کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

جدایی در روابط عاطفینوشته شده توسط در تاریخ تیر 8, 1399

جدایی

انسان ها معمولا عمده ترین لطمه های روحی خود را از جدایی و از دست دادن تجربه می کنند. یک کودک زمانی که عروسک مورد علاقه خود را از دست می دهد، ممکن است مدت ها درگیر این مسئله بوده و این جدایی منجر به لطمه های عاطفی گردد. بنابراین جدایی، در سنین مختلف تعابیر متفاوتی دارد و هر کس به نحوی با این مسئله می شود. دخترها و پسرهایی که بعد از مدتی دوستی و یا بعد از دوران نامزدی، از شریک خود جدا می شوند، سخت ترین مرحله زندگی خود را باید پشت سر بگذارند منتهی آسیب های ناشی از این جدایی، بستگی به قدرت روحی فرد دارد.

عواقب ناشی از جدایی در روابط عاطفی

درست است که جدایی باعث می شود ضربه بزرگی به روح و روان شما وارد شود اما شما باید سریع تر به حالت عادی بازگردید و نهایتا این مسئله به خودتان بستگی دارد. برخی از افراد گمان می کنند اگر گوشه ای نشسته و شبانه روز غصه بخورند، همه چیز حل می شود در حالی که با این کار، با دست خودشان هر روز شرایط روحی را بدتر از قبل می کنند. آیا می دانید چه اتفاقاتی در بدنتان در حال رخ دادن است؟جدایی

  • اضطراب و اختلال در خواب

اولین رخداد در چنین شرایطی، بی خوابی است. شما نمی توانید چند ساعت را بدون اضطراب استراحت کنید. کابوس هایی که به سراغ شما می آیند، آرامش را از شما دور کرده و همین مسئله باعث می شود به دلیل نداشتن استراحت کافی، شرایط روحی شما بدتر از قبل گردد.

  • ناراحتی های پوستی

با توجه به اینکه مشکلات روحی منجر به تغییرات هورمونی در بدن نیز می گردد، در نتیجه عارضه های پوستی نیز به دنبال اختلالات عاطفی رخ خواهد داد.

  • درد در قفسه سینه

بعد از جدایی، سیگنال های عصبی در بدن فرد ارسال می شود که به صورت درد در ناحیه قفسه سینه حس می گردد. گاهی این درد به حدی شدید خواهد شد که فرد گمان می کند در آستانه سکته قرار دارد. به همین دلیل است که اگر جدایی برای فردی مبتلا به بیماری های قلبی رخ بدهد، در بیشتر موارد باعث حاد شدن بیماری و حتی سکته می گردد.

  • اختلالات تغذیه ای

تغییرات هورمونی بدن همچنین باعث می شود که از نظر تغذیه ای فرد دچار مشکل شود. برخی از افراد کم اشتها و برخی دیگر پراشتها می شوند در نتیجه تغییرات وزن، ابتلا به دیابت و… از عارضه های این دیابت هستند.جدایی

  • دردهای عضلانی

با توجه به سیگنال های عصبی که ناشی از جدایی در بدن ارسال می شود، فرد دردهایی شبیه آسیب های جسمی را تجربه می کند برای مثال اسپاسم های عضلانی از جمله این موارد است.

چند اشتباه رایج در  جدایی که ممکن است مرتکب شوید

با توجه به مراجعاتی که به کلینیک رویا انجام گرفته است، ما توجه شده ایم عمده افراد در جدایی عاطفی، چند اشتباهی را مرتکب می شوند که اختلالات روحی آن ها را حادتر خواهد کرد:

  • به صورت ناگهان جدا می شوند.

این یک اشتباه بزرگ است که که طرفین بدون هیچ دلیل قبلی، بدون زمینه سازی و… از هم جدا شوند. تصور کنید دو نفر که تا دیروز روابط عاشقانه و دوستانه خیلی خوبی داشته اند، اکنون امروز صبح به صورت ناگهانی از هم جدا می شوند. این مسئله منجر به یک شوک روحی بزرگ خواهد شد. بهتر است ابتدا زمینه سازی کرده و کم کم رابطه را سرد کنید.

  • خودتان را سرزنش کنید.

به هر حال جدایی در روابط عاطفی به دلایلی رخ می دهد که هر دو طرف در آن دخیل هستند. اینکه شما خودتان را مقصر بدانید، باور غلطی است که به جز آسیب به خود، نتیجه دیگری ندارد. به هر حال انسان ها را هم تفاوت دارند و همین تفاوت ها ممکن است منجر به اختلاف گردد اگر به خوبی مدیریت نشود. لذا باید اشتباهات خود را بپذیرید اما به هیچ عنوان خودسرزنشی نکنید.جدایی

  • پشت سر طرف مقابل خود بدگویی کنید.

آیا گمان می کنید اگر بدگویی طرق مقابل خود را داشته باشید به آرامش می رسید؟ این باور غلط است. شما در واقع در حال تخریب او در ذهن خود هستید و هر چه زمان می گذرد، وجود شما از چنین شخصی بیشتر متنفر می شود. نتیجه چنین اتفاقی، از دست رفتن آرامش روحی و روانی شما خواهد بود. شما نباید خاطرات خوشی که از شریک خود داشتید فراموش کنید.

  • خیال پردازی می کنید.

همانگونه که بیان کردیم شما نباید خوبی های طرف مقابل خود را فراموش کنید اما این بدان معنا هم نیست که با این خوشی ها و خاطرات، زندگی کرده و بیشتر خیال پردازی کنید. شما باید این رابطه را فراموش کنید تا بتوانید به ادامه زندگی خود برسید. در واقع این شما هستید که باید بین حفظ خاطرات خوش و فراموش کردن فرد، تعادل برقرار کنید. حفظ این خاطرات، تنها باید با هدف آرامش وجود خودتان و عدم تنفر انجام گیرد نه اینکه در خیال خود با او زندگی کنید.

  • پیگیری طرف مقابل خود باشید.

زمانی که جدا می شوید، باید برای همیشه طرف مقابل را فراموش کنید. اینکه مدام پیگیر زندی او بوده، به این فکر کنید که اکنون چه می کند و… در واقع هنوز او را در زندگی خود دارید. در چنین شرایطی شما از نظر روحی هنوز وابستگی خود را دارید.

خدمات مشاوره در کلینیک رویا

متاسفانه اختلالات روحی و روانی عواقب زیادی داشته و زمینه را برای ابتلا به بیماری های دیگر فراهم می کند. همانگونه که در مقاله ذکر شد، جدایی در روابط عاطفی، فیزیولوژی بدن را بهم ریخته و منجر به بیماری هایی همانند سکته قلبی، افسردگی، تغییر هورمون های بدن و…. می گردد.جدایی

لذا در صورتی که می دانید در شرایط خوب روحی قرار ندارید، توصیه می کنیم با متخصص صحبت کنید تا سریع تر با قبول این جدایی و پذیرش منطقی آن، بتوانید به حالت عادی زندگی خود بازگردید. در این زمینه تیم متخصصین ما در کلینیک مشاوره در بلوار اباذر و محدوده آن (کلینیک رویا ، کلینیک مشاوره و روانشناسی و روانپزشکی در اکباتان) به شما کمک خواهند کرد.

روانکاویمشاوره ازدواج و طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =