وقتی خواب کسی را می بینید به چه معناست؟

وقتی خواب کسی را می بینید به چه معناست؟

وقتی خواب کسی را می بینید به چه معناست؟


اگر تا به حال در مورد شخصی غیرمنتظره، مانند یک همکار یا دوست سابق خواب دیده اید، ممکن است تعجب کنید که چرا ممکن است شخصی در رویاهای شما ظاهر شود. در حالی که رویاها اغلب بر روی افکار و نگرانی های روزانه شما متمرکز هستند، آنها همچنین می توانند افکار یا احساسات ناخودآگاه شما را در مورد دیگران منعکس کنند. در موارد دیگر، رویاها ممکن است به طور نمادین چیز دیگری را کاملاً نشان دهند.

خواب دیدن در مورد کسی می تواند احساسات ناخودآگاه را آشکار کند

زیگموند فروید روانکاو نقش مهمی در پیوند تعبیر خواب با حوزه روانشناسی داشت. فروید پیشنهاد کرد رویاها یکی از راه‌های دسترسی به ذهن ناخودآگاه است. فروید ضمیر ناخودآگاه را مخزن وسیعی از افکار، احساسات و خواسته های پنهان از آگاهی خودآگاه توصیف کرد. حتی با وجود اینکه محتویات ناخودآگاه مستقیماً قابل دسترسی نیستند، فروید همچنان معتقد بود که این افکار، خاطرات و امیال همچنان می توانند بر رفتار تأثیر بگذارند. فروید همچنین معتقد بود که ناخودآگاه را می توان از طریق فرآیندهایی مانند تحلیل رویا، تداعی آزاد، هیپنوتیزم، لغزش های فرویدی و روانکاوی کاوش کرد.

فروید معتقد بود که رساندن اطلاعات ناخودآگاه به نور می تواند به کاهش پریشانی روانی کمک کند. اگر خواب دیدن شخصی شما را ناراحت، مضطرب یا کاملاً گیج کرده است، کاوش در معنای رویا ممکن است به شما کمک کند تا معنای آن را درک کنید.

خواب دیدن در مورد کسی می تواند احساسات ناخودآگاه را آشکار کند

چرا یک فرد خاص در خواب های شما ظاهر می شود؟

به گفته جسی لیون، مشاور بهداشت روان دارای مجوز و صاحب مشاوره لیون در کسلبری، فلوریدا، برای اینکه بفهمیم خواب دیدن شخصی به چه معناست، ابتدا باید درک کنیم که رویاها اطلاعات را در دو سطح مختلف به هم منتقل می کنند. این سطوح به عنوان محتوای آشکار و محتوای پنهان شناخته می شوند. زیگموند فروید این دو جنبه از رویاها را در کتاب اصلی خود “تعبیر رویاها” به طور مشهور توصیف کرد. فروید پیشنهاد کرد که رویاها بسیار نمادین هستند و دارای معانی تحت اللفظی (محتوای آشکار) و معانی نمادین (محتوای نهفته) هستند.

محتوای آشکار

محتوای آشکار یک خواب، رویدادها و تصاویر واقعی است که در رویا رخ می دهد. این تصویر و خط داستانی است که پس از بیدار شدن به یاد می آورید. اگر کسی را در خواب ببینید، محتوای آشکار جزئیات مربوط به آن فرد، ظاهر او، رویدادهایی که روی می دهد و تعاملاتی که در خواب دارید خواهد بود.

لیون توضیح می دهد: «محتوای مانیفست بسیار تحت اللفظی است و مستقیماً در مورد مشکل یا موقعیتی که تجربه کرده اید با شما ارتباط برقرار می کند. به عنوان مثال، شما ممکن است در خواب با شریک عاشقانه خود وارد مشاجره شوید، زیرا در حال حاضر درگیر درگیری در رابطه خود هستید؛ این پردازش رویا بسیار ساده است.

مثال دیگر ممکن است رویای شرکت در کنسرت با دوست صمیمی باشد که مدت‌هاست ندیده‌اید. محتوای آشکار رویدادها، سخنان و واکنش های دوست شما و سایر عناصر حسی و ادراکی است که شما به عنوان یک رویاپرداز تجربه می کنید. با این حال، محتوای آشکار ممکن است لزوماً منعکس کننده معنای اصلی رویا نباشد. از طریق تجزیه و تحلیل محتوای نهفته – یا معنای نمادین – است که می توانید ایده بهتری از معنای خواب خود پیدا کنید.

محتوای آشکار

محتوای پنهان

لیون خاطرنشان می کند که محتوای پنهان یک رویا بسیار شخصی تر و احساسی تر است. این شامل معنای ناخودآگاه رویا است، یا آنچه که مترجمان رویا می‌گویند معنای پنهان پشت رویای شماست. لیون توضیح می‌دهد که در مثال قبلی بحث کردن با یک شریک، ممکن است به این معنا باشد که آن شخص با احساس بی‌ارزشی نسبت به عشق شریک زندگی‌اش دست و پنجه نرم می‌کند.

خواب دیدن دوستی که سالها ندیده اید ممکن است به طور نمادین نشان دهنده اشتیاق ناخودآگاه برای برقراری ارتباط مجدد یا تمایل به یافتن بسته شدن برای احساسات حل نشده باشد. یا ممکن است به طور کلی نشان دهنده تمایل گسترده تر برای ارتباط اجتماعی و همراهی بیشتر باشد.

نمونه هایی از نمادگرایی خواب

لیون پیشنهاد می‌کند: «اگر کسی را دیدید که در رویاهایتان ظاهر شد، از خود بپرسید: «این شخص برای من نماد چیست؟» مثلا:

  • رئیس: ممکن است نشان دهنده مبارزه با اقتدار باشد.
  • مادر: ممکن است با کشمکش هایی در ارتباط با زنانگی و خودپروری روبرو باشید.
  • معلم دبیرستان: ممکن است با احساس قضاوت یا درجه بندی کنار بیایید.

تعبیر خواب دوست داشتن یا قرار ملاقات با کسی چیست؟ خواب دیدن دوست داشتن ممکن است به معنای واضح باشد – شما علاقه مندید که به صورت عاشقانه با آنها باشید. با این حال، لیون خاطرنشان می کند، این لزوما تمام داستان نیست. از آنجایی که رویاها دارای محتوای آشکار (یا تحت اللفظی) و معانی نهفته (یا بیشتر نمادین) هستند، توجه به هر دو ضروری است. محتوای آشکار ازرویاهای شما ممکن است معانی عمیق تر و ناخودآگاه را نشان دهند که ارزش کاوش را دارند.

لیون توضیح می دهد: “درگیری عاشقانه تماماً مربوط به ارتباط است. بنابراین، اگر در یک قرار ملاقات یا حتی داشتن رابطه جنسی با کسی هستید که انتظارش را ندارید، آن شخص نماد بخشی از زندگی شما است که باید عمیق تر با آن ارتباط برقرار کنید.”

نمونه هایی از نمادگرایی خواب

سوالات متداول

آیا دیدن کسی در خواب به این معنی است که او به شما فکر می کند؟

نه، خواب دیدن کسی به این معنی نیست که او به شما فکر می کند. رویاهای شما تجربیاتی کاملا شخصی و ذهنی هستند که محصول ذهن، تجربیات، ادراکات، احساسات و خاطرات فردی شما هستند. اگر کسی را در خواب ببینید، به احتمال زیاد بازتاب افکار و احساسات ناخودآگاه خود شماست به جای اینکه نشان دهد که او چگونه در مورد شما احساس یا فکر می کند. رویاها می توانند بینش هایی در مورد روابط ارائه دهند و به شما کمک کنند تا احساسات خود را بهتر درک کنید. با این حال، مهم است که درباره آنچه دیگران ممکن است بر اساس رویاهای شما فکر کنند، استنباط نکنید.

آیا دو نفر می توانند رویای یکسانی داشته باشند؟

رویاها منحصر به فرد هستند. در حالی که دو نفر مطمئناً می توانند در مورد یک موضوع خواب ببینند یا رویاهای مشابهی ببینند، رویاهای آنها همچنان به طرق مختلف متفاوت است. شباهت در رویاهای بین دو نفر به احتمال زیاد به دلیل عواملی مانند تجربیات مشترک، ارتباطات و تأثیرات فرهنگی است. به عنوان مثال، دو دوستی که در یک رویداد شرکت کردند، ممکن است رویاهایی با عناصر مشابه داشته باشند. مضامین رویایی رایج وجود دارد که اغلب در رویاهای بسیاری از افراد ظاهر می شود. برخی از چیزهایی که مردم معمولاً در مورد آنها خواب می بینند عبارتند از: دیر رسیدن، زمین خوردن، پرواز، فعالیت های مربوط به مدرسه، رابطه جنسی و تعقیب شدن.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =