با وسواس شست و شو و راه های مقابله با آن آشنا شویم

وسواس شست و شو

وسواس شست و شو


یکی از انواع اختلالات روانی که متاسفانه مسری است و البته از طریق ژنتیک هم ممکن است به نسل بعد منتقل شود، وسواس شست و شو است. این اختلال وسواس بیشتر در خانم ها بروز می کند. حتما شما در میان دوستان و آشنایان خود افرادی ارار سراغ دارید که در شستن بدن، شستن ظروف، لباس و …. وسواس دارند به این معنا که فکر می کنند تنها با یکبار شستن، آلودگی رفع شده و چندین به صورت پی در پی شست و شو را انجام می دهند. در این حالت گفته می شود که چنین افرادی به وسواس شست و شو مبتلا شده اند. آیا می دانید چگونه می توان از این اختلال روانی نجات پیدا کرد؟

علائم وسواس شست و شو

در ابتدا لازم است بدانیم وسواس شست و شو چه علائمی دارند. این وسواس را نباید با تمیز بودن اشتباه گرفت. برخی از افراد به تمیز بودن خانه، لباس و وسایل خود اهمیت می دهند و دیگران این رفتار او را وسواس تلقی می کنند در حالی که اشتباه است. زمانی می توان گفت کسی به وسواس شست و شو مبتلا شده است که نشانه های زیر در او رویت شود:

– دست های خود را چندین بار با مایع و آب می شوید و این کار را چند بار پشت سر هم تکرار می کند.

وسواس شست و شو– وقتی در حال شستن ظروف است، چندین بار یک ظرف را آبکشی می کند.

– بعد از اینکه ماشین لباسشویی شستن لباس ها را تمام کرد، باز فکر می کنند لباس ها به خوبی تمیز نشده و در نتیجه مجددا خودشان با دست شروع به شستن می کنند.

– علی رغم که اینکه می دانند ان تمیزی که مد نظر دارند حاصل شده است اما باز هم به شستن ادامه می دهند چون نمی توانند خودشان را راضی کنند.

دلایل ابتلا وسواس شست و شو

با توجه به اینکه متخصصین معتقد هستند همواره پیشگیری بهتر از درمان است، لذا اگر بدانیم چه عواملی منجر به وسواس شست و شو می شود، تلاش خواهیم کرد تا به این مشکل دچار نشویم. مهمترین دلایل این اختلال روانی عبارتند از:

1- می ترسیم به خودتان یا به دیگران آسیب بزنیم

جالب است بدانید تحقیقات نشان می دهد از زمانی که ویروس کرونا تمام دنیا را فرا گرفته است، تعداد افراد مبتلا به وسواس شست و شو افزایش یافته است. این ویروس از طریق هوا و همچنین از طریق تماس با سطوح آلوده منتقل خواهد شد. همین باعث شده است مردم مدام در حال شستن دست ها، لباس ها و وسایل خود باشند. وقتی بعد از کار به خانه برمی گردیم، نگران هستیم که مبادا ناقل ویروس باشیم و اکنون اعضای خانواده را درگیر کنیم. به همین دلیل سریعا مشغول شست و شو خواهیم شد.

2- نگران نیش حشرات هستیم

برخی از افراد به نیش حشرات حساس بوده و چون تجربه تلخی در این زمینه داشته اند، وسواسی می شوند. کافی حتی حشره ای بی خطر همانند مورچه یا مگس روی بدن آن بنشیند سریعا آن قسمت را با آب و مایع شست و شو می شویند.

3- می خواهیم افکار منفی و اشتباه ار از خود درو کنیم

جالب است بدانیم که وسواس شست و شو می تواند ناشی از وسواس فکری باشد. این افکار آزار دهنده بوده و حتی ناشی از خرافات هستند. برای مثال برخی افراد معتقد هستند اگر گربه ای سیاه جلوی خانه رد شد، خوش یمن نیست لذا شروع به شست و شو می کنند. گاها حجم زیادی از افکار منفی به سراغمان می آید که برای رها شدن از آن ها شروع به شست و شو می کنیم.

وسواس شست و شوروش های درمان وسواس شست و شو

در گذشته روش های اشتباه برای درمان وسواس شست و شو وجود داشت که اکنون منسوخ شده و متخصصین روش های زیر را برای درمان استفاده می کنند:

1- از طریق خودیاری، به وسواس غلبه کنید

متخصصین معتقد هستند هیچکس به اندازه خود فرد نمی تواند به او کمک کند از اختلال وسواس راحت شود. شما باید به خودتان کمک کنید در واقع راهکارهای خودیاری ار جدی بگیرید. برای مثال:

– برنامه منظم برای ورزش کردن داشته باشید چرا که عمدتا وسواس به دلیل افکار منفی رخ می دهد و ورزش باعث می شود این افکار از ما دور شود.

– تا جایی که امکان دارد ارتباط خود را با اطرافیان حفظ کرده و تنها نباشید. قرار گرفتن در جمع دستان به شما انرژی مثبت می دهد.

– به اندازه کافی بخوابید. استراحت کافی به انسان آرامش می دهد و استرس و اضطراب را از او دور خواهد کرد.

وسواس شست و شو– پیشنهاد می کنیم برای اینکه از افکار غلط و اشتباه رها شوید مدیتیشن انجام دهید.

2- با رفتارهای تکراری، مقابله کنید

فراموش نکنید اگر از چیزی که می ترسید فرار کنید، بیشتر به آن مبتلا خواهید شد. اگر افکار منفی و رفتارهای غلط تکراری را به یک سگ تشبیه کنیم، تا زمانی که از سگ فرار می کنید، او بیشتر به دنبال شما می دود. به جای فرار، بایستید و در چشمان او نگاه کنید. همین مقابله را با رفتارهای تکراری انجام دهید. با ان ها مقابله کرده و از اینکه این رفتارها را کنار بگذارید نترسید. سریعا حواس خود را پرت کرده و ذهن خود را با اموری دیگر مشغول کنید.

3- افکار وسواس گونه خود را سرکوب نکنید

به جای اینکه به فکر سرکوب افکار منفی خود باشید، اجازه دهید آن ها خودشان را بروز دهند. در طول روز چند دقیقه ای را به بروز افکار منفی اختصاص داده و حتی اگر مدام تکرار می شوند، آن ها را ثبت کنید. بعد از این زمان مجددا به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید. بعد از مدتی شاهد خواهید بود که این افکار اهمیت خود را از دست خواهند داد و وسواس شست‌وشو در شما کمتر می شود.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =