تفاوت بین رهبری و مدیریت در محل کار چیست؟

تفاوت بین رهبری و مدیریت در محل کار چیست؟

تفاوت بین رهبری و مدیریت در محل کار چیست؟


برای بسیاری از افراد، کلمات رهبری و مدیریت را می توان به جای یکدیگر به کار برد. به هر حال، مدیر معمولاً مسئول گروهی از کارمندان است که آن شخص را رهبر آنها می کند. حتی ممکن است به پیشرفت در شرکت خود فکر کنید تا بخشی از رهبری در موقعیتی باشید که به مدیریت افراد نیاز دارد. در یک محیط کار، به راحتی می توان این دو مفهوم را با هم اشتباه گرفت و فکر کرد که معنای آنها یکسان است. اما کارشناسان می گویند که اینطور نیست.

رهبران افرادی هستند که چشم اندازی از آینده ای که می خواهند ببینند ایجاد می کنند، مسیری را برای رسیدن به آن تعیین می کنند، در مورد گام های مشخص برای تحقق آن تصمیم می گیرند و سپس مشغول انگیزه دادن و الهام بخشیدن به افراد برای پشت سر گذاشتن ایده ها و دنبال کردن آنها می شوند. رهبری با کاری که یک مدیر انجام می‌دهد تفاوت چشمگیری دارد.

«نقش یک مدیر این است که اطمینان حاصل کند که افراد در انجام وظایف خود باقی می مانند و در احترام به دیدگاه رهبر متمرکز می مانند. آنها به احتمال زیاد ساختارهایی برای کمک به مردم برای پیروی از یک برنامه و رسیدن به مقصد رهبر ایجاد می کنند. آنها احتمالاً سیستم‌های سازمانی ایجاد می‌کنند تا همه را وادار به رسیدن به اهداف رهبر کنند.»

بیایید به ویژگی‌های رهبری و مدیریت، نمونه‌های واقعی این مفاهیم در عمل نگاهی بیندازیم و بینش مفیدی در مورد زمان استفاده از رویکردهای رهبری در مقابل مدیریت به شما ارائه می‌کنیم.

درک رهبری در مقابل مدیریت

حتی با وجود تعاریف اصطلاحات، باز هم تشخیص رهبری و مدیریت از یکدیگر دشوار است. هر دو مؤلفه‌های اساسی موفقیت گروهی هستند، چه در محل کار، در یک تیم ورزشی یا در یک گروه کاری در مدرسه. مدیریت و رهبری هر دو مسئول هدایت و تأثیرگذاری بر افراد یا گروه ها برای دستیابی به اهداف مشترک هستند.

هدف اصلی مدیریت و رهبری، دستیابی به اهداف سازمانی است. مدیران و رهبران هر دو در فرآیندهای تصمیم گیری دخیل هستند و هر دو نقش به مهارت های بین فردی قوی نیاز دارند. اما درک نقش ها و ویژگی های خاص افراد در رهبری و مدیریت چیزی است که به متمایز کردن آنها کمک می کند.

درک رهبری در مقابل مدیریت

رهبری باعث تغییر و حرکت می شود:

رهبران جهت و لحن گروه را تعیین می کنند. کارشناسان خاطرنشان می کنند که رهبری باعث تغییر و حرکت می شود.

  • رهبری نه تنها به معنای داشتن چشم انداز، بلکه اطمینان از روشن بودن چشم انداز برای مردم است. رهبران از ریسک های حساب شده نمی ترسند و برای رسیدن به اهداف خود خارج از چارچوب فکر می کنند. آنها “تمرکز رویایی” دارند. برای مثال، استیو جابز با ایجاد نوآوری در اپل، به ویژه با توسعه آیفون، رهبری رویایی را نشان داد.
  • تأثیرگذاری بر دیگران نیز بخشی از رهبر بودن است. “رهبری به جای اتکا به اختیارات شما، الهام بخشیدن و انگیزه دادن به دیگران از طریق اعمال و نمونه های خود است. به عنوان مثال، مهاتما گاندی جنبش استقلال هند را از طریق نافرمانی مدنی غیرخشونت آمیز رهبری کرد و میلیون ها نفر را الهام بخشید.
  • رهبران استراتژی و برنامه ای برای تحقق چشم انداز خود دارند. نقشه راه واضح آنها همان چیزی است که دیگران می توانند دنبال کنند تا به آنها در دستیابی به هدف نهایی چشم انداز کمک کنند.
  • رهبری شامل انعطاف پذیر بودن و تمایل به انطباق با شرایط متغیر است. گاهی اوقات، توانایی انجام یک اصلاح در اواسط دوره در حین اجرای یک برنامه می تواند تفاوت بین بقای سخت و دستیابی به موفقیت باشد.
  • افراد در رهبری نیز دارای ویژگی های درونی هستند که به خوبی به آنها خدمت می کند و به نفع شرکتشان است.
  • رهبران مؤثر معتبر هستند و از خودآگاهی بالایی برخوردارند. تیم ها از رهبرانی قدردانی می کنند که با خودشان صادق هستند و آسیب پذیری های آنها را پذیرفته اند. با انجام این کار، آنها با تیم های خود در سطح انسانی ارتباط برقرار می کنند.

مدیریت به طور خلاصه

مدیریت به طور خلاصه

مدیران نیز به تنهایی رهبران قوی هستند.

آنچه باعث می شود آنها در یک ظرفیت مدیریتی عملکرد بیشتری داشته باشند، تمرکز، هدف نهایی و روشی است که آنها برنامه موفقیت خود را اجرا می کنند.

مدیران موثر کار تیم خود را درک می کنند.

آن‌ها بر کار، پروژه‌ها یا محصول کاری که تیمشان مسئول آن است تسلط پیدا کرده‌اند و در نتیجه مؤثرترین و کارآمدترین راه‌ها را برای انجام آن کار در مقیاس درک می‌کنند. پرسنل مدیریت بیشتر بر اجرای چشم انداز رهبر خود متمرکز هستندبه ایجاد چشم انداز کمک کرد.

در حالی که یک فرد در رهبری به تصویر بزرگ آینده یک شرکت نگاه می کند،

مدیر بر روی جزئیات و ویژگی های انتقال گروه از نقطه A به نقطه B کار می کند. مدیریت نظم و ثبات ایجاد می کند:

شخصی در مدیریت بر عملیات روزانه یک کسب و کار متمرکز است.

این شخص می‌خواهد مطمئن شود که کسب‌وکار به طور مداوم اهداف خود را به صورت روزانه برآورده می‌کند.

یک مدیر مطمئن می شود که وظایف به درستی و به موقع انجام می شود.

برای مثال، مدیران پروژه از ابزارها و فرآیندها برای هماهنگ کردن وظایف، تخصیص منابع و برآورده کردن جدول زمانی پروژه استفاده می‌کنند.

فعالیت در سطح مدیریت به معنای حلال مشکل بودن است.

چند بار تا به حال از نماینده خدمات مشتری یک کسب و کار ناراضی بوده اید و از شما خواسته شده با مدیر صحبت کنید؟ این شخص باید بتواند آرام بماند، نگرانی های شما را برطرف کند و مشکل شما را حل کند.

مدیران بر عملکرد کارکنان نظارت دارند.

زمانی که زمان بررسی سالانه شما فرا می رسد، این از سوی مدیر شما می آید. این شخصی است که اغلب از نزدیک با شما کار می کند و شخصی است که مستقیماً به او گزارش می دهید.

کار در مدیریت به این معنی است که شما سیاست های عملیاتی را برای کارمندان خود در نظر می گیرید تا از آنها پیروی کنند. برای مثال، یک مدیر عملیات مسئول ایجاد و اجرای رویه‌های عملیاتی استاندارد (SOP) است که می‌تواند به ساده‌سازی و بهینه‌سازی فرآیندهای مختلف کمک کند.

داشتن درک بهتر از تفاوت های بین رهبری و مدیریت زمانی مفید است که در تلاش برای تعیین اینکه کدام مفهوم را باید در موقعیت های مختلف پیاده سازی کنید مفید است.

اعمال مدیریت در مقابل رهبری

وقتی در موقعیتی قرار می گیرید که باید افراد را در سفری از طریق تغییر هدایت کنید، زمانی که چشم اندازی برای رشد گروه خود ایجاد می کنید، و زمانی که دیگران را تشویق می کنید تا به شما کمک کنند تا این چشم انداز را تحقق بخشید، رهبری را اعمال می کنید. شما به وضوح هدف نهایی را می بینید و دیگران را تشویق می کنید تا به شما در رسیدن به آن کمک کنند.

اعمال مدیریت در مقابل رهبری

شما مدیریت را در شرایطی اعمال می‌کنید که چشم‌انداز یک کسب‌وکار پیش روی شما گذاشته می‌شود و مسئولیت اطمینان از انجام وظایف، نظارت بر عملکرد کارکنان و حل مشکلات را بر عهده می‌گیرید تا رویه‌ها به طور روزانه به طور روان اجرا شوند.

هر دو مفهوم بسیار ارزشمند و برای موفقیت گروه ضروری هستند. و بله، شما می توانید هم رهبر و هم مدیر باشید، به همین دلیل بسیار مهم است که بفهمید هر کدام چه زمانی برای گروه مفیدترین و مفیدترین هستند.

رهبری مؤثر دیگران به مهارت‌های مدیریتی و رهبری نیاز دارد که رهبری جزء حیاتی مدیریت مؤثر است. . . زمانی که رهبری وجود نداشته باشد، مدیریت به یک روال بی روح تبدیل می شود. رهبری و مدیریت هر دو به یک اندازه برای هر سازمانی برای دستیابی به اهدافش به طور موثر ضروری هستند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 16 =