کمک به فرزند شما داشته باشند.

روانشناسی کودک و نوجوانسلامت روانمشاوره تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *