کلینیک رویا

شکل گیری واکنش (Reaction Formation) چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ شهریور 7, 1400

شکل گیری واکنش (Reaction Formation) چیست؟

شکل گیری واکنش (Reaction Formation) چیست؟


در روانشناسی، شکل گیری واکنش یک مکانیسم دفاعی است که در آن فرد به طور ناخودآگاه یک انگیزه ناخواسته یا تحریک کننده اضطراب را با عکس و مخالف خود جایگزین می کند، که اغلب به صورت اغراق آمیز یا نمایشی بیان می شود. یک مثال کلاسیک یک پسر جوان است که دختری را مورد آزار و اذیت قرار می دهد زیرا در سطح ناخودآگاه او را جذب کرده است. به صورت آگاهانه، او نمی تواند با احساسات عاشقانه خود روبرو شود، بنابراین به جای قدردانی از او بیزار است.

تاریخچه شکل گیری واکنش

مفهوم مکانیسم های دفاعی در ابتدا در اواخر دهه 1800 توسط زیگموند فروید به عنوان بخشی از نظریه روانکاوانه اش مطرح شد. در حالی که فروید روی این نظریه کار می کرد دخترش آنا فروید 10 مکانیسم دفاعی را در کتاب خود با عنوان اگو و مکانیسم های دفاعی، در سال 1936 منتشر کرد. یکی از این 10 مکانیسم دفاعی، تشکیل واکنش بود.

شکل گیری واکنش

نحوه تشخیص شکل گیری واکنش

شکل گیری واکنش، راهی برای دفاع از خود در برابر هرگونه افکار یا احساساتی است که فرد به دلیل استانداردهای شخصی، خانوادگی، اجتماعی غیرقابل قبول می داند. در حالی که این واکنش ممکن است در حال حاضر از عزت نفس فرد محافظت کند، اما با گذشت زمان می تواند مشکل ساز شود. این واکنش خود واقعی شخص را سرکوب می کند و به سلامتی فرد آسیب می رساند.

متأسفانه، تشخیص واکنش ها می تواند به ویژه در زندگی روزمره چالش برانگیز باشد. کسی که از نفس خود به این طریق دفاع می کند، می تواند بسیار علاقه مند به باورها و ترجیحاتی باشد که آنها در ظاهر بیان می کنند در حالی که باورهای واقعی آنها در ناخودآگاه مدفون است.

یادگیری مکانیسم های دفاعی و بررسی رفتار شما می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا از واکنش برای محافظت از افکار یا احساسات ناخواسته استفاده می کنید یا خیر. یک متخصص بهداشت روانی می تواند به بهترین نحو شما را در این فرایند راهنمایی کند، زیرا می تواند رفتار شما را با شما بررسی کند و دیدگاه عینی تری ارائه دهد.

نمونه هایی از شکل گیری واکنش

در حالی که شکل گیری واکنش ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد، سناریوهای زیادی وجود دارد که در آن افراد ممکن است در ظاهر از یک دیدگاه حمایت کنند در حالی که ناخودآگاه عکس آن را احساس می کنند.

در اینجا چند نمونه اضافی از شکل گیری واکنش ذکر شده است:

در دوران نوجوانی، هنگامی که افراد می خواهند از نظر روانی از والدین خود جدا شوند، یک نوجوان نسبت به والدین خود بی اعتنایی می کند تا از پذیرفتن احساس عشق یا محبت نسبت به آنها اجتناب کند.

عزت نفس یک مرد با احتمال اینکه او به اندازه کافی مرد نیست تهدید می شود، بنابراین او با رفتارهای تهاجمی و فریبکارانه جبران می کند.

یک معتاد به مواد مخدر با صدای بلند علیه سوء مصرف مواد و پرهیز از آنها موعظه می کند.

افرادی که نمی توانند خشم و خواسته های پرخاشگرانه خود را آگاهانه بپذیرند، به شیوه ای آرام و منفعل عمل می کنند.

مرد جوانی که علاقه زیادی به روابط عاشقانه دارد اما به نظر نمی رسد زنی را بیابد که محبت خود را به او بازگرداند با ابراز عقاید جنسیتی و زن ستیزی از نفس خود محافظت می کند.

زنی اعلام می کند که او و مادرش رابطه کاملی با هم دارند، اما درحقیقت این زوج سابقه درگیری و درگیری دارند.

نمونه هایی از شکل گیری واکنش

شواهدی برای شکل گیری واکنش

در حالی که همه سازوکارهای دفاعی برای بررسی تحقیقات پیش قدم نشده اند، بسیاری از مطالعات شواهد قانع کننده ای برای شکل گیری واکنش ارائه کرده اند.

باومیتر، دیل و سومر در بررسی 1998 تحقیق در مورد شکل گیری واکنش دریافتند که مطالعات نشان داده است که افراد واکنش نشان می دهند و همان طور که فروید انتظار داشت از خود دفاع می کند. در مورد خود نسبت به اشکال مختلف تعصب نشان داد که وقتی عزت نفس افراد تهدید می شود، آنها با ادعای اعتقاد برعکس احساسات واقعی خود پاسخ می دهند.

به عنوان مثال:

در یک مطالعه، زنانی که از نظر جنسی فعالیت زیاد داشتند، در هنگام مواجهه با محرک های وابسته به عشق شهوانی، میزان برانگیختگی کمتری را گزارش کردند، اگرچه اقدامات فیزیولوژیکی نشان داد که آنها در واقع بیشتر از سایر شرکت کنندگان برانگیخته شده اند.

به همین ترتیب، وقتی دستکاری باعث شد که شرکت کنندگان در یک مطالعه دیگر کاملاً متهم به تبعیض جنسی شوند و سپس در مورد یک مورد تبعیض جنسیتی بخوانند که در آن مردی به جای زن استخدام شده بود، آنها با حمایت از احکام شدیدتر برای دانشگاه نسبت به گروه های کنترل، به این پرونده پاسخ دادند.

به طور مشابه، هنگامی که به شرکت کنندگان سفیدپوست در سومین مطالعه که دارای دیدگاه های برابری طلبانه بودند گفته شد که بازخورد فیزیولوژیکی نشان می دهد که آنها اعتقادات نژادپرستانه ای در مورد سیاه پوستان دارند، پس از خروج از آزمایشگاه، بیشتر از افرادی که متهم به نژادپرستی نشده بودند، به سیاهپوستی پرداختند. سازگاری نتایج، محققان را بر آن داشت که نشان دهند شکل گیری واکنش “یکی از برجسته ترین و رایج ترین پاسخ ها برای تهدید به ارزش است.”

مطالعات اخیر بیشتر به ارائه شواهدی برای تشکیل واکنش ادامه داده است. به عنوان مثال، در تحقیقی در سال 2012، واینستین و همکارانش از آزمایشی جهت اندازه گیری گرایش جنسی ضمنی شرکت کنندگان استفاده کردند و از آنها خواستند که گرایش جنسی خود را به طور صریح مشخص کنند. آنها به احتمال زیاد کسانی را که به عنوان همجنسگرا با خصومت شناخته شده بودند، در نظر می گرفتند.

این شرکت کنندگان همجنس هراسی بیشتری را گزارش کردند، به احتمال زیاد از سیاست های ضد همجنسگرا حمایت می کردند و خصومت ضمنی بالاتری را نسبت به افراد همجنسگرا اندازه گیری کردند-این یک نمایش قوی از شکل گیری واکنش است.

شواهدی برای شکل گیری واکنش

نحوه تشخیص شکل گیری واکنش

کار با یک مشاور یا درمانگر برای شناسایی شکل گیری واکنش به این معنی است که شما باید افکار و تکانه هایی را که احتمالاً برای شما ناراحت کننده هستند تشخیص دهید. هدف این است که افکار یا تکانه های نهفته ای را که باعث ایجاد اضطراب شده و در وهله اول منجر به ایجاد واکنش شده است، کشف کرده و در نهایت آن را بپذیریم. این امر می تواند یک فرایند چالش برانگیز و پیچیده باشد.

به عنوان مثال، ممکن است فردی به نظر دوستانه و راحت رفتار کند، اما در حقیقت، از اکثر دوستان خود بیزار است. یک مشاور به فرد کمک می کند تا تفاوت بین احساسات و رفتار خود را تشخیص دهد، بررسی کند که چرا دوست نداشتن آنها از دوستان باعث اضطراب می شود و سپس به آنها کمک می کند تا احساسات واقعی خود را بپذیرند.

درمان اختلالات هیجانیسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *