کلینیک رویا

درمان اولیه (Primal Therapy) چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 27, 1400

درمان اولیه (Primal Therapy) چیست؟

درمان اولیه (Primal Therapy) چیست؟


درمان اولیه نوعی روان درمانی است که بر کمک به افراد در ارتباط با عمیق ترین عواطف و احساسات تمرکز دارد. هدف از درمان اولیه کمک به افراد برای حل مسائل روانشناختی با اجازه دادن به آنها برای بیان عواطف و احساسات خود در یک محیط امن و حمایتی است. درمان اولیه در دهه 1960 توسط دکتر آرتور جانوف، روانشناس و روانکاو ایجاد شد. یانوف در کتاب خود “فریاد اولیه” نظریه خود را در مورد درمان اولیه بیان کرد.

نظریه جانوف این است که مسائل روانی ناشی از عواطف و احساسات سرکوب شده است. او معتقد است که این احساسات سرکوب شده می تواند باعث بروز انواع مشکلات روانی از جمله اضطراب، افسردگی و خشم شود. نظریه یانوف همچنین بیان می کند که درد سرکوب شده از زندگی یک فرد می تواند به علائم فیزیکی مانند زخم، سردرد و آسم تبدیل شود.

به گفته یانوف، درد روانی به حوادثی در زندگی افراد برمی‌گردد که برای آن‌ها آنقدر آسیب‌زا بود که نمی‌توانستند کاملاً خودآگاه خود را بپذیرند یا در خود ادغام کنند. حوادث می تواند شامل آزار جسمی یا عاطفی، غفلت، یا یک رویداد آسیب زا مانند جنگ باشد. جانوف معتقد بود که تنها راه حل مشکلات روانی بیان عواطف و احساسات سرکوب شده است. نظریه یانوف این است که افراد برای درمان و حل مسائل روانی خود باید این احساسات سرکوب شده را رها کنند.

در درمان اولیه، افراد تشویق می شوند تا افکار و احساسات خود را آزادانه در یک محیط امن و حمایتی بیان کنند. این امر می تواند شامل صحبت کردن، گریه کردن، فریاد زدن یا ایجاد صدا باشد. در طی این فرآیند، افراد تحت درمان تشویق می‌شوند تا به رهایی از احساسات سرکوب‌شده‌ای که ممکن است تجربه می‌کنند، توجه دقیق داشته باشند.

درمان اولیه

تکنیک های مورد استفاده در درمان اولیه

در حالی که هیچ “تکنیک” رسمی برای درمان اولیه وجود ندارد، مراحل خاصی وجود دارد که احتمالاً از طریق آنها کار خواهید کرد. این مراحل شامل موارد زیر است:

1. رگرسیون

در رگرسیون، حوادث آسیب زای گذشته را دوباره در زندگی خود تجربه خواهید کرد. ممکن است برخی از همان احساسات و احساساتی را که در این حوادث داشتید تجربه کنید. در طول این مرحله، مهم است که به خود اجازه دهید هر خاطره یا احساسی را که در حال حاضر برای شما ایجاد می شود، احساس کنید.

2. The Release

در The Release، شما تشویق می شوید که احساسات و عواطف خود را در حین ظهور بیان کنید. این می تواند شامل صحبت کردن، فریاد زدن، گریه کردن یا ایجاد صدا باشد. گاهی اوقات ممکن است در این مرحله احساس ناراحتی یا حتی ترسناک شود. احتمالاً آزاد شدن احساسات سرکوب شده ای را که در طول زندگی در بدن شما ذخیره شده است، تجربه خواهید کرد.

3. ادغام

در ادغام، شما شروع به کنار هم قرار دادن قطعات داستان زندگی خود خواهید کرد. این زمانی می‌تواند زمانی باشد که بین رویدادهای مختلف زندگی‌تان و تأثیر آنها بر شما ارتباط برقرار کنید. همچنین ممکن است شروع کنید به بخشیدن خود و دیگران به خاطر چیزهایی که در گذشته شما اتفاق افتاده است.

4. Resolution

در Resolution، شما در مورد مسائلی که در درمان اولیه به آنها پرداخته شده است، احساس بسته بودن خواهید داشت. ممکن است متوجه شوید که اکنون می توانید آزادانه تر و بدون بار درد عاطفی حل نشده زندگی کنید.

درمان اولیه در چه مواردی می تواند کمک کند

درمان اولیه برای کمک به افرادی با طیف گسترده ای از مسائل، از جمله مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی و خشم استفاده می شود. درمان اولیه همچنین ممکن است برای درمان علائم فیزیکی که تصور می‌شود ناشی از احساسات سرکوب‌شده هستند استفاده شود. علائم درمان شده با درمان اولیه شامل زخم، سردرد، کمردرد، آسم، کهیر و حتی سرطان است.

درمان اولیه ممکن است برای کمک به بهبودی افراد از مشکلات دوران کودکی، به ویژه موارد سوء استفاده استفاده شود. این می تواند شامل آزار جسمی یا عاطفی، سوء استفاده جنسی یا بی توجهی باشد. درمان اولیه ممکن است برای کمک به بزرگسالان استفاده شود تا خاطرات حوادثی را که از دوران کودکی سرکوب کرده‌اند حل کنند. این موضوعمی تواند شامل مواردی مانند مرگ والدین، آزار جسمی یا عاطفی یا بی توجهی باشد.

همچنین ممکن است برای کمک به افراد در پردازش رویدادهای آسیب زا در زندگی بزرگسالی استفاده شود. این می تواند شامل تغییرات عمده زندگی، طلاق، مرگ یکی از اعضای خانواده یا دوست، از دست دادن شغل، یا هر رویداد آسیب زا دیگری باشد که ممکن است اخیرا اتفاق افتاده باشد. برخی از افراد برای کمک به مقابله با احساساتی که در این مواقع استرس زا تجربه می کنند، به درمان اولیه می پردازند.

درمان اولیه در چه مواردی می تواند کمک کند

مزایای درمان اولیه

مزایای درمان اولیه عموماً در ادبیات علمی ارزیابی نشده است. به همین دلیل، درک این نکته مهم است که مزایای پیشنهادی که در زیر ذکر شده است ماهیت نظری دارند و با شواهد تحقیقاتی کافی پشتیبانی نشده اند: افرادی که تحت درمان اولیه قرار می گیرند ممکن است پس از بیان احساسات و عواطف خود احساس آرامش کنند. آنها ممکن است احساس کنند که بالاخره برخی از مسائلی را که سال ها برایشان دردسر ایجاد می کرد حل کرده اند.

برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که قادر به حل خاطرات آسیب زا هستند که از دوران کودکی با آنها زندگی می کردند. این می تواند برای افرادی مفید باشد که قبل از درمان اولیه احساس راحتی نمی کردند در مورد حوادث خاص صحبت کنند، یا احساسات پیرامون خود را به طور کامل پردازش نکرده اند.

همچنین ممکن است به افراد کمک کند تا رویدادهای اخیری را که ممکن است باعث درد در زندگی آنها شده است، مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزانشان پردازش کنند. این نوع درمان می تواند به افراد کمک کند تا با احساساتی که دارند کنار بیایند و شروع به حرکت از رویداد کنند.

مزایای درمان اولیه

مواردی که باید در نظر بگیرید

درمان اولیه برای همه مناسب نیست. برخی از افراد ممکن است فرآیند ابراز عواطف و احساسات خود را بسیار دشوار یا ناراحت کننده بدانند. مهم است که به خاطر داشته باشید که درمان اولیه یک تجربه شخصی است و آنچه برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد.

اگر به فکر این درمان هستید، مهم است که با یک درمانگر صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر. هر درمانگری در درمان اولیه ماهر نیست، بنابراین باید مطمئن شوید که فردی که انتخاب می‌کنید در این زمینه تجربه دارد. همچنین می‌توانید درباره مدت زمانی که ممکن است یک جلسه طول بکشد و چه چیزی از این تجربه انتظار دارید صحبت کنید.

جلسات درمانی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. افرادی که در درمان اولیه شرکت می کنند ممکن است پس از هر جلسه متوجه کاهش تنش شوند. زیرا فرآیند ابراز احساسات و عواطف تأثیری مشابه تمرینات بدنی دارد.

درمان اولیه شکل منحصر به فردی از درمان است که می تواند برای برخی افراد مفید باشد. به یاد داشته باشید که همه چیز را با سرعت خود پیش ببرید و هرگز در کاری عجله نکنید. تصمیم برای انجام درمان اولیه باید یک تصمیم متفکرانه باشد که با احتیاط و دقت گرفته شود.

درمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *