کلینیک رویا

9 نکته روانشناسی برای رسیدن به موفقیت در زندگینوشته شده توسط در تاریخ مرداد 18, 1401

9 نکته روانشناسی برای رسیدن به موفقیت در زندگی

9 نکته روانشناسی برای رسیدن به موفقیت در زندگی


موفقیت اغلب به عنوان توانایی برای رسیدن به اهداف خود در زندگی، هر چه که باشد، تعریف می شود. از برخی جهات، یک کلمه بهتر برای موفقیت ممکن است دستیابی، پیروزی یا پیشرفت باشد. موفقیت لزوماً یک مقصد نیست، بلکه سفری است که به توسعه مهارت‌ها و منابعی که برای پیشرفت نیاز دارید کمک می‌کند.

تعریف موفقیت

موفقیت اغلب به عنوان دستیابی به اهداف شخصی شما در زندگی تعریف می شود. از آنجا که اهداف خود ایجاد می شوند، آنچه افراد به عنوان موفقیت در نظر می گیرند بسته به نیازها، اهداف و موقعیت آنها می تواند متفاوت باشد. تاکتیک های مختلفی برای موفقیت در زندگی وجود دارد، اما استراتژی که برای شما بهترین کار را دارد ممکن است به معنای موفقیت برای شما بستگی داشته باشد. اگر موفقیت را عملکرد خوب در کار یا دریافت حقوق بالا می‌دانید، اهداف و دستاوردهای حرفه‌ای شما در اولویت هستند.

در حالی که موفقیت حرفه ای می تواند یک تکه از پازل باشد، بسیاری از زمینه های مهم دیگر زندگی را کنار می گذارد. خانواده، روابط عاشقانه، تحصیلات و ورزش تنها چند حوزه هستند که افراد ممکن است برای موفقیت تلاش کنند. ممکن است تعریف شما از موفقیت متفاوت باشد، اما بسیاری ممکن است آن را به عنوان تحقق یافته، شاد، ایمن، سالم و دوست داشتنی تعریف کنند.

بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا شانس خود را برای دستیابی به این موارد افزایش دهید؟ برخی از عادات افراد موفق چیست؟ هیچ راه درستی برای موفقیت وجود ندارد. چیزی که برای شما مفید است ممکن است برای شخص دیگری کارساز نباشد.ممکن است ترکیب کاملی از مواد تشکیل دهنده وجود نداشته باشد که بتواند موفقیت را تضمین کند. با این حال، برخی از مراحل اساسی وجود دارد که می توانید دنبال کنید که می تواند شانس موفقیت شما را در زندگی، عشق، کار یا هر چیز دیگری که برای شما مهم است افزایش دهد.

تعریف موفقیت

1. ایجاد ذهنیت رشد

تحقیقات روانشناس کارول دوک نشان می دهد که دو طرز فکر اساسی وجود دارد که بر نحوه تفکر افراد در مورد خود و توانایی هایشان تأثیر می گذارد: ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد. افرادی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند چیزهایی مانند هوش ثابت و غیرقابل تغییر هستند.

کسانی که ذهنیت ثابتی دارند بر این باورند که موفقیت نتیجه کار سخت نیست، بلکه فقط نتیجه استعدادهای ذاتی است. از آنجا که آنها بر این باورند که چنین استعدادهایی چیزی است که افراد یا با آن متولد می شوند یا بدون آن، تمایل دارند در مواجهه با یک چالش راحت تر تسلیم شوند. آن‌ها وقتی کارها به راحتی پیش نمی‌آیند دست از کار می‌کشند، زیرا معتقدند که فاقد مهارت ذاتی لازم برای برتری هستند.

از سوی دیگر، کسانی که ذهنیت رشد دارند، احساس می کنند که می توانند با تلاش تغییر کنند، رشد کنند و یاد بگیرند. افرادی که معتقدند توانایی رشد دارند، احتمال موفقیت بیشتری دارند. وقتی همه چیز سخت می شود، آنها به دنبال راه هایی برای بهبود مهارت های خود و ادامه کار برای موفقیت هستند. افراد دارای طرز فکر رشد معتقدند که کنترل زندگی خود را در دست دارند، در حالی که افرادی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند که همه چیز خارج از کنترل آنها است.

برای ایجاد ذهنیت رشد چه کاری می توانید انجام دهید؟

باور کنید که تلاش شما اهمیت دارد. افرادی که ذهنیت رشد دارند، به جای اینکه فکر کنند توانایی هایشان ثابت یا گیر کرده است، معتقدند تلاش و سخت کوشی می تواند به رشد معنادار منجر شود.

مهارت جدید بیاموزید. هنگامی که با چالشی روبرو می شوند، به دنبال راه هایی برای توسعه دانش و مهارت هایی هستند که برای غلبه بر آنها و پیروزی به آن نیاز دارند.

به شکست ها به عنوان تجربه های یادگیری نگاه کنید. افرادی که ذهنیت رشد دارند باور ندارند که شکست بازتابی از توانایی های آنهاست. در عوض، آن‌ها آن را به‌عنوان منبعی ارزشمند از تجربه می‌بینند که می‌توانند از آن بیاموزند و پیشرفت کنند. آنها ممکن است فکر کنند “این کار نکرد، بنابراین این بار چیز کمی متفاوت را امتحان خواهم کرد.”

2. هوش عاطفی خود را بهبود بخشید

مدت‌ها تصور می‌شد که هوش کلی یکی از عوامل مؤثر در موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی است، اما برخی از کارشناسان معتقدند که هوش هیجانی ممکن است در واقع اهمیت بیشتری داشته باشد. هوش هیجانی به توانایی درک، استفاده و استدلال با احساسات اشاره دارد. افراد باهوش عاطفی می توانند نه تنها احساسات خود، بلکه احساسات دیگران را نیز درک کنند. برای تقویت هوش هیجانی:

به احساسات خود توجه کنید. روی شناسایی آنچه احساس می کنید و آنچه باعث این احساسات می شود تمرکز کنید.

احساسات خود را مدیریت کنید. به عقب برگردید و سعی کنید با دیدی بی طرفانه به مسائل نگاه کنید. از سرکوب یا سرکوب احساسات خود بپرهیزید، اما به دنبال راه‌های سالم و مناسب برای برخورد با آنچه احساس می‌کنید باشید.

به دیگران گوش کنید. این نه تنها شامل شنیدن آنچه می گویند، بلکه توجه به سیگنال های غیرکلامی و زبان بدن است.

هوش عاطفی خود را بهبود بخشید

3. سرسختی ذهنی را توسعه دهید

سرسختی ذهنی به انعطاف پذیری برای ادامه و ادامه تلاش حتی در مواجهه با موانع اشاره دارد. افرادی که دارای این قدرت ذهنی هستند، چالش ها را به عنوان فرصت می بینند. آنها همچنین احساس می کنند که بر سرنوشت خود کنترل دارند، به توانایی های خود برای موفقیت اطمینان دارند و متعهد به اتمام کاری هستند که شروع می کنند. برای بهبود سرسختی ذهنی و افزایش شانس موفقیت در زندگی چه کاری می توانید انجام دهید؟

خودت را باور کن. صحبت های منفی با خود را کنار بگذارید و به دنبال راه هایی باشید که مثبت و دلگرم کننده بمانید.

به تلاش ادامه بده حتی زمانی که همه چیز غیرممکن به نظر می‌رسد یا شکست‌ها همچنان شما را عقب نگه می‌دارند، روی راه‌هایی تمرکز کنید که بتوانید مهارت‌های خود را توسعه دهید و به سربازی رو به جلو ادامه دهید. یکی از عادات کلیدی افراد موفق این است که همیشه به شکست ها یا شکست ها به عنوان فرصت های یادگیری نگاه کنند.

مراقب خودت باش قوی ماندن همچنین به این معنی است که با خود با مهربانی رفتار می کنید. مرتباً با خودتان چک کنید تا مطمئن شوید چیزهایی را که برای پیشرفت به آن نیاز دارید دارید.

به دنبال فرصت های رشد باشید. یادگیری بیشتر در مورد خود و به چالش کشیدن خود برای آزمایش چیزهای جدید می تواند فرصت هایی برای خودیابی فراهم کند.

4. اراده خود را تقویت کنید

در یک مطالعه طولانی مدت، روانشناسان گروهی از کودکان را که توسط معلمانشان بسیار باهوش تشخیص داده شده بودند، دنبال کردند. هنگامی که آنها نحوه عملکرد این افراد در دوران کودکی و بزرگسالی را مقایسه کردند، محققان دریافتند که افرادی که در نهایت موفق‌ترین افراد در زندگی بودند، برخی از ویژگی‌های کلیدی، از جمله پشتکار و اراده را به اشتراک گذاشتند.

این ویژگی‌ها بخشی از شخصیت کلی یک فرد هستند، اما در عین حال چیزهایی هستند که می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید. به تعویق افتادن رضایت، یادگیری پایداری در مواجهه با چالش ها و انتظار برای پاداش کار سخت اغلب می تواند کلید موفقیت در زندگی باشد. استراتژی هایی که می توانید برای تقویت اراده خود استفاده کنید عبارتند از:

حواس پرتی

به عنوان مثال، اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید اما دوری از تنقلات مورد علاقه تان به سختی می گذرد، پرت کردن حواس خود در لحظات ضعف می تواند راه موثری برای جلوگیری از تسلیم شدن در برابر وسوسه باشد.

تمرین

اراده چیزی است که می توانید بسازید، اما زمان و تلاش می خواهد. با ایجاد اهداف کوچکی که برای دستیابی به آنها نیاز به اراده دارد، شروع کنید، مانند اجتناب از خوردن تنقلات شیرین. همانطور که توانایی خود را برای استفاده از نیروی اراده خود برای دستیابی به چنین اهداف کوچکی ایجاد می کنید، ممکن است متوجه شوید که اراده شما هنگام کار روی اهداف بسیار بزرگتر نیز قوی تر می شود.

5. بر انگیزه های درونی تمرکز کنید

چه چیزی بیشتر به شما انگیزه می دهد؟ آیا متوجه می‌شوید که وعده پاداش‌های بیرونی باعث می‌شود به اهدافتان برسید، یا این انگیزه‌های شخصی‌تر و درونی‌تر هستند که به شما احساس الهام می‌دهند؟ در حالی که پاداش‌های بیرونی مانند پول، جوایز و تمجید می‌توانند مفید باشند، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که زمانی که کارهایی را برای رضایت شخصی انجام می‌دهند انگیزه بیشتری دارند.

اگر کارها را به این دلیل انجام می دهید که از آنها لذت می برید، به این دلیل که آنها را معنی دار می دانید، یا به این دلیل که از دیدن تأثیرات کار خود لذت می برید، در این صورت انگیزه های درونی شما را هدایت می کند. تحقیقات نشان داده است که در حالی که مشوق‌ها می‌توانند پیش‌بینی‌کننده بهتری برای برخی از انواع عملکرد باشند، انگیزه‌های درونی در پیش‌بینی کیفیت عملکرد بهتر هستند.

در حالی که اغلب این محرک‌های بیرونی هستند که افراد را شروع می‌کنند، این انگیزه‌های درونی هستند که افراد را به کار می‌گیرند و به منظور حفظ آن رفتارهای جدید ادامه می‌دهند. برای تقویت حس انگیزه درونی خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

خودت را به چالش بکش

دنبال کردن هدفی که دست یافتنی است اما لزوماً آسان نیست، راهی عالی برای افزایش انگیزه برای موفقیت است. چالش‌ها می‌توانند شما را به یک کار علاقه‌مند نگه دارند، عزت نفس شما را بهبود بخشند و در مورد زمینه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها پیشرفت کنید، بازخورد ارائه می‌دهند. انتخاب یک کار کمی چالش برانگیز به شما کمک می کند تا انگیزه خود را برای شروع شروع کنید—احساس هیجان انگیزی است!

خودت را به چالش بکش

کنجکاو بمان

به دنبال چیزهایی باشید که توجه شما را جلب می کند و می خواهید درباره آنها بیشتر بدانید.

کنترل را به دست گرفتن

اگر احساس نمی کنید که تأثیر واقعی بر نتیجه ندارید، حفظ انگیزه ذاتی برای دنبال کردن یک هدف می تواند دشوار باشد. به دنبال راه هایی باشید که بتوانید نقش فعالی داشته باشید.

از رقابت نترسید

ممکن است افراد دیگری برای رسیدن به اهداف مشابه شما تلاش کنند، اما این بدان معنا نیست که شما باید تسلیم شوید. پیشرفت یا سفر خود را با دیگران مقایسه نکنید. شما می توانید برای انگیزه و الهام به دیگران نگاه کنید، اما به یاد داشته باشید که همه ما مسیرهای مختلفی داریم.

هیچ معیار واحدی برای موفقیت وجود ندارد

مطمئناً هیچ پاسخ واحدی برای موفقیت در زندگی وجود ندارد. با این حال، با نگاه کردن به برخی از عادات افراد موفق، می توانید تاکتیک ها و استراتژی های جدیدی را برای پیاده سازی در زندگی روزمره خود بیاموزید. این توانایی ها را پرورش دهید و پرورش دهید و با گذشت زمان ممکن است متوجه شوید که بهتر می توانید به اهداف خود برسید و به موفقیت هایی که در زندگی می خواهید برسید.

مشاوره شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *