5 حقیقت جالب در مورد علائم حملات پانیک

5 حقیقت جالب در مورد علائم حملات پانیک

5 حقیقت جالب در مورد علائم حملات پانیک


حملات پانیک، علامت اصلی اختلال پانیک، اغلب اشتباه گرفته می شود، اما حقایق جالب بسیاری در مورد این تجربه وجود دارد. متأسفانه، افسانه های رایج در مورد اختلال پانیک به سردرگمی در مورد این حملات کمک کرده است. به عنوان مثال، بسیاری از مردم معتقدند حملات پانیک فقط یک واکنش بیش از حد به یک رویداد ترسناک یا ناتوانی در کنترل واکنش های فرد به استرس است. چنین تصورات غلطی تنها بر انگ ابتلا به اختلال پانیک می افزاید. اگر اختلال پانیک برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است درک دست اولی از حملات پانیک داشته باشید. اما حتی شما ممکن است از برخی ویژگی های این حملات بی اطلاع باشید. این فهرست حقایقی را که معمولاً در مورد حملات پانیک نادیده گرفته می‌شوند، ترسیم می‌کند.

5 حقیقت جالب در مورد علائم حملات پانیک

علائم حملات پانیک

1. می تواند در هنگام خواب رخ دهد

هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، ممکن است در حالی که در خواب کامل هستید دچار حمله پانیک شوید. حملات پانیک شبانه زمانی رخ می دهد که علائم حمله پانیک را تجربه می کنید که شما را از خواب بیدار می کند. علائم این حملات می تواند شبیه به حملات روز باشد، مانند لرزش، تعریق زیاد و درد قفسه سینه. هنگامی که یک حمله شبانه رخ می دهد، فرد ممکن است پس از بیدار شدن از خواب دچار تنگی نفس یا نفس نفس زدن شود. مانند حملات پانیک در روز، حملات پانیک شبانه نیز با ترس شدید و احساس ترس مشخص می شود. غیر معمول نیست که فرد احساس کند کنترل خود را از دست می دهد یا یک اورژانس پزشکی دارد.

علائم مسخ شخصیت و غیرواقعی شدن نیز معمول است، زیرا فرد مبتلا به هراس ممکن است احساس بی‌حسی و مه‌آلودگی داشته باشد. آنها ممکن است حس عجیبی داشته باشند که از محیط اطراف خود جدا می شوند و احساس می کنند که در حال خواب دیدن یا تماشای خود از دور هستند. حملات شبانه می‌توانند با ایجاد احساس خستگی در طول روز، ایجاد اضطراب بیشتر و اختلال در خواب، بر زندگی شما تأثیر بگذارند. اگر حملات پانیک شبانه توانایی شما برای استراحت خوب شبانه را مختل می کند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کمک حرفه ای باشید. پزشک می تواند برای درمان حملات پانیک و هرگونه اختلال خواب احتمالی با شما همکاری کند.

2. حملات پانیک فقط با اختلال پانیک رخ نمی دهد

حملات پانیک نشانه بارز اختلال پانیک است، اما حملات پانیک می تواند با سایر اختلالات سلامت روان نیز رخ دهد. با توجه به ویرایش پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، راهنمای مرجع متخصصان سلامت روان برای تشخیص دقیق، حملات پانیک در شرایط مختلف استفاده می‌کنند. حملات پانیک اغلب با سایر اختلالات خلقی و اضطرابی، از جمله آگورافوبیا، فوبیاهای خاص، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال وسواس فکری اجباری (OCD)، افسردگی و اختلال دوقطبی مرتبط است. حملات پانیک می تواند به طور مشابه با سایر شرایط سلامت روان، از جمله اختلالات خوردن، اختلالات شخصیتی و شرایط مرتبط با مواد مرتبط باشد. در برخی موارد، حملات پانیک می تواند بخشی از برخی شرایط پزشکی باشد، مانند بیماری رفلاکس معده (GERD)، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و اختلالات خواب. 8

3. رژیم غذایی و ورزش می تواند تأثیر عمیقی بر حملات پانیک داشته باشد

ورزش منظم و تغذیه مناسب فواید بی شماری دارد، اما آیا می دانستید که انتخاب های سبک زندگی شما می تواند تاثیر عمیقی بر تجربه شما از حملات پانیک داشته باشد؟ تحقیقات نشان داده است که شرکت در یک برنامه ورزشی منظم می تواند احساس استرس، تنش ناشی از اضطراب و گرفتگی را در سراسر بدن کاهش دهد. ممکن است دفعات حملات پانیک را نیز کاهش دهد رژیم غذایی شما همچنین می تواند بر تجربه شما از حملات پانیک تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند که برخی غذاها و مواد می توانند باعث اضطراب و سایر علائم حمله پانیک شوند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد کافئین، الکل، یا مونوسدیم گلوتامات (MSG)12 به طور بالقوه می تواند اضطراب و حملات پانیک را افزایش دهد.

4. می تواند به طور پیش بینی شده یا ناگهانی رخ دهد

DSM-5 دو نوع حملات پانیک را توصیف می کند: مورد انتظار، یا نشانه ای و غیرمنتظره. حملات پانیک مورد انتظار زمانی رخ می دهند که فرد توسط نشانه ها یا محرک های خاصی تحریک شود. به عنوان مثال، فردی که ترس از ارتفاع دارد (آکروفوبیا) احتمالاً در یک طبقه بلند در ساختمان یا هواپیما دچار حمله پانیک می شود.

از سوی دیگر، حملات پانیک غیرمنتظره به طور ناگهانی و بدون هیچ نشانه آشکاری رخ می دهد. افکار مضطرب و ترسناک یا محرک های بیرونی، مانند فوبیای خاص یا یک رویداد آسیب زا، می توانند آنها را ایجاد کنند. حملات پانیک غیرمنتظره نوعی هستند که معمولاً با تشخیص اختلال پانیک مرتبط هستند

اختلال پانیک

5. اجتناب از فوبیا می تواند ترس شما را افزایش دهد

بسیاری از مبتلایان به حملات پانیک با دوری از موقعیت‌هایی که معتقدند منجر به حملات پانیک می‌شوند، رفتارهای اجتنابی ایجاد می‌کنند. برای مثال، یک فرد مبتلا به اختلال پانیک ممکن است از ترس اینکه دیگران شاهد حمله پانیک او باشند، از حضور در مراکز خرید شلوغ خودداری کند. به طور مشابه، فردی که از پرواز ترس دارد (آئروفوبیا) ممکن است هرگز با هواپیما سفر نکند، زیرا می داند که در هواپیما دچار حمله پانیک می شود.

رفتارهای اجتنابی ممکن است در ابتدا منطقی به نظر برسند، اما می توانند شما را از لذت بردن از بسیاری از تجربیات مختلف در زندگی بازدارند. وحشت و پرهیز ممکن است شما را از حضور در اجتماعات یا سفر به مسافت های دور باز دارد. به علاوه، رفتارهای اجتنابی اغلب اضطراب شما را تقویت می کند و ترس شما را از مکان ها یا موقعیت های خاص بیشتر می کند. به جای اجتناب از موقعیت های وحشت زا، سعی کنید از طریق آنها نفس بکشید. دفعه بعد که احساس کردید یک حمله پانیک در راه است، توجه خود را به نفس خود جلب کنید.

حملات پانیک

نفس شما سریع و کم عمق در طول حمله پانیک

در طول حمله پانیک، ممکن است متوجه شوید که نفس شما سریع و کم عمق شده است با نفس کشیدن آرام و عمدی کنترل خود را به دست بگیرید. از طریق بینی عمیق نفس بکشید و ریه های خود را به اندازه ظرفیت خود پر کنید. بازدم را از دهان خود بیرون دهید و تمام هوا را از بدن خود خارج کنید. به تکرار این الگوی تنفس عمیق ادامه دهید تا زمانی که احساس آرامش بیشتری کنید.

پاگر تمرینات تنفس عمیق و سایر راهبردهای خودیاری مؤثر نبودند، ممکن است بخواهید به دنبال کمک حرفه ای باشید. چنین کمکی می تواند به شما کمک کند تا تشخیص درستی داشته باشید و راه هایی برای مدیریت اضطراب و حملات پانیک خود ایجاد کنید. همچنین یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط می تواند توضیحات واضح و اطلاعات تکمیلی در مورد درمان اختلال هراس ارائه دهد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =