جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

درمان افراد ترانس و راهکارهایی که وجود داردنوشته شده توسط در تاریخ فروردین 10, 1400

درمان افراد ترانس و راهکارهایی که وجود دارد

درمان افراد ترانس و راهکارهایی که وجود دارد


درمان افراد ترانس در کنار تشخیص و شناخت علائم آن از اهمیت ویژه ای دارد. تَراجـِنسی که هم‌چنین ترنسكشوال (به انگلیسی:transsexual) و به اختصار تی‌اس یا تِرنس هم گفته می‌شود، به افرادی گفته می‌شود که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند مثلاً ممکن است فرد اعضای جنسی مردانه داشته باشد در حالی‌که شخصیت جنسیتی‌اش زنانه باشد یا برعکس.

مهم ترین روش شناسایی جنسيت، خلق و خو و تظاهر رواني جنسيت است و با رفتن به روانشناس حرفه ای شناسایی می شود ؛ و سپس اگر جنسیت روانی او با جنسیت فیزیکیش متناسب نبود او را به یک متخصص جراح معرفی می کند تا ويژگي‌هاي فيزيولوژيكي و جنسي او بررسی گردد، و در صورت لزوم تحت عمل جراحی یا درمان هورمونی قرار گیرد و زندگی نرمالی را آغاز کند.

در درمان افراد ترانس رفتن نزد روان‌شناس ، مشخص می کند که احیاناً علاقه به انجام رفتارهاي مختص جنس مخالف، تحت تاثیر محیط مثل (نحوه رفتاراطرافيان، مورد تشویق واقع شدن هنگام انجام رفتارهاي جنس مخالف، و نوع بازیها و نحوه تربیت كودكي و ….) نباشد که در آن صورت بیشتر نیاز به درمان های روانی دارد تا عمل جراحی.

اولین قدم برای درمان افراد ترانس شناسایی و تشخیص ترانس بودن فرد است. از برخی ویژگی ها می توان فهمید که فرد مورد نظر امکان دارد با این ویژگی به دنیا آمده باشد یا خیر. این ویژگی ها در ادامه بیشتر توضیح داده می شوند.

ترانس transsexual

مشخصات افراد ترنسكشوال

در کودکان ، این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مداوم گفتن اینکه آن‌ها واقعاً یک دختر هستند حتی اگر صفات جسمی یک پسر را داشته باشند یا اگر یک ویژگی پسر را داشته باشند واقعاً یک دختر هستند
 • دوستانی که رابطه جنسی با آن‌ها برقرار است را به شدت ترجیح می‌دهیم
 • رد کردن لباس‌ها، اسباب بازی‌ها و بازی‌های معمول برای دختران و پسران
 • امتناع از ادرار کردن در حالت – ایستاده یا نشسته – که به طور معمول پسران یا دختران دیگر انجام می دهند
 • گفتن اینکه آن‌ها می‌خواهند از اندام تناسلی خود خلاص شوند و دستگاه تناسلی جنسیت واقعی خود را داشته باشند
 • با اعتقاد به اینکه حتی اگر صفات جسمی یک دختر را داشته باشند ، با ویژگی‌های مردانه بزرگ می‌شوند. یا اعتقاد دارند که اگر ویژگی‌های جسمی پسری داشته باشند، وقتی بزرگ می‌شوند هنوز زن هستند
 • داشتن ناراحتی شدید در مورد تغییرات بدنی که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد

در بزرگسالی:

 1. ترنسكشوال ها و افراد تراجنسی دوست دارند، مثل جنس مخالف لباس بپوشند.
 2. این افراد بیشتر اوقات احساس تنهايي و غمگینی دارند و اغلب دچار افسردگي هستند.
 3. تمایل به زندگی با جنس موافق دارند.
 4. دوست دارند مثل جنس مخالف زندگی کنند.
 5. ترنسكشوال از اندام جنسی خود نا راضی هستند

برای تشخیص ترنسكشوال بودن، فرد بايد تقریباً دو سال به صورت مداوم و مستمر از جنسيت خود شدیداً احساس نارضایتی داشته باشد و برای تغییر جنسیت خود تلاش مستمر داشته باشد . در این حالت فرد را ترنسكشوال می نامند.

مشخصات افراد ترنسكشوال

ترنسكشوال ها با «مبدل پوش ها» متفاوتند

مبدل پوش ها علیرغم سلامت رواني و جنسي، فقط طرز پوشش جنس مخالف را انتخاب می کنند . مثلاً آقایانی كه علاقه به آرايش کردن زنانه و مو يلند کردن دارند.ویا خانمهایی كه پوشش مردانه را ترجیح می دهند. مبدل پوشها برای رفتار خود،دلایل و هدف های مختلف و متفاوتي دارند، ممکن است بخواهند تعلق خود را به فرهنگ خاصي نشان دهند یا تمایل دارند از دیگران متمایز باشند . برخی از مبدل پوش ها نیز گرفتار اختلال شخصيت هستند و ناخواسته اين گونه رفتار مي کنند. به طور کلی مبدل پوشها با «ترانسكشوال ها» تفاوت دارند واز هم متمایزند.

درمان افراد ترانس

هدف تغییر در احساس فرد در مورد جنسیت خود نیست. در عوض، هدف مقابله با پریشانی ناشی از این احساسات است. گفتگو با روانشناس یا روانپزشک بخشی از هر روند درمان افراد ترانس می‌باشد. درمان “گفتگویی” یکی از راه‌های رسیدگی به مشکلات روانی است که این شرایط می‌تواند ایجاد کند. فراتر از گفتاردرمانی، بسیاری از افراد ترانس ترجیح می دهند حداقل برخی قدم‌ها را بردارند تا ظاهر فیزیکی خود را با احساس خود درونی مطابقت دهند. آن‌ها ممکن است نحوه لباس پوشیدن یا نام خود را تغییر دهند. همچنین ممکن است برای تغییر شکل ظاهری خود دارو یا جراحی انجام دهند. درمان‌ها عبارتند از:

درمان افراد ترانس با مسدود کننده‌های بلوغ. ممکن است فرد جوانی در اوایل بلوغ مبتلا به دیسفوریا جنسی بخواهد از او هورمون‌های جنسی (تستوسترون یا استروژن) تجویز شده استفاده کند که تغییرات جسمی را سرکوب می‌کند. قبل از تصمیم گیری، فرد جوان باید با یک متخصص اطفال و گاهی اوقات با یک روانپزشک درباره جوانب مثبت و منفی مصرف این هورمون‌ها، به ویژه در سنین جوانی صحبت کند.

هورمون‌ها نوجوانان یا بزرگسالان ممکن است از هورمون‌های استروژن یا تستوسترون استفاده کنند تا صفاتی از جنسیت را که با آن شناسایی می‌شوند، ایجاد کنند.

درمان افراد ترانس

درمان افراد ترانس با عمل جراحی. برخی افراد ترجیح می دهند جراحی کامل تغییر جنسیت انجام دهند. این عمل قبلاً عمل تغییر جنسیت نامیده می‌شد. اما همه این کار را نمی‌کنند. افراد ممکن است برای اینکه مطابقت بیشتری با احساسات خود داشته باشند، انجام برخی اقدامات را انتخاب کنند.

افراد با درمانگران خود ، درمانی را که برای آن‌ها مناسب است، براساس آنچه می‌خواهند و از قبل به نظر می‌رسند، انتخاب می‌کنند.

پس از انتقال، ممکن است فرد دیگر احساس بدی نداشته باشد. اما ممکن است فرد هنوز به درمان نیاز داشته باشد. دوستان، خانواده، همکاران، کارفرمایان بالقوه و گروه‌های مذهبی گاهی اوقات ممکن است در هنگام تغییر جنسیت فردی درک درستی داشته باشند. این چالش‌ها و دیگر چالش‌های انتقال می‌تواند کمک حرفه ای را بخواهد.

برخی از جوانان و حتی بزرگسالان ممکن است در مورد جنسیت جسمی خود احساسات مختلفی داشته باشند. آن‌ها معمولاً مفید می‌دانند که قبل یا بعد از برداشتن گام‌هایی با یک مشاور صحبت کنند تا به همان چیزی تبدیل شوند که احساس می‌کنند واقعی هستند اگر بی نظمی جنسیتی در بلوغ ادامه یابد، مطالعات نشان می‌دهد که فرد جوان احتمالاً چنین احساسی را ادامه خواهد داد. برای افرادی که احساس طولانی تری دارند که بدن آن‌ها با حس درونی جنسیت آن‌ها مطابقت ندارد، این یک انتخاب نیست. این باری است که آن‌ها انتخاب نکرده اند و آن‌ها به حمایت حرفه ای و اجتماعی نیاز دارند.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =