کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چرا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال مبتلا می شویم؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 15, 1399

چرا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال مبتلا می شویم؟

چرا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال مبتلا می شویم؟


نکته قابل توجه که لازم است همه ما از آن مطلع باشیم این است که در اغلب موارد، اختلالات روانی به شکل نهفته در وجود ما ظهور می کنند بدون اینکه متوجه آن شویم. اما اگر تغییرات رفتاری با دقت بررسی شود، مشخص می گردد که این تغییرات عادی نیست. برای مثال اختلال اسکیزوتایپال شکل نهفته اختلال اسکیزوفرنی است. اما چرا تشخیص انواع نهفته ناهنجاری روحی اهمیت دارد؟ به دلیل اینکه شما درمان را زودتر شروع خواهید کرد قبل از اینکه اوج گرفته و در وجود انسان ریشه دار شود. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله در مورد اختلال اسکیزوتایپال صحبت خواهیم کرد.

اختلال اسکیزوتایپال (STPD) چیست؟

با توجه به آنچه که گفته شد، کسانی که در خانواده خود فرد مبتلا به اسکیزوفرنی داشت هباشند، به احتمال زیاد خودشان به اختلال اسکیزوتایپال مبتلا می گردند که از نظر سطح علائم، پایین تر از اسکیزوفرنی است. افرادی که دچار اسکیزوتایپال می شوند به سختی می توانند با دیگران وارد رابطه شده و در رفتارهای آن ها، بی نظمی آشکاری مشاهده می شود. البته شما در افرادی که مبتلا به این اختلال هستند نمی توانند مشکلات فکری را به صورت آشکارا مشاهده کنید اما آنچه که به خوبی دیده می شود، نحوه تکلم آن ها است که بهترین نشانه برای متمایز کردن ان ها از دیگران است. آن ها به گونه ای صحبت می کنند که در اغلب موارد خودشان متوجه مفهوم کلام می شوند و برای دیگران، غیر قابل درک است.

اختلال اسکیزوتایپال (STPD) چیست؟علائم و نشانه های اختلال اسکیزوتایپال

در صورتی که چند مورد از علائم زیر را در دوست، آشنا و یا حتی فردی که قرار است با او ازدواج کنید مشاهده کردید، به ابتلا به اختلال اسکیزوتایپال شک کنید:

1- افکاری که دارند بسیار خاص و عجیب است به گونه ای که تنها خودشان قادر به فهم این افکار هستند.

2- متاسفانه این افراد دچار افکار خرافی می گردند. برای مثال اعتقاد به جادو، غیب بینی، خرافات و… از جمله این افکار است.

3- همانگونه که گفته شد، این افراد از نظر تکلم بسیار عجیب و غریب هستند. به این معنا که بسیار با حاشیه حرف زده و چند پهلو گویی و استعاره ای، از دیگر ویژگی های حرف های این افراد است.

4- فرد مبتلا به اسکیزوتایپال بسیار بدبین بوده و فکر می کند دیگران قرار است به او لطمه بزنند.

5- این دسته از افراد، رفتارها و پوشش بسیار عجیب دارند.

6- نمی توانند با دیگران رابطه برقرار کنند به همین دلیل دوست صمیمی ندارند.

7- کافی است فرد مبتلا به اختلال اسکیزوتایپال در میان جمع قرار گیرد تا شاهد اضطراب در او باشید. این استرس دو دلیل دارد از یک سو نمی تواند با دیگران ارتباط برقرار کرده و از سویی دیگران نسبت به دیگران بدبین است.

علائم و نشانه های اختلال اسکیزوتایپالعواقب اختلال اسکیزوتایپال

به شما عزیزان توصیه می کنیم در صورتی که تشخیص داده شد خودتان و یا یکی از عزیزان به اسکیزوتایپال مبتلا شده است، حتما درمان را تحت نظر متخصص شروع کنید در غیر این صورت باید منتظر عواقب زیر باشید:

– بدبینی و افکار نامتعارف، باعث می شود هر روز از اطرافیان و حتی اعضای خانواده دور شده و این مسئله حتی منجر به جدایی نیز خواهد شد.

– چنین فردی ادعا می کند که می تواند افکار دیگران را بخواند در نتیجه کسی با او احساس راحتی نمی کند.

– اضطرابی که هر بار برای حضور در جمع پیدا می کند، بسیار آزاردهنده بوده و شرایط روحی او را بدتر خواهد کرد.

– سطح اختلال اسکیزوتایپال پیشروی کرده و به جایی می رسد که فرد با خودش حرف می زند.

عواقب اختلال اسکیزوتایپالدلایل ابتلا به اختلال اسکیزوتایپال

حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که چرا اختلال اسکیزوتایپال بروز می کند. به هر حال این اختلال روحی نیز دلایل خاص خود را دارد:

1- در ابتدای مقاله ذکر شد که ژنتیک، یکی از مهمترین دلایل ابتلا به این اختلال است.

2- نوع رابطه ای که والدین با فرزندان خود دارند تعیین کننده سلامت روحی آن ها خواهد بود. برای مثال والدینی که کودک خود را مدام تحقیر کرده و یا آن ها بسیار ترسو و استرسی تربیت می کنند، باید منتظر باشند در بزرگسالی، این فرزند به اسکیزوتایپال دچار شود.

درمان اختلال اسکیزوتایپال در کلینیک رویا

به هر حال اگر اختلال اسکیزوتایپال رخ داد، لازم است هر چه زودتر به مشاور مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. مشکلات روحی اگر پیشروی کنند، سخت تر و دیرتر درمان خواهند شد. به همین دلیل است که اکیدا توصیه می کنیم درنگ نکنید. متخصصین کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. می توانید علائم فردی که مشکوک به اسکیزوتایپال است را با صورت آنلاین یا غیر حضوری به مشاورین ما اطلاع دهید تا با راهنمایی این عزیزان، اقدامات لازم انجام گیرد. برای درمان چند متد در پیش گرفته می شود:

1- روان درمانی

در اولین قدم، باید جلسات درمانی تحت نظر مشاور و روانشناس شروع شود تا علت بروز اختلال و سطح ان تشخیص داده شود. در کنار جلسات درمانی، روش های دیگر نیز شروع خواهد شد. البته در این زمان لازم است اطرافیان فرد مبتلا به اختلال اسکیزوتایپال نیز با مشاور هماهنگ باشند چون بخش عمده ای از موفقیت درمان به نوع رابطه نزدیکان فرد با او بستگی دارد و نباید از این موضوع غافل شد.

درمان اختلال اسکیزوتایپال در کلینیک رویا2- دارو درمانی

اگر متخصص از شما خواست دارو مصرف کنید، به هیچ عنوان مقاومت نکرده و توصیه او را عملی کنید. دارو درمانی کمک می کند دران سریع تر پیش رفته و احتمال موفقیت آن بیشتر باشد. لذا به هیچ عنوان دارو را سرخود قطع نکرده و مقدار مصرف را تغییر ندهید. زمانی که روانپزشک صلاح بداند، مصرف دارو را قطع می کند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 16 =