کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خشونت علیه مردان و انواع آننوشته شده توسط در تاریخ دی 2, 1399

خشونت علیه مردان و انواع آن

خشونت علیه مردان و انواع آن


از نظر علم روانشناسی خشونت به نوعی رفتار صدمه زننده و تخریب کننده اطلاق می شود که فردی نسبت به دیگران داشته و می تواند عواقب زیادی را به دنبال داشته باشد. برای مثال ساده ترین نوع خشونت، تخریب شخصیتی و ایجاد ترس و اضطراب در وجود طرف مقابل است. اما شما به خوبی از این مسئله آگاه هستید که داشتن رفتار پرخاشگری منجر به بروز چه جرائمی می شود. دعواهایی که در ترافیک های خیابانی انجام گرفته و باعث قتل می شود، ناشی از خشونت هستند. اما خشونت براساس جنسیت تفکیکی می شود. در تمام دنیا خشونت مردان علیه زنان همیشه مورد توجه بوده و حتی گروه های متعدد برای حمایت زنان تشکیل شده است اما آنچه مورد مظلومیت قرار گرفته است، بررسی دلایل خشونت علیه مردان است.

منظور از خشونت علیه مردان چیست؟

جامعه شناسان معتقد هستند که خشونت زنان علیه مردان یک پدیده ای است که به تازگی شکل گرفته است. اگر تاریخ ایران را بررسی کنید متوجه خواهید شد همواره زنان مورد اذیت و آزار مردان قرار گرفته اند اما امروزه برعکس آن نیز وجود دارد. در واقع امروزه مردسالاری گذشته از بین رفته و حتی امروزه شاهد زن سالاری در خانواده ها هستیم.

خلقت مردان به گونه ای است که همواره به عنوان پشتوانه برای اعضای خانواده و همسر خود شناخته شده اند و همین مسئله باعث عزت نفس و غرور شخصیتی آن ها خواهد شد. اکنون در خانواده ای که مردان مورد خشونت قرار می گیرند، شرافت و عزت نفس آن ها زیر سوال رفته و در نتیجه عواقب روانی زیادی را به همراه خواهد داشت. چنین مردانی دچار افسردگی، بی هویتی و حتی حس پوچی خواهند شد.

انواع خشونت علیه مردان

اما وقتی در مورد خشونت علیه مردان صحبت می شود باید این موضوع را در ابعاد مختلف بررسی نمود:

1- خشونت اجتماعی

در این مورد زنان به حدی قدرت پیدا می کنند و مردان را در زیر سلطه خود قرار می دهند که روابط اجتماعی او را محدود نموده و اجازه نمی دهند با هر کس می خواهند رفت و آمد کنند. حتی آن ها را از دیدن دوستان محروم می کند.

خشونت علیه مردان و انواع آن2- خشونت مالی و اقتصادی

گاها خانم خانواده خشونت علیه شوهر را به حیطه اقتصادی می کشانند. کارت های بانکی را از او گرفته و تنها یک پول تو جیبی برای او در نظر می گیرد. برای تمام مخارج از او سوال کرده و اجازه نمی دهد هر آنچه می خواهد برای خود و حتی خانواده اش بخرد. در واقع محدودیت مالی برای شوهر خود ایجاد می کند.

3- خشونت فیزیکی

حتما برای شما عجیب خواهد بود اگر بگوییم زنان نیز مردان را کتک می زنند. در دوران قدیم این مورد برعکس بود و مرد سالاری این اجازه را می داد که زنان کتک بخورند اما در شرایط فعلی که خشونت علیه مردان وجود دارد، کتک زدن مردان، پرت کردن اشیا سمت آن ها و… وجود دارد.

4- خشونت روانی

در بین انواع خشونت علیه مردان، خشونت روانی بدترین نوع است. تحقیر کردن مرد در میان جمع، بی اعتمادی نسبت به او، بد رفتاری با مرد در مقابل فرزندان و… از جمله خشونت روانی است که توسط زنان انجام گرفته و روح و روان مردان را مورد لطمه قرار می دهد.

خشونت علیه مردان و انواع آندلایلی خشونت علیه مردان چیست؟

اما اکنون به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا خشونت علیه مردان رخ می دهد. در ادامه این مقاله عواملی که زمینه ساز چنین خشونتی هستند را توضیح می دهیم:

1- اختلالات هورمونی در زنان

یکی از مهمترین دلایل خشونت علیه مردان، تغییرات هورمونی در زنان است. تحقیقات نشان می دهد که این خشونت در دوران قاعدگی زنان بیشتر می شود چون در این زمان هورمون های بدن تغییر کرده و بر روی خلق و خوی زن تاثیر می گذارد. بی مهری نسبت به همسر، بی توجهی، فریاد زدن و حتی در موارد حاد کت زدن همسر از جمله عواقب این اختلالات هورمونی است.

2- شرایط فرهنگی نادرست

متاسفانه باید این موضوع را قبول کنیم که در طول تاریخ چند ساله ایران، عمدتا زنان مورد تحقیر قرار گرفته و همواره داشتن فرزند پسر بر دختر ارجح بوده است. نتیجه چنین باور نادرستی، انباشته شدن خشم و کینه در وجود زنان است. اکنون با توجه به اینکه در سال های اخیر بحث مساوات و برابری اجتماعی بین مردان و زنان مطرح شده و در خانواده ها تفاوتی بین دختر و پسر قائل نمی شود، شرایط برای بروز خشم نهفته در وجود زنان فراهم شده است.

از طرفی دیگر دقت کنید که امروزه پوشش دختران در حال تغییر بوده و شبیه پسران شده است. همین مسئله باعث می شود روحیه مردان به وجود دختران القا شده و آن ها حس برتری نسبت به مردان داشته باشند. در واقع شرایط تربیتی نادرست باعث بروز خشونت علیه مردان می شود.

خشونت علیه مردان و انواع آن3- اختلالات روانی

البته داشتن مشکلات روانی نیز منجر به بروز خشونت علیه مردان خواهد شد. زنانی که تعادل روحی نداشته، مواد مخدر یا مشروبات الکلی مصرف می کنند، دوران کودکی بسیار سخت داشته و یا حتی در دوران مجردی توسط خانواده بسیار تحقیر شده اند، عمدتا رفتار خشونت آمیز علیه همسر خود نشان می دهند. در چنین مواردی حتما باید با یک مشاور صحبت نمود.

متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در این زمینه نیز خدمات مشاوره ارائه می کنند. در صورتی که می دانید همسرتان مشکل روانی داشته و به شما سخت می گیرد حتما با مشاورین ما صحبت کنید. در ابتدا می توانید از خدمات مشاوره آنلاین و غیر حضوری استفاده کرده و شرایط او را با کارشناسان ما مطرح کنید.

4- مشکلات اقتصادی در خانواده و حقوقی

بالاخره مردان که نمی توانند از عهده مخارج خانواده برآیند ممکن است با رفتار نامناسب از جانب خانم خود مواجه شوند. البته وجود مشکلات حقوقی مثل اینکه مادر نمی تواند حضانت فرزند را قبول کند و یا اینکه حق طلاق ندارد، همین منجر به نهفته شدن خشم در وجود زنان علیه مردان خواهد شد.

درمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =