کلینیک رویا

ویژگی های شخصیتی و تیپ های شخصیتی: شما چه تیپ شخصیتی هستید؟نوشته شده توسط در تاریخ تیر 6, 1401

ویژگی های شخصیتی و تیپ های شخصیتی: شما چه تیپ شخصیتی هستید؟

ویژگی های شخصیتی و تیپ های شخصیتی: شما چه تیپ شخصیتی هستید؟


چه ویژگی های شخصیتی باعث می شود که شما همان چیزی باشید که هستید؟ هر فردی ایده ای از تیپ شخصیتی خود دارد. روانشناسانی که سعی می کنند علم ما را به زبان بیاورند، شخصیت را به عنوان تفاوت های فردی در نحوه تفکر، احساس و رفتار افراد تعریف می کنند.

بررسی ویژگی های شخصیتی

آزمون‌ها و تست‌های زیادی را به صورت آنلاین پیدا خواهید کرد که ادعا می‌کنند نوع شخصیت شما را اندازه می‌گیرند. بیشتر اینها با شواهد بسیار کمی پشتیبانی می شوند، و اگر با سیستمی برخورد کنید که ادعا می کند تمام بشریت را فقط به چند دسته تقسیم می کند، می توان گفت که احتمالاً بیش از حد ساده شده است. روانشناسان به جای تلاش برای تقسیم افراد به «انواع»، بر تیپ شخصیتی تمرکز می کنند.

هر صفت در امتداد طیفی رخ می‌دهد و صفات مستقل از یکدیگر هستند و یک صورت فلکی نامتناهی از شخصیت انسان را به وجود می‌آورند. ویژگی هایی که قوی ترین تحقیقات از آنها پشتیبانی می کند، پنج مورد بزرگ هستند:

  • باز بودن
  • وظیفه شناسی
  • برون گرایی
  • توافق پذیری
  • روان رنجوری

Big Five در دهه 1970 توسط دو تیم تحقیقاتی ساخته شد. این تیم ها توسط پل کاستا و رابرت آر. مک کری از مؤسسه ملی بهداشت و وارن نورمن و لوئیس گلدبرگ از دانشگاه میشیگان در آن آربور و دانشگاه اورگان رهبری می شدند. پنج بزرگ چقدر جهانی هستند؟ شواهد نشان می دهد که این ویژگی ها به خوبی در فرهنگ ها ترجمه می شوند. یک مطالعه در سال 2005 به رهبری مک کری و منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی (در برگه جدید باز می شود) نشان داد که ساختار پنج بزرگ در 50 کشور مشابه است.

بررسی ویژگی های شخصیتی

در بین 22 کشور، تجزیه تیپ شخصیتی کاملاً مشابه است

یک مطالعه در سال 2017 که در مجله PLOS ONE منتشر شد (در برگه جدید باز می شود). دریافتند که در بین 22 کشور، تجزیه تیپ شخصیتی کاملاً مشابه است. در واقع، ملیت یک فرد تنها 2 درصد در شخصیت آنها نقش داشته است. طبق چکیده مطالعه در کتابخانه ملی پزشکی، یک مطالعه در سال 2021 روی بزرگسالان مکزیکی تبار “ارتباطات کمی با عوامل اجتماعی جمعیت شناختی (جنس، سطح تحصیلات و IQ) و عوامل فرهنگی نشان داد.

با این حال، ممکن است فرهنگ‌هایی وجود داشته باشند که ویژگی‌های انسانی را در قالب پنج بزرگ تصور نکنند. برای مثال، مطالعه‌ای در سال 2013 در مجله شخصیت و روان‌شناسی اجتماعی (بازشده در برگه جدید) نشان داد که در میان قبیله Tsimane از باغ‌بان‌های علوفه‌خوار در بولیوی، شخصیت تنها با دو ویژگی، اجتماعی بودن و سخت‌کوشی تصور می‌شود.

این نشان می‌دهد که پنج تیپ شخصیتی بزرگ می‌تواند محصول جانبی زندگی در یک جامعه بزرگ و پیچیده باشد، در حالی که افراد در جوامع کوچک و سنتی بر اساس سایر مجموعه‌های ویژگی‌ها متفاوت هستند. پل اسمالدینو روانشناس دانشگاه کالیفرنیا مرسد و مایکل گورون، انسان شناس دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا، در مطالعه سال 2019 خود پیشنهاد کرده اند که یک احتمال این است که جوامعی که موقعیت های اجتماعی بیشتری را برای افراد ارائه می دهند، اجازه می دهند انواع بیشتری از تیپ شخصیتی بروز کنند.

با این حال، اگر در یک جامعه بزرگ و صنعتی زندگی می کنید، به احتمال زیاد پنج بزرگ کار بسیار خوبی برای جمع بندی شما انجام خواهند داد. ممکن است کمی گشاده رویی، وظیفه شناسی زیاد، مقدار متوسطی برون گرایی، رضایت زیاد و تقریباً هیچ روان رنجوری نداشته باشید. یا ممکن است بسیار وظیفه شناس، کمی درونگرا، ناسازگار، عصبی و به سختی باز باشید. در اینجا هر یک از ویژگی ها مستلزم چیست.

باز بودن

باز بودن مخفف «باز بودن به تجربه» است. افرادی که در فضای باز هستند از ماجراجویی لذت می برند. آنها کنجکاو هستند و از هنر، تخیل و چیزهای جدید قدردانی می کنند. شعار افراد باز ممکن است این باشد: «تنوع چاشنی زندگی است». افراد کم صراحت دقیقاً برعکس هستند: آنها ترجیح می دهند به عادات خود پایبند باشند، از تجربیات جدید اجتناب کنند و احتمالاً ماجراجوترین غذاخور نیستند.

طبق یک مطالعه در سال 2021 در انجمن روانشناسی آمریکا (در برگه جدید باز می شود) باز بودن ممکن است با هوش کلامی و کسب دانش در طول عمر مرتبط باشد. این تیم در تحقیقات خود نوشت: افرادی که دارای صراحت بالایی هستند از تازگی و “قابلیت تولید طنز پیش بینی شده بالاتر و فراتر از هوش” لذت می برند. به عبارت دیگر، آنها نسبت به افرادی که فقط باهوش هستند خنده دارتر هستند. گشودگی بیانگر میزان باز بودن یک فرد برای تجربه های جدید است

وظیفه شناسی

افرادی که وظیفه شناس هستند منظم هستند و احساس وظیفه قوی دارند. آنها قابل اعتماد، منضبط و متمرکز بر موفقیت هستند. شما نمی توانید افرادی با وجدان را پیدا کنید که در سفرهای دور دنیا بدون برنامه سفر پرواز کنند. آنها برنامه ریز هستند افرادی که وظیفه شناسی پایینی دارند، خودجوش تر و آزادانه تر هستند. در نهایت، آنها ممکن است به بی احتیاطی گرایش داشته باشند. محققان در سال 2019 در مطالعه‌ای که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (در برگه جدید باز می‌شود) گزارش کردند، وظیفه‌شناسی یک ویژگی مفید است، زیرا با موفقیت در مدرسه و شغل مرتبط است.

برون گرایی

برونگرایی در مقابل درونگرایی احتمالاً قابل تشخیص ترین تیپ شخصیتی پنج بزرگ است. هر چه یک نفر برونگراتر باشد، بیشتر یک پروانه اجتماعی است. برونگراها پرحرف، اجتماعی هستند و از جمعیت انرژی می گیرند. آنها تمایل دارند در تعاملات اجتماعی خود قاطع و شاد باشند. از طرف دیگر افراد درونگرا به زمان زیادی برای تنهایی نیاز دارند. درونگرایی اغلب با کمرویی اشتباه گرفته می شود، اما این دو یکسان نیستند. کمرویی به معنای ترس از تعاملات اجتماعی یا ناتوانی در عملکرد اجتماعی است. افراد درونگرا می توانند در مهمانی ها کاملاً جذاب باشند – آنها فقط فعالیت های انفرادی یا گروهی کوچک را ترجیح می دهند.

توافق پذیری

سازگاری میزان گرمی و مهربانی یک فرد را می سنجد. هر چه کسی موافق تر باشد، احتمال اعتماد، کمک و دلسوز بودن او بیشتر است. افراد ناسازگار نسبت به دیگران سرد و مشکوک هستند و کمتر احتمال دارد که همکاری کنند. همانطور که ممکن است تصور کنید، موافق بودن مزایای خود را دارد. در یک مطالعه 25 ساله که در سال 2002 در روانشناسی رشد (بازشده در برگه جدید باز می شود) منتشر شد، بچه های موافق مشکلات رفتاری کمتری نسبت به بچه های کم رضایت داشتند، و بزرگسالان موافق افسردگی کمتر و ثبات شغلی بیشتری نسبت به بزرگسالانی که از نظر رضایت پایین بودند، داشتند.

اما موافق بودن همیشه پاداشی ندارد. مقاله ای در سال 2018 در هاروارد بیزینس ریویو (بازشده در برگه جدید) توسط میریام گنسوفسکی، استادیار گروه اقتصاد دانشگاه کپنهاگ، بیان کرد که «مردان خوش‌آوازه‌تر، که تمایل به رفتار دوستانه و کمک‌کننده با دیگران دارند، درآمد بسیار کمتری نسبت به مردان کمتر خوشایند دارد. مردی که بسیار موافق (در بین 20 درصد برتر) است، در طول زندگی حدود 270000 دلار کمتر از یک مرد معمولی درآمد خواهد داشت.

یک مطالعه در سال 2018 که در روانشناسی پرسنل منتشر شد (در برگه جدید باز می شود) نشان داد که مردان نامطلوب ممکن است کمتر در خانه صحبت کنند و به آنها اجازه می دهد زمان و انرژی بیشتری را به کار خود اختصاص دهند و در نتیجه مردانی بیش از مردان خوشایند پیدا کنند.

نوروتیکیسم

برای درک روان رنجورخویی، به جورج کوستانزا از کمدی کمدی طولانی مدت “Seinfeld” نگاه نکنید. جورج به خاطر روان رنجورهایش معروف است که سریال به گردن والدین ناکارآمدش می اندازد. او نگران همه چیز است، در مورد میکروب ها و بیماری ها وسواس دارد و یک بار کار را رها می کند زیرا اضطراب او (در برگه جدید باز می شود) از دسترسی نداشتن به حمام خصوصی بسیار طاقت فرسا است.

افراد مبتلا به روان رنجوری اغلب نگران هستند و به راحتی دچار اضطراب و افسردگی می شوند. اگر همه چیز خوب پیش برود، افراد روان رنجور تمایل دارند چیزهایی برای نگرانی پیدا کنند. یک مطالعه در سال 2021 (در برگه جدید باز می شود) ارتباط منفی با روان رنجوری و درآمد پیدا کرد. اگرچه، حتی زمانی که افراد روان رنجور با حقوق خوب، افزایش حقوق می‌گیرند، درآمد اضافی آنها را کمتر خوشحال می‌کند (در برگه جدید باز می‌شود).

بر اساس مقاله منتشر شده در Clinical Psychological Science (در برگه جدید باز می شود) از آنجایی که افراد مبتلا به روان رنجوری زیاد تمایل دارند احساسات منفی زیادی را تجربه کنند، روان رنجورخویی در ایجاد اختلالات عاطفی نقش دارد. در مقابل، افرادی که روان رنجورخویی پایینی دارند، از نظر عاطفی پایدار و یکنواخت هستند.

آیا شخصیت می تواند تغییر کند؟

زمانی تصور می شد که تغییر شخصیت بسیار دشوار است، اما شواهدی در حال جمع آوری است که نشان می دهد شخصیت می تواند در بزرگسالی تغییر کند. در یک مطالعه در سال 2011، افرادی که سیلوسایبین یا “قارچ جادویی” توهم زا مصرف کردند، پس از این تجربه بازتر شدند. اخیراً و در مقاله ای که در مجله Psychopharmacology (در برگه جدید باز می شود) در سال 2017 منتشر شده است، مشخص شده است که MDMA توهم زا هنگام استفاده درمانی، باز بودن را افزایش می دهد، که می تواند برای درمان استرس پس از سانحه مفید باشد.

آیا شخصیت می تواند تغییر کند؟

لزوماً لازم نیست برای ایجاد تغییر واقعی به یک سفر توهم زا بروید

لایو ساینس قبلا گزارش داد، مطالعه ای که در ژانویه 2017 در مجله Psychological Bulletin منتشر شد، 207 مقاله تحقیقاتی منتشر شده را ترکیب کرد و نشان داد که شخصیت ممکن است از طریق درمان تغییر کند.

برنت رابرتز، محقق این مطالعه، روانشناس اجتماعی و شخصیتی در دانشگاه ایلینوی می گوید: «برای افرادی که می خواهند فردا همسر خود را تغییر دهند، کاری که بسیاری از مردم می خواهند انجام دهند، من چندان امیدی به آنها ندارم. با این حال، او ادامه داد: “اگر مایلید روی یکی از جنبه های خود تمرکز کنید، و مایلید به طور سیستماتیک روی آن تمرکز کنید، اکنون خوش بینی افزایش یافته است که می توانید بر تغییر در آن حوزه تاثیر بگذارید.”

روان رنجورخویی

از آنجایی که روان رنجورخویی با چالش های سلامت روان مرتبط است، محققان اخیراً علاقه مند شده اند تا از طریق درمان، روان رنجوری را کاهش دهند. امید این مطالعه – منتشر شده در کتابخانه ملی پزشکی (در برگه جدید باز می شود) – این است که هدف قرار دادن روان رنجورخویی از ایجاد اختلالاتی مانند افسردگی جلوگیری کند. شخصیت نیز به نظر می رسد – به آرامی اما به طور طبیعی – در طول زندگی یک فرد تغییر می کند. به گزارش لایو ساینس، با افزایش سن، افراد برونگراتر، کمتر روان رنجورتر، موافق تر و وظیفه شناس تر می شوند.

من چه تیپ شخصیتی هستم؟

اگرچه پنج بزرگ تا حد زیادی از تحقیقات علمی و مبتنی بر تیپ شخصیتی هستند که شناسایی شده اند، طرحواره های دیگری برای اندازه گیری شخصیت وجود دارد. اینها همیشه با نتایج زندگی مطابق با پنج بزرگ مرتبط نیستند، اما مردم آنها را سرگرم کننده و گاهی اوقات برای تفکر در مورد ویژگی ها و اهداف خود مفید می دانند. (نکته حرفه ای: اگر سیستمی ادعا می کند که شخصیت شما را بر اساس علامت زودیاک، گروه خونی یا خانه هاگوارتز شما توصیف می کند، فقط برای سرگرمی است).

در میان محبوب‌ترین‌ها، نشانگر نوع مایرز-بریگز است که افراد را بر اساس میزان درون‌گرایی یا برون‌گرایی، سبک جمع‌آوری اطلاعات (حس برای کسانی که به حقایق خالی یا شهود برای کسانی که به واقعیت پایبند هستند، به 16 نوع تقسیم می‌کند.

ترجیح می دهند الگوها را پیدا کنند)، ترجیحات تصمیم گیری آنها (تفکر برای کسانی که عینیت و واقعیت را دوست دارند یا احساس برای کسانی که ترجیح می دهند نگرانی های شخصی را بسنجید) و تحمل ابهام آنها در برخورد با دنیای بیرون (قضاوت برای کسانی که ترجیح می دهند به دست بیاورند). همه چیز حل و فصل شد، درک برای کسانی که به اطلاعات جدید باز هستند).

من چه تیپ شخصیتی هستم؟

نشانگر نوع انیاگرام

یکی دیگر از تست‌های شخصیتی محبوب، نشانگر نوع انیاگرام است که افراد را به 9 تیپ شخصیتی با تیپ‌های “بال” اضافی تقسیم می‌کند که ویژگی‌های دیگری را که ممکن است گاهی اوقات افراد نشان دهند، پوشش می‌دهد. با این حال، انیاگرام تئوری علمی زیادی پشت خود ندارد، و طبق گفته Inverse (در برگه جدید باز می شود) تحقیقات بسیار کمی مبنی بر معتبر یا قابل اعتماد بودن آن وجود دارد.

در نهایت، احتمالاً در آزمون 16 Personalities (در برگه جدید باز می شود) به صورت آنلاین اجرا می شوید. این آزمون بر اساس Myers-Briggs است، اما به جای شناسایی افراد با رشته های چهار حرفی، افراد را به 16 دسته مناسب برای رسانه های اجتماعی مانند “دیپلمات ها” و “کاوشگر” تقسیم می کند.

فهرست‌های شخصیتی فراتر از پنج بزرگ

اگر می‌خواهید به فهرست‌های شخصیتی فراتر از پنج بزرگ بپردازید، ممکن است با فهرست شخصیت HEXACO (در برگه جدید باز می‌شود) شانس بیشتری داشته باشید، که هدف آن ارتباط بین‌المللی‌تر از پنج بزرگ است. در مطالعات شخصیتی، محققان دریافتند که در خارج از ایالات متحده، یک ویژگی ششم مدام ظاهر می شود. این ویژگی در طیف صداقت – فروتنی است. افرادی که از صداقت و فروتنی بالایی برخوردارند متواضع، منصف و صادق هستند.

افرادی که دارای ویژگی پایینی هستند، به عنوان لاف‌زن، حریص و فاخر هستند. موجودی HEXACO در غیر این صورت با پنج بزرگ همپوشانی دارد و گشودگی، وظیفه شناسی، توافق پذیری، برون گرایی و احساسی بودن (که شبیه روان رنجوری است) را می سنجد.

یکی دیگر از فهرست‌های شخصیتی مبتنی بر تئوری علمی، فهرست شخصیت هوگان است (در برگه جدید باز می‌شود)، که از پنج بزرگ استخراج می‌شود، اما به طور خاص بر تعاملات بین‌فردی تمرکز دارد. این فهرست افراد را بر اساس ویژگی هایی مانند جاه طلبی، جامعه پذیری، حساسیت و احتیاط اندازه گیری می کند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *