کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تست MMPI چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 22, 1401

تست MMPI چیست؟

تست MMPI چیست؟


پرسشنامه شخصیت چند مرحله ای مینه سوتا (تست MMPI) پرکاربردترین و تحقیق شده ترین ابزار ارزیابی بالینی است که توسط روانشناسانان برای کمک به تشخیص اختلالات سلامت روانی فرد استفاده می شود. این آزمون که در ابتدا در اواخر دهه 1930 توسعه یافت، چندین بار برای بهبود دقت و اعتبار تجدید نظر و به روز شده است.

سؤالات آزمون MMPI-2 شامل 567 سؤال درست و غلط است و تقریباً 60 تا 90 دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود. MMPI-2-RF دارای 338 سوال درست و غلط است که 35 تا 50 دقیقه طول می کشد تا تمام شود. این مقاله چگونگی توسعه تست MMPI، نحوه استفاده از آن و نسخه های مختلف ابزار موجود را مورد بحث قرار می دهد.

تاریخچه استفاده از تست MMPI

پرسشنامه شخصیت چند مرحله ای مینه سوتا (تست MMPI) در سال 1937 توسط روانشناس بالینی استارک آر هاتاوی و روانپزشک اعصاب جی چارنلی مک کینلی در دانشگاه مینه سوتا تهیه شد. آنها ابتدا این تست را برای استفاده در گروه روانشناسی دانشگاه مینه سوتا توسعه دادند.

هدف توسعه ابزاری بود که بتواند به عنوان ابزاری عینی برای ارزیابی شرایط مختلف روانپزشکی و شدت آنها استفاده شود. سازندگان آزمایش احساس می کردند که موجودی های خود گزارش آن زمان بیش از حد شفاف هستند. از آنجایی که پاسخ دهندگان به راحتی می توانند هدف این موجودی ها را حدس بزنند، می توانند نتایج را نیز به راحتی دستکاری کنند. موارد آزمون در ابتدا با انتخاب سؤالاتی که توسط افرادی که دارای شرایط مختلف سلامت روان تشخیص داده شده بودند، ایجاد شدند.

تاریخچه استفاده از تست MMPI

تست MMPI از پرکاربردترین ارزیابی‌های روان‌شناختی

تست MMPI به یکی از پرکاربردترین ارزیابی‌های روان‌شناختی تبدیل شد. این در کلینیک های روانشناسی، بیمارستان ها، مراکز اصلاحی، و غربالگری های قبل از استخدام مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، تست MMPI پرکاربردترین ابزار تست بالینی است و یکی از آزمایش‌های روان‌شناختی موجود است که بیشتر مورد تحقیق قرار گرفته است. در حالی که MMPI یک آزمایش کامل نیست، اما همچنان یک ابزار ارزشمند در تشخیص و درمان بیماری های روانی است.

انواع تست MMPI

در سال‌های پس از اولین انتشار آزمایش، پزشکان و محققان شروع به زیر سوال بردن صحت تست MMPI کردند. منتقدان اشاره کردند که گروه نمونه اولیه ناکافی بود. برخی دیگر استدلال کردند که نتایج نشان دهنده سوگیری احتمالی در آزمون است، در حالی که دیگران احساس کردند خود آزمون حاوی سؤالات جنسیتی و نژادپرستانه است. در پاسخ به این مسائل، تست MMPI در اواخر دهه 1980 مورد بازنگری قرار گرفت. بسیاری از سؤالات حذف یا بازنویسی شدند در حالی که تعدادی سؤال جدید اضافه شدند. علاوه بر این، مقیاس‌های اعتبار جدید در آزمون تجدیدنظر شده گنجانده شد.

MMPI-2

نسخه اصلاح شده آزمایش در سال 1989 به عنوان MMPI-2.3 منتشر شد. این آزمایش مجدداً در سال 2001 و به روز رسانی در سال های 2003 و 2009 دریافت کرد و امروزه نیز به عنوان پرکاربردترین آزمون ارزیابی بالینی مورد استفاده قرار می گیرد.

MMPI-2-RF

نسخه دیگری از این آزمون که در سال 2008 منتشر شد، به عنوان فهرست شخصیت چند فازی مینه سوتا-2-فرم بازسازی شده (MMPI-2-RF)، جایگزینی برای MMPI-2.4 شناخته می شود.

انواع تست MMPI

MMPI-A

همچنین یک MMPI منتشر شده در سال 1992 وجود دارد که برای نوجوانان 14 تا 18 ساله به نام MMPI-A مناسب است. با 478 سوال، حدود یک ساعت طول می کشد تا تکمیل شود.5

MMPI-A-RF

در سال 2016، پرسشنامه شخصیت چند مرحله‌ای مینه‌سوتا-فرم بازسازی‌شده نوجوانان (MMPI-A-RF) منتشر شد. مانند MMPI-2-RF، کوتاه‌تر است و فقط 241 سؤال دارد که 25 تا 45 دقیقه برای پاسخگویی به آنها نیاز است.

MMPI-3

آخرین نسخه این ساز، MMPI-3، در سال 2020 منتشر شد. تکمیل تست 25 تا 50 دقیقه طول می کشد و به فرمت های انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی برای کانادا در دسترس است.

نحوه استفاده از تست MMPI

تست MMPI معمولاً توسط متخصصان بهداشت روان برای ارزیابی و تشخیص بیماری روانی استفاده می شود، اما در زمینه های دیگر خارج از روانشناسی بالینی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. MMPI-2 اغلب در پرونده های حقوقی، از جمله دفاع جنایی و اختلافات حضانت استفاده می شود.

این تست همچنین به عنوان ابزار غربالگری برای مشاغل خاص، به ویژه مشاغل پرخطر استفاده شده است، اگرچه استفاده از آن در این روش بحث برانگیز بوده است. همچنین برای ارزیابی اثربخشی برنامه‌های درمانی، از جمله برنامه‌های مصرف مواد، استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از تست MMPI

شرکت در تست MMPI

MMPI-2 شامل 567 آیتم آزمایشی است و تقریباً 60 تا 90 دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود. MMPI-3 شامل 335 مورد خود گزارش دهی است و 25 تا 35 دقیقه طول می کشد تا توسط رایانه مدیریت شود. علاوه بر این، تست MMPI متعلق به دانشگاه مینه‌سوتا است، به این معنی که پزشکان باید برای اجرا و استفاده از آزمایش هزینه بپردازند.

تست MMPI باید توسط چه کسی اجرا شود؟

MMPI باید توسط یک متخصص، ترجیحا یک روانشناس بالینی یا روانپزشک، که آموزش های ویژه ای در مورد استفاده از MMPI دیده است، اجرا، نمره گذاری و تفسیر شود. آزمون MMPI باید با سایر ابزارهای ارزیابی نیز استفاده شود. تشخیص هرگز نباید تنها بر اساس نتایج MMPI انجام شود. MMPI را می توان به صورت فردی یا گروهی اداره کرد و نسخه های کامپیوتری نیز موجود است.

هر دو MMPI-2 و MMPI-2-RF برای افراد 18 سال و بالاتر طراحی شده اند. آزمون را می توان با دست یا رایانه نمره داد، اما نتایج باید همیشه توسط یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط که آموزش گسترده ای در زمینه تفسیر MMPI دیده است، تفسیر شود.

آماده شدن برای تست

اگر از شما خواسته شده است که در تست MMPI شرکت کنید، برای آماده شدن نیازی به انجام کاری نیست. در عوض، آماده باشید که تا حد امکان صادقانه به سوالات پاسخ دهید. اگر سوالی دارید، باید از قبل توسط مسئول آزمون به شما فرصت داده شود که بپرسید. ممکن است در مورد آزمایش و احتمال تشخیص بیماری روانی نگران باشید.

مهم است که به یاد داشته باشید که تست MMPI تنها ابزاری است که درمانگر شما ممکن است از آن برای تشخیص استفاده کند – آنها تنها به این نتایج متکی نیستند. دریافت یک ارزیابی دقیق و تشخیص می تواند به شما کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید تا بهترین احساس را داشته باشید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =