افراد تراجنسیتی، ترنس یا ترنسجندر چه کسانی هستند؟

ترنس

خوشبختانه در سال های اخیر با فرهنگسازی هایی که از طریق رسانه تلویزیون و سینما و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی انجام گرفته است، مردم تقریبا با مسئله ترنس آشنا هستند. برخی از افراد دچار مشکلات جنسیتی هستند به این معنا که برای مثال ظاهر آن ها دخترانه است اما خلق و خوی مردانه دارند به همین دلیل نمی توانند ازدواج کنند. این مورد به صورت عکس نیز وجود دارد. البته فرد دو جنسه ممکن است از نظر ظاهری نیز با افراد دیگر نیز تفاوت داشته باشد.  در این مقاله در مورد افراد تراجنسیتی صحبت خواهیم کرد.

منظور از تراجنسیتی چیست؟

تراجنسیتی در واقع اختلال هویت جنسی است که در آن فرد در هویت شخصی و جنسی خود دچار مشکل خواهد شد. تراجنسیتی در واقع از واژه انگلیسی ” ترنسکشوال” گرفته شده و به اختصار ” تی اس” گفته می شود. در این صورت فردی با شخصیت جنسی او زنانه است، اندام جنسی مردانه دارد و برعکس آن نیز دیده می شود. همین که اندام جنسی با شخصیت جنسی فرد تطابق ندارد، منجر به بی قراری جنسی در او خواهد شد. در نتیجه تصمیم می گیرد تغییر جنسیت دهد تا از این تضاد راحت شود. برای تغییر جنسیت باید اقدامات زیر به ترتیب انجام گیرد:

–        هورمون درمانی

–        رفتار درمانی برای تغییر رفتار او در جامعه براساس جنسیت جدید

–        کمک به تغییر در پوشش

–        نهایتا تغییر جنسیت

لازم به ذکر است که مسئله بی قراری جنسیتی به حدی آزار دهنده است که اگر فرد ترنس نتواند به جنسیت دلخواه خود برسد ممکن است دست به خودکشی بزند دقیقا چیزی که در جامعه به شدت در این زمینه رخ می دهد. متاسفانه جامعه ما هنوز موضوع تراجنسیتی را قبول نکرده و با آن مخالف هستند.

ترنسشرایط روحی تراجنسیتی چگونه است؟

در ابتدا لازم بدانیم که فرد ترنس بیمار نیست بلکه به دلیل نقص های ژنتیکی به اختلال جنسیتی دچار شده است. اما آنچه که این افراد را دچار مشکل خواهد کرد، مشکلات روحی و روانی است. به این معنا که از نظر علم روانشناسی این دسته از افراد به اختلالات روانی شامل افسردگی، اضطراب، روان پریشی، ترس و… دچار می شوند. هر چه زمان می گذرد این حالات بیشتر خواهد شد چون اغلب این افراد مجبور هستند مسئله ترنس بودن خود را مخفی کنند تا زمان مناسب فرابرسد.

درک نشدن از سوی خانواده و بی قراری جنسیتی نیز به این ناهنجاری های روحی دامن می زند. اوج این مشکلات زمانی است که فرد ترنس را مجبور می کنند ازدواج کند. لذا توصیه می شود در کنار اقدامات لازم که برای تغییر جنسیت چنین افرادی انجام می شود، روان درمانی تحت نظر متخصصین نیز صورت گیرد. روح افراد ترنس به شدت آسیب دیده و از سویی دیگر خانواده ها نیز هنوز این موضوع را نپذیرفته اند. لازم است جلسات مشاوره هم برای فرد تراجنسیتی و هم برای خانواده برگزار شود. موفقیت در درمان مشکلات روحی فرد ترنس به میزان درک وی از جانب خانواده بستگی دارد چون عمده آسیب های روحی به دلیل بی قراری های جنسیتی است که به دلیل برخورد نادرست خانواده ها، مسئله تغییر جنسیت به  تاخیر می افتد.

متخصصین روانشناسی معتقد هستند فرد ترنس در اولین قدم باید درک شود باید از نظر روحی در شرایط مساعدی به سر ببرد تا بتواند درمان را با آسودگی خیال انجام دهد. ما موارد زیادی داشته ایم که این دسته از افراد به دلیل برخورد نامناسب خانواده دست به خودکشی یا فرار زده اند.

مشاوره جنسی در کلینیک رویا

کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا دراکباتان) بخشی از خدمات مشاوره خود را به این زمینه اختصاص داده و حتی کارگاه های آموزشی برگزار می کند. نیازی نیست الزاما به صورت حضوری مراجعه کنید بلکه می توانید از خدمات غیر حضوری مرکز استفاده کرده و سپس درمان را تحت نظر کارشناسان توانمند ما آغاز نمایید.

ترنسترنس با دو جنسه بودن چه تفاوتی دارد؟

جالب است بدانید که در باور اغلب مردم ترنس با دو جنسه بودن، هم معنی در نظر گرفته می شوند اما کاملا غلط است. فرد دو جنسه کسی است که از زمان تولد، هر دو اندام جنسی زن و مرد را دارد. یعنی یک نفر هم زن است و هم مرد اما ترنس کسی است که تنها یکی از اندام های جنسی زنانه  و یا مردانه را داشت و خلق و خوی او با نوع اندام جنسی که دارد، متفاوت است. اگر اندام جنسی مردانه دارد، رفتارها و شکل و شمایلش شبیه مردان است. فرد دو جنسه بسیار راحت تر می تواند تغییر جنسیت داده و در سطح جامعه، قابل قبول تر است.

تفاوت تراجنسیتی با همجنس گرایی

اشتباه دوم که مردم مرتکب می شوند این است که فرد ترنس را با هم جنسگرا اشتباه می گیرند و به همین دلیل رفتار نادرستی با این دسته از افراد خواهد شد. در واقع عمده افرادی که رفتار زشتی با فرد تراجنسیتی دارند فکر می کنند او هم جنس گرا است و در نتیجه از وی دوری خواهند کرد. تمسخر و تحقیر بدترین رفتاری است که می توان با افراد تراجنسیتی داشت.

هم جنس گرایان تضاد جنسی روحی و جسم ندارند به این معنا که اگر فردی از نظر خلق و خو مرد است، از نظر اندام جنسیتی نیز مرد است و رفتار و تفکرات مردانه دارد اما تمایل زیادی به برقراری رابطه جنسی با هم جنس خود دارد. همین تعریف ساده کافی است تا تفاوت بین فرد ترنس با فرد همجنسگرا مشخص شود. فرد همجنسگرا از نظر روحی به شدت در شرایط بدتری به سر می برد چون از این اختلال روانی خود خجالت می کشد و تمایل دارد به صورت پنهانی با متخصص صحبت کند تا کسی متوجه این مشکل نشود.

به هر حال مردم دید خوبی نسبت به هم جنسگرا نداشته و از او می ترسند. اما فرد تراجنسیتی می داند این نوعی اختلال جنسیتی است که دست خودش نبوده است. در نتیجه انتظار دارد اطرافیان او را درک کنند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 9 =