مروری بر روانشناسی اجتماعی

مروری بر روانشناسی اجتماعی

مروری بر روانشناسی اجتماعی


مروری بر روانشناسی اجتماعی

چه چیزی نگرش ما را شکل می دهد؟ چرا برخی از مردم چنین رهبران بزرگی هستند؟ تعصب چگونه توسعه می یابد و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم؟ اینها فقط چند سوال مهم در روانشناسی اجتماعی است. روانشناسان اجتماعی با موضوعاتی روبرو می شوند که می توانند تأثیر قابل توجهی بر سلامت و رفاه افراد داشته باشد، از درک رفتار قلدری گرفته تا تجزیه و تحلیل اینکه چرا افراد گاهی اوقات در کمک به افراد نیازمند موفق نمی شوند.

مروری بر روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی چیست؟

به گفته روانشناس گوردون آلپورت، روانشناسی اجتماعی از روش های علمی “برای درک و توضیح اینکه چگونه افکار، احساسات و رفتار افراد تحت تأثیر حضور واقعی، تصوری یا ضمنی افراد دیگر قرار می گیرد” استفاده می کند. اساساً روانشناسی اجتماعی در مورد درک این است که چگونه رفتار فردی هر فرد تحت تأثیر محیط اجتماعی که آن رفتار اتفاق می افتد است.

احتمالاً قبلاً متوجه شده اید که افراد دیگر می توانند تأثیر چشمگیری در نحوه عملکرد و انتخاب های شما داشته باشند. در نظر بگیرید که اگر تنها باشید در مقابل افراد دیگر در اتاق چگونه می توانید در یک موقعیت رفتار کنید.

تصمیماتی که می گیرید و رفتارهایی که از خود نشان می دهید نه تنها به تعداد افرادی که در آن حضور دارند بستگی دارد بلکه دقیقاً به کسانی که در آن هستند هستید. به عنوان مثال، شما در هنگام حضور در کنار گروهی از دوستان صمیمی، رفتار بسیار متفاوتی نسبت به رفتار با یک گروه از همکاران یا سرپرستان محل کار خود دارید.

روانشناسی اجتماعی چیست؟

روانشناسی اجتماعی طیف گسترده ای از موضوعات اجتماعی را شامل می شود ، از جمله:

  • رفتار گروهی
  • ادراک اجتماعی
  • رهبری
  • رفتار غیرکلامی
  • مطابقت
  • پرخاشگری
  • تعصب

توجه به این نکته مهم است که روانشناسی اجتماعی فقط بررسی تأثیرات اجتماعی نیست. درک اجتماعی و تعامل اجتماعی نیز برای درک رفتار اجتماعی حیاتی است.

شیوه ای که ما دیگران را می بینیم (و تصور می کنیم که آنها ما را می بینند) می تواند نقشی قدرتمند در طیف گسترده ای از اقدامات و تصمیمات داشته باشد. فقط لحظه ای به این فکر کنید که چگونه بعضی اوقات در یک محیط عمومی متفاوت از آنچه ممکن است در خانه باشید اگر خودتان باشید. در خانه، ممکن است بلند و سر و صدا باشید، در حالی که در جمع ممکن است بسیار مطیع و محفوظ باشید.

چرا این موضوع این گونه هست؟ زیرا افراد پیرامون ما افکار، احساسات، خلق و خو، نگرش و ادراکات ما را شکل می دهند. حضور افراد دیگر می تواند در انتخاب های ما و اقداماتی که ایجاد می کنیم تفاوتی ایجاد کند.

در حالی که روانشناسی اجتماعی بیشتر به عنوان یک رشته دانشگاهی متمایل است، تحقیقاتی که روانشناسان اجتماعی انجام می دهند تأثیر زیادی در درک ما از سلامت روان و بهزیستی دارد. به عنوان مثال، تحقیق در مورد انطباق کمک می کند تا توضیح دهد که چرا نوجوانان گاهی اوقات این همه تلاش می کنند تا با گروه اجتماعی خود منطبق شوند که حتی گاهی اوقات به ضرر سلامتی و منافع خودشان است.

درک این موضوع به روانشناسان کمک می کند تا برنامه های بهداشت عمومی و رویکردهای درمانی را برای بزرگسالان تدوین کنند. این موارد می تواند به نوجوانان در برابر رفتارهای مضر احتمالی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد کمک کند.

روانشناسی اجتماعی

تاریخچه روانشناسی اجتماعی

افلاطون به ایده “ذهن جمعیت” اشاره کرد و مفاهیمی از قبیل مکافات اجتماعی و تسهیل اجتماعی در اواخر دهه 1800 مطرح شد. اما پس از جنگ جهانی دوم بود که تحقیقات در مورد روانشناسی اجتماعی به طور جدی آغاز شد.

وحشت هولوکاست محققان را بر آن داشت تا تأثیر اجتماعی، انطباق و اطاعت را مطالعه کنند. چه چیزی می تواند توضیح دهد که چرا مردم در چنین اقدامات شیطانی شرکت کردند؟ آیا مردم از دستورات پیروی می کردند و در برابر فشارهای اجتماعی سر تعظیم فرود می آوردند یا نیروهای دیگری در کار بودند؟ با بررسی این سوالات، روانشناسان اجتماعی توانستند درک بیشتری از قدرت نیروهای اجتماعی مانند اقتدار، انطباق و اطاعت داشته باشند.

به عنوان مثال ، استنلی میلگرام ، روانشناس اجتماعی ، توانست نشان دهد که مردم تا چه اندازه مایلند برای اطاعت از شخصیت های مقتدر پیش بروند. در یک سری آزمایشات بدنام ، میلگرام و همکارانش به شرکت کنندگان در مطالعه دستور دادند آنچه را که فکر می کنند یک شوک بالقوه خطرناک است برای شخص دیگری تحویل دهند.

در واقع، این شوک ها واقعی نبودند و فرد دیگر فقط وانمود می کرد که توسط پالس های برق آسیب دیده است. اما 65٪ از کسانی که در این مطالعه شرکت کردند حداکثر میزان شوک را داشتند فقط به این دلیل که یک مقام معتبر به آنها گفته است این کار را انجام دهند.

روانشناسی اجتماعی در طول قرن بیستم به رشد خود ادامه می دهد، تحریک الهام بخش تحقیقاتی که به درک ما از تجربه و رفتار اجتماعی کمک کرده است. دنیای اجتماعی ما چنین بخش عظیمی از زندگی ما را تشکیل می دهد ، بنابراین جای تعجب نیست که این موضوع برای بسیاری جذاب باشد.

تاریخچه روانشناسی اجتماعی

چگونه روانشناسی اجتماعی از سایر رشته ها متفاوت است؟

روانشناسی اجتماعی اغلب با خرد عامیانه، روانشناسی شخصیت و جامعه شناسی اشتباه گرفته می شود. برخلاف خرد عامیانه، که متکی به مشاهدات حکایت و تفسیر ذهنی است، روانشناسی اجتماعی از روش های علمی و مطالعه تجربی استفاده می کند. محققان در مورد نحوه رفتار افراد فرض نمی کنند. آنها آزمایش هایی را انجام می دهند که به نشان دادن روابط بین متغیرهای مختلف کمک می کند.

روانشناسی شخصیت بر ویژگی ها و افکار فردی متمرکز است. روانشناسی اجتماعی بر موقعیت ها متمرکز است. روانشناسان اجتماعی به تأثیری که محیط اجتماعی و تعاملات گروهی بر نگرش و رفتار دارند علاقه مند هستند.

درنهایت، تمایز بین روانشناسی اجتماعی و جامعه شناسی مهم است. در حالی که شباهت های زیادی بین این دو وجود دارد، جامعه شناسی تمایل دارد به رفتارها و تأثیرات اجتماعی در سطح بسیار گسترده نگاه کند. جامعه شناسان به نهادها و فرهنگ هایی که بر رفتار مردم تأثیر می گذارند علاقه مند هستند.

در عوض روانشناسان بر متغیرهای موقعیتی که بر رفتار اجتماعی تأثیر می گذارند تمرکز می کنند. در حالی که روانشناسی و جامعه شناسی هر دو مباحث مشابهی را مطالعه می کنند، آنها از منظرهای مختلف به این سوالات نگاه می کنند.

چه چیزی روانشناسی اجتماعی را به چنین مبحث مهمی تبدیل می کند؟ روانشناسان اجتماعی بر نگرانی های جامعه متمرکز هستند که تأثیر زیادی بر بهزیستی فردی و همچنین سلامت جامعه به طور کلی دارد، از جمله مشکلاتی مانند مصرف مواد، جرم، تعصب ، سو استفاده در خانه، بهداشت عمومی، قلدری و پرخاشگری.

روانشناسان اجتماعی معمولاً مستقیماً در زمینه بهداشت روان کار نمی کنند، اما نتایج تحقیقات آنها بر نحوه برخورد متخصصان بهداشت روان با رفتارهایی که تحت تأثیر عوامل اجتماعی هستند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، برنامه های بهداشت عمومی، اغلب به روش های اقناعی شناسایی شده توسط روانشناسان اجتماعی متكی هستند تا افراد را ترغیب به انجام رفتارهای سالم كنند و در عین حال از رفتارهای خطرناك پرهیز كنند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 9 =