انواع جذابیت و تاثیر هر کدام در روابط افراد

انواع جذابیت و تاثیر هر کدام در روابط افراد

انواع جذابیت و تاثیر هر کدام در روابط افراد


جذابیت نقش مهمی در جذب ما به سمت افراد دیگر دارد. در حالی که تصور جذابیت در زمینه جنسی معمول است، اما در واقع انواع مختلفی از جاذبه وجود دارد که افراد در طول زندگی خود تجربه می کنند. جاذبه را می توان به عنوان تمایل به چیزی یا شخصی تعریف کرد. می تواند عاشقانه باشد، اما می تواند احساسی، افلاطونی، فیزیکی، جنسی یا فکری نیز باشد. در این مقاله به برخی از انواع مختلف جذابیت و تأثیری که این نوع جذابیت می تواند بر زندگی و روابط شما داشته باشد، پرداخته می شود.

انواع جذابیت

وقتی مردم کلمه جذابیت را می شنوند، اغلب به طور خودکار تصور می کنند که به جاذبه جنسی و جذابیت عاشقانه اشاره دارد. آنها همچنین فرض می کنند که این دو شکل از جاذبه با هم همپوشانی دارند یا اساساً یک چیز هستند. مهم است که بدانیم افراد می توانند جاذبه را به روش های مختلف تجربه کنند.

درک جذابیت و آنچه که احساس می کنید می تواند به شما کمک کند تا احساس قوی تری از خودآگاهی داشته باشید و درک بهتری از آنچه در روابط خود با افراد دیگر نیاز دارید، داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که جذابیت یکی از عواملی است که نقش مهمی در شیمی بین فردی یا ارتباطی که هنگام ملاقات با کسی برای اولین بار احساس می‌کنید بازی می‌کند.

انواع جذابیت

جاذبه فیزیکی

جاذبه فیزیکی شامل تمایل به لمس یا لمس شدن است. اغلب بر تمایل به بودن در کنار افراد دیگر و نشان دادن عشق و محبت از طریق تماس فیزیکی متمرکز است. جذابیت فیزیکی با جاذبه جنسی یکی نیست، اگرچه این دو شباهت‌هایی دارند. در حالی که جذابیت جنسی بر درگیر شدن از نظر جنسی متمرکز است، جاذبه فیزیکی بر سایر اشکال لمس تمرکز دارد که لزوماً جنسی نیستند. در آغوش گرفتن، بوسیدن و سایر اشکال فیزیکی محبت جسمانی چند نمونه از نحوه بیان این نوع جذابیت است.

جاذبه عاطفی

جاذبه عاطفی شامل تمایل به فرد دیگر بر اساس شخصیت یا سایر ویژگی های درونی اوست. وقتی از نظر عاطفی جذب کسی می‌شوید، اغلب به خاطر شخصیتی که دارد و نه به خاطر ظاهر فیزیکی‌اش، تمایل دارید درباره او بیشتر بدانید. این نوع جذابیت نقش مهمی در انواع روابط بین فردی نزدیک از جمله روابط دوستانه و عاشقانه دارد.

تحقیقات نشان می دهد که جاذبه عاطفی می تواند نقشی اساسی در موفقیت روابط عاشقانه داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که در دسترس بودن از نظر عاطفی مهمتر از در دسترس بودن جنسی است. زوج هایی که فاقد این ارتباط عاطفی بودند، بیشتر احتمال داشت از هم جدا شوند. جذب عاطفی به افراد دیگر نیز می تواند به شکل گیری و حفظ روابط در دراز مدت کمک کند.

وقتی از نظر عاطفی بیشتر روی شخص دیگری سرمایه گذاری می کنید، به احتمال زیاد سؤال می کنید و به چیزی که به آن علاقه دارد توجه می کنید. وقتی انرژی بیشتری را برای یک رابطه سرمایه گذاری می کنید، به احتمال زیاد صمیمیت عمیق تری ایجاد می کنید که از یک ارتباط عمیق تر و طولانی تر پشتیبانی می کند.

جاذبه رمانتیک

جاذبه رمانتیک نوعی جذابیت است که در آن افراد تمایل به رابطه عاشقانه با شخص دیگری دارند. این همان جذابیت جنسی نیست، اگرچه این دو اغلب می توانند همزمان رخ دهند. جذابیت رمانتیک نیز می تواند بدون تمایل به تماس فیزیکی یا جنسی رخ دهد. به عنوان مثال، فردی که عاشقانه است، جذابیت عاشقانه کمی را برای دیگران تجربه می کند.

اصطلاح alloromantic برای توصیف افرادی استفاده می شود که جذابیت رمانتیک را تجربه می کنند. دمیرومانتیک اصطلاحی است که به شخصی گفته می شود که فقط در شرایط خاصی جذابیت عاشقانه را تجربه می کند.

جاذبه رمانتیک

جاذبه جنسی

کشش جنسی، جاذبه ای است که بر اساس میل به انجام فعالیت جنسی با فرد دیگری است. این می تواند احساسات برانگیختگی و شهوت را القا کند و لزوماً محدود به زندگی واقعی نیست. همچنین می‌تواند شامل فانتزی‌ها یا کشش جنسی برای افرادی باشد که به نظر شما جذاب و برانگیزاننده هستند، اما هرگز با آنها تماس صمیمی نخواهید داشت (مثل علاقه به افراد مشهور مورد علاقه خود).

در حالی که جذابیت فیزیکی و جذابیت عاشقانه اغلب با جاذبه جنسی همپوشانی دارند، تنوع زیادی از نظر آنچه افراد از نظر جذابیت عاشقانه و جنسی تجربه می کنند، وجود دارد. به عنوان مثال، افرادی که غیرجنسی هستند تمایلی به داشتن رابطه جنسی با افراد دیگر ندارند، اما ممکن است همچنان جذابیت رمانتیک را تجربه کنند و از درگیر شدن در روابط عاشقانه لذت ببرند.

مدل جذابیت شکاف (SAM)، راهی برای درک اینکه چگونه جذابیت جنسی ممکن است با جاذبه عاشقانه متفاوت باشد. بر اساس این چارچوب، جنسیت افرادی که یک فرد به صورت عاشقانه جذب آنها می شود، ممکن است لزوماً با جنسیت افرادی که از نظر جنسی به آنها جذب می شوند یکسان نباشد.

جاذبه فکری

جاذبه فکری به این اشاره دارد که افکار یا عقل یک نفر را جذاب بدانیم. این نوع جذابیت ممکن است باعث شود که بخواهید در مورد یک شخص بیشتر بدانید، نظر او را در مورد موضوعات مختلف دریافت کنید یا چیزهای جدیدی از او بیاموزید. در حالی که جذابیت فکری غیر فیزیکی و غیرجنسی است، برخی افراد متوجه می شوند که قبل از اینکه بتوانند نوع دیگری از جاذبه را ایجاد کنند، چه جسمی، عاطفی یا جنسی، باید از نظر فکری به یک فرد جذب شوند.

تاثیر جاذبه

انواع مختلف جذابیت می تواند به طرق مختلف بر رفتار شما تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد دیگری را جذاب می دانند، انتظارات مثبتی در مورد سایر ویژگی ها از جمله هوش و شخصیت آنها ایجاد می کند. به عبارت دیگر، اگر فردی را از نظر فیزیکی جذاب می‌یابید، احتمالاً فکر می‌کنید که او نیز باهوش، بامزه، مهربان و مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت دیگر است. این پدیده نمونه ای از چیزی است که به عنوان اثر هاله شناخته می شود.

این تمایل می‌تواند در نحوه درک شما از افراد در زمینه‌های مختلف نقش داشته باشد، چه دوست‌داشتنی آن‌ها را به‌عنوان یک چشم‌انداز عاشقانه ارزیابی کنید یا اینکه در فکر استخدام آن‌ها برای یک شغل هستید. در یک مطالعه، افرادی که از نظر فیزیکی جذاب‌تر ارزیابی می‌شدند، بیشتر دارای ویژگی‌های شخصیتی مثبت مانند موافق بودن و وظیفه‌شناسی بودند.

تاثیر جاذبه

انواع جذابیت و روابط

جذابیت همیشه آسان نیست و گاهی اوقات ممکن است گیج کننده باشد. این احتمال وجود دارد که در طول زندگی خود انواع مختلفی از جذابیت را تجربه کنید. توانایی تشخیص نوع جذابیتی که احساس می کنید می تواند به شما کمک کند روابط خود را به طور مؤثرتری هدایت کنید.

برای مثال، ممکن است متوجه شوید که در زندگی‌تان مجذوب کسی شده‌اید، اما این بدان معنا نیست که همیشه آسان است که دقیقاً آنچه را که احساس می‌کنید مشخص کنید. از آنجایی که مردم اغلب جذابیت را با جاذبه عاشقانه یا جنسی یکی می دانند، به راحتی می توان فرض کرد که این علاقه باید به این معنا باشد که شما می خواهید با آن شخص رابطه صمیمی داشته باشید.

آگاهی بیشتر از آنچه احساس می کنید و نحوه تجربه انواع مختلف جاذبه می تواند به شما کمک کند تا معنای آن را بهتر بشناسید. آیا تمایلی به درگیری جنسی با آنها دارید؟ یا می خواهید با آنها وقت بگذرانید و در مورد آنچه آنها فکر می کنند بیشتر بدانید؟ یا اینکه احساسات شما بیشتر به تحسین فکری مربوط می شود؟

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =