همه آن چیزی که لازم است در مصاحبه شغلی بدانید

همه آن چیزی که لازم است در مصاحبه شغلی بدانید

همه آن چیزی که لازم است در مصاحبه شغلی بدانید


مصاحبه شغلی

انتخاب شغل یکی از مهمترین انتخاب های زندگی همه ما است. در صورتی که در این مرحله اشتباه کنیم ممکن است منجر به از دست رفتن کل سرمایه شده و شکستی که رخ می دهد تا سال ها عواقب خود را به دنبال داشته باشد. در ادامه با مقاله مصاحبه شغلی با ما همراه باشید.

شروع به کار در برخی از مشاغل نیاز به مصاحبه شغلی دارد. برای مثال اگر قرار است در یک شرکت مهندسی فعالیت خود را آغاز کنید، ابتدا باید در مصاحبه ای که با حضور مدیرعامل، معاونین و چند تن از متخصصین برگزار می شود شرکت کنید. در این جلسه بیان شما، دانش و مهارت های شما به دقت بررسی می شود. یک ساعت مصاحبه می تواند آینده شغلی شما را تعیین کند.

نکات مهم مصاحبه شغلی

تاثیر ارتباط بصری با افراد

به جرات می توان گفت تنها 50 درصد مصاحبه به دانش و مهارت های مرتبط را کار اختصاص دارد. برای صاحبان شرکت بسیار مهم است که کارمندان از نظر اجتماعی بسیار قوی بوده و بداند با مشتریان چگونه برخورد کند. این موضوع در مشاغلی که منبع درآمد آن ها منوط به جذب مشتریان بیشتر است، اهمیت بیشتری پیدا می کند. آیا از تاثیر ارتباط بصری با افراد آگاه هستید؟

همه آن چیزی که لازم است در مصاحبه شغلی بدانید

ارتباط بصری یا غیر کلامی بهترین راه انتقال احساسات

ارتباط بصری یا غیر کلامی در واقع بهترین راه برای انتقال احساسات است. حتی اگر شما عاشقانه ترین اشعار را بخوانید اما تا وقتی که احساس پشت شعر نباشد و این حس را از طریق نگاه نیز به طرف مقابل خود منتقل نکنید، مثل زمانی خواهد بود که در حال خواندن روزنامه هستید. در واقع نگاه کردن، پیامدهایی را با خود به همراه دارد.

شما می توانید حس غم، شادی، ترس، خشم و… را با نگاه خود به طرف مقابل خود انتقال دهید. شما باید بتوانید ارتباط بصری خود را مدیریت کنید. بارها دیده اید که یک نفر تمام خشم خود را تنها با یک نگاه به طرف مقابل خود منتقل می کند بدون اینکه داد بزند و این بهترین راهکار است. گاهی انسان به اندازه ای شاد می شود که نمی تواند تمام شادی را فریاد بزند در این صورت کافی است به چشمان او نگاه کنید تا از احساس درونی او مطلع شوید.

مثال:

با این اوصاف، اکنون تصور کنیم که شما در مصاحبه شرکت کرده اید. کسانی که در جلسه حضور دارند از لحظه ورود، شما را زیر نظر دارند. طرز راه رفتن، آرامش و وقار شما، نحوه نشستن و در نهایت نحوه نگاه کردن شما در همان لحظه ورود، بخش عمده ای از نتیجه مصاحبه را تعیین خواهد کرد. کافی است مدیران در نگاه شما ترس و نگرانی مشاهده کنند. در این صورت می فهمند که فردی ضعیف، ترسو و بدون اعتماد به نفس هستید. به همین دلیل است که قبل از شرکت در مصاحبه لازم است در کنار تقویت سطح علمی خود، بر روی طرز بیان و ارتباط چشمی خود تمرکز کرده و تمرین داشته باشید.

در صورتی که در این زمینه ضعیف هستید کافی است چند جلسه مشاوره شغلی شرکت کنید که البته لازم است با مشاورین خبره و ماهر صحبت داشته باشید و تمامی تمرین هایی که برای شما تجویز می شود را اجرا کنید.

همه آن چیزی که لازم است در مصاحبه شغلی بدانیدعزت نفس و اعتماد به نفس کافی

اما رکن دوم برای اینکه در مصاحبه بتوانید نتیجه را به نفع خود تغییر دهید، داشتن اعتماد به نفس است. چند توصیه برای شما داریم تا در کوتاه ترین زمان بتوانید اعتماد به نفس خود را زیاد کنید:

1- تسلط به زبان بدن را فراموش نکنید

باید بدانید در هر زمان چگونه از حرکات دست استفاده کنید. حالات چهره، طرز نگاه کردن، طرز نشستن و… به شدت اعتماد به نفس شما را بالا می برم.

2- شیک و زیبا لباس بپوشید. قبل از اینکه به مهمانی، سر قرار و یا جلسه مهم بروید، بهترین و شیک ترین ست لباس خود را انتخاب کرده و با آن در جمع حاضر شوید. استفاده از عطر، شما را بسیار جذاب تر خواهد کرد.

3- برای صحبت کردن ترس نداشته باشید

شما باید باور داشته باشید که در زمینه تخصصی خود به اندازه کافی از دانش و مهارت برخوردار هستید پس می توانید از عهده سوالات برآیید. از سویی دیگر دیگران همانند شما این مراحل را طی کرده اند پس شرایط شما را درک می کنند. کافی است با اقتدار حاضر شوید. البته این موضوع با غرور بی جا متفاوت است.

4- طرز فکر خود را مثبت کنید

به جای اینکه مدام فکر منفی داشته باشید و از همین الان نتیجه مصاحبه را منفی بدانید، مثبت فکر کرده و آنچه را که دوست دارید رخ بدهد، تصور کنید شک نکنید اتفاق می افتد.

همه آن چیزی که لازم است در مصاحبه شغلی بدانیدمشاوره شغلی در کلینیک رویا

تصوری که در میان اغلب مردم وجود دارد این است که مشاوره و روانشناسی تنها برای درمان اختلالت روانی و یا بهبود شرایط تحصیل است. اما در اصل بخش عمده ای از فعالیت های متخصصین در علم روانشناسی به مشاوره شغلی اختصاص دارد. چنین خدمات مشاوره ای در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) توسط مشاورین و روانشناسان حرفه ای ارائه می شود. خدمات ما به چند دسته تقسیم می شود:

– در صورتی که برای انتخاب شغل خود مردد هستید، ما به شما کمک می کنیم استعدادهای واقعی خود را شناخته و با دانش و مهارتی که دارید بتوانید شغل مناسب را انتخاب کنید. متاسفانه علت عمده شکست های شغلی، عدم تطابق استعداد مهارت با نوع شغل است. خیلی از افراد تنها به بعد مالی شغل نگاه می کنند بدون اینکه بدانند آیا مهارتی در آن دارند؟ آیا به این شغل علاقمند هستند؟

– شاید شغل مورد علاقه خود را یافته اید اما به دلیل اینکه لازم است در مصاحبه شرکت کنید و برای این منظور اعتماد به نفس کافی ندارید، قید این شغل را می زنید. این کار اشتباه است. به جای اینکه انصراف دهید، اعتماد به نفس خود را ارتقا بدهید. مشاورین ما در این مورد نیز به شما کمک می کنند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + نه =