کلینیک رویا

خود خوری یا خود سرزنشینوشته شده توسط در تاریخ خرداد 24, 1399

خود خوری

تحقیقات علمی در زمینه روانکاوی و علم روانشناسی ثابت کرده است که افکار منفی بیشتر از واقعیت ها، مضر و مهلک هستند. به این معنا که شاید شما در واقعیت دچار حادثه ای شوید که منجر به آسیب هایی در شما شما اما فکر کردن به اینکه آیا ممکن است چنین اتفاقی رخ بدهد یا نه و یا حتی سرزنش کردن خود بعد از رخداد، به طرز عجیبی آسیب های بیشتری را به روح و روان شما وارد خواهد کرد. خود خوری یکی از بدترین ضربه هایی است که انسان با دست خودش به روح خود وارد کرده و اکنون باید منتظر عواقب آن باشد.

منظور از خود خوری یا خود سرزنشی چیست؟

حتما شما تا به حال با افرادی از نزدیک برخورد داشته اید که بعد از رخ دادن یک اتفاق هر چند ساده، مدام خود را سرزنش می کنند و تا مدت ها، فکرشان درگیر چرایی این حادثه است. در صورتی که برای شما این سوال پیش می آید که این مسئله، چندان اهمیت نداشت که انسان بخواهد ذهن خود را اینگونه درگیر کند. چنین افرادی دچار خود خوری یا خود سرزنشی هستند.خود خوری

ذهن آن ها دچار کشمکش های روانی می شود به حدی که تمام لحظات روز انسان را درگیر خواهد کرد. تصور کنید شما در طول روز مدام در حال سرزنش خود هستید که چرا در فلان موقعیت، چنین برخوردی داشته اید؟ به خاطر داشته باشید که افکار منفی، به صورت پیوسته در حال ترویج و توسعه هستند به این معنا که افکار منفی خودشان باعث تشدید شدن خود می شوند. بنابراین کافی است شما به این تفکرات دامن بزنید از این پس کنترل از دست شما خارج خواهد شد.

روانشناسان معتقد هستند خود خوری در خانم ها بیشتر از آقایان رخ می دهد. اما علت این امر چیست؟ تحقیقات نشان داده است عامل اصلی در بروز خود خوری، حساسیت های افراطی است با توجه به اینکه خانم ها بیشتر از مردان حساس هستند، لذا بیشتر از مردان درگیر خود سرزنشی خواهند شد.

چگونه با خود خوری مقابله کنیم؟

هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند شما را از این افکار منفی و خود سرزنشی رها کند. البته لازم است در صورت نیاز حتما تحت نظر مشاور و روانشناس، درمان را شروع کنید. اما چند راهکار را در این زمینه به شما پیشنهاد می کنیم:

  • مدت زمان فکر کردن را بررسی کنید.

شما باید دقت کنید دقیقا چه زمان هایی، بیشتر فکر می کنید. انسان معمولا زمانی به سراغ افکار منفی رفته و یا اینکه بارها و بارها وقایع تلخ گذشته را مرور می کند که حواسش به افکار خود نبوده و هوشیاری کافی ندارد. شما نبادید غرق در خیال و تفکر شوید. سعی کنید هوشیاری خود را حفظ کرده و بر روی افکار خود تمرکز داشته باشید.خود خوری

  • افکار خود را به چالش بکشید.

فکر کردن به وقایع منفی آسان است اما رهایی از آن ها سخت خواهد بود. شما نباید اجازه دهید افکار منفی به ذهنتان خطور کرده و یا کم کم زیاد شوند. به محض اینکه این تفکرات به ذهن شما آمدند، باید آن ها را با فکر کردن به موارد مثبت، جایگزین کنید.

  • با برنامه ریزی فکر کنید.

به جای اینکه در طول روز ساعت ها فکر خود را درگیر فکر کردن به مشکلات کنید، به این بیاندیشید که چگونه می توانید این مشکلات را از سر راه خود بردارید. در واقع شما باید به دنبال راهکار برای رفع موانع باشید نه اینکه برای وجود موانع غصه بخورید. شما باید در طول روز، زمانی را برای فکر کردن به این موارد کنار بگذارید در این مدت شما می توانید به غصه خوردن مشغول بوده و یا اینکه به فکر چاره باشید. در هر صورت زمانتان که تمام شد، حق فکر کردن به افکار مزاحم را نخواهید داشت.

  • برای حل مشکلات، راه حل پیدا کنید.

به این فکر کنید که حتی اگر روزها برای مشکل رخ داده غصه بخورید و خود را سرزنش کنید، چیزی تغییر نمی کند. تغییر وقتی شروع می شود که به فکر راه چاره باشید. تا زمانی که این مشکل حل نشود، افکار منفی با شما بوده و خود خوری ها ادامه خواهد داشت. بنابراین شما باید بر روی راه هایی تمرکز کنید که شما را به نتیجه می رسانند نه اینکه وقت خود را صرف تمرکز بر روی فکرهای بی فایده کنید.خود خوری

  • موقعیت خود را عوض کنید.

یک راهکار ساده و در عین حال کاربردی که باید در زمان ورود افکار منفی انجام دهید این است که سریعا موقعیت خود را عوض کنید. برای مثال محلی که نشسته اید را ترک کرده و به جای دیگر بروید. شروع به ورزش کنید. خود را به کار جدید مشغول کنید. تمامی این موارد باعث می شود جهت فکری مغز شما تغییر کرده و از حجمه افکار منفی در امان بمانید.

  • تمرین کنید که بتوانید تمرکز کنید.

این مسئله بسیار مهم است که بتوانید به موقع بر روی انچه که می خواهید تمرکز کنید تا در وقت ورود افکار منفی، بتوانید بر روی اموری دیگر تمرکز کنید. این مسئله برگ برنده شما خواهد بود.

درمان خود خوری تحت نظر کلینیک رویا

متاسفانه خود خوری یا همان خود سرزنشی، شرایط را برای ابتلا به بسیاری از اختلالات روانی فراهم خواهد کرد. افرادی که به صورت منطقی به زندگی و وقایع دنیا نگاه می کنند، می دانند زمانی که اتفاقی رخ داده و کنترل آن از عهده ما خارج است، نباید مدام خود را سرزنش کنند چرا که این کار نه تنها ما را به عقب نمی برد بلکه بدتر باعث می شود از نظر روحی، دچار مشکلات حادتر شویم.خود خوری

اما متاسفانه برخی از افراد خود خوری می کنند و این مسئله را به خاطر داشته باشید که هر نوع اختلال روانی، غالبا با تکرار ادامه دار می شود. به این معنا که اگر چند بار خودتان را برای وقایع کم ارزش سرزنش کنید، کم کم عادت کرده و این رفتار بخشی از خلق و خوی شما خواهد شد. به همین دلیل است که روانشناسان توصیه می کنند افرادی که به خود خوری دچار هستند حتما باید در اولین فرصت درمان را شروع کنند.

برای این منظور می توانید بر روی کمک متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در شهرک راه آهن و محدوده آن (کلینیک مشاوره، روانشناسی و روانپزشکی رویا در اکباتان)حساب کنید. ما به شما کمک می کنیم در کوتاه ترین زمان، سلامتی روانی خود را به دست بیاورید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *