جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال تیک و چگونگی برخورد با آننوشته شده توسط در تاریخ اسفند 12, 1399

اختلال تیک و چگونگی برخورد با آن

اختلال تیک و چگونگی برخورد با آن


اینکه انسان به مشکلات روحی مبتلا شود، امری طبیعی است چون در طول دوران زندگی شرایطی پیش می آید که به هر حال باعث آسیب به روح خواهند شد. اما این مشکلات زمانی به یک اختلال تبدیل می شوند که پیشرفت کرده و در وجود انسان ریشه داشته باشند. شاید تا به حال با کسانی برخورد داشته اید که حرکات ناگهانی و غیر کنترل در عضلات خود دارند. به نظر شما آیا تمامی این رفتارها و حرکات تیک به حساب می آید؟ بهتر است ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

منظور از اختلال تیک چیست؟

در یک تعریف علمی، اختلال تیک در واقع نوعی اختلال عصبی رشدی است که در آن فرد حرکات ناگهانی در عضلات خود دارد. این دسته از حرکات غیر ارادی هستند و بدون اینکه فرد کنترلی بر روی آن ها داشته باشد، بروز می کنند. اما تیک ها به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می شوند. تیک هایی که منجر به انقباض عضلات حرکتی شده و به صورت عادت تکرار می شوند، تیک پیچیده نام دارند.

منظور از اختلال تیک چیست؟

برای مثال حرکت تکراری در دست و پا، بالا انداختن شانه و… از جمله تیک های پیچیده به حساب می آیند. اما چشمک زدن و حرکات تکرار سر، سرفه کردن مدام، بالا کشیدن بینی و… از جمله تیک های ساده هستند. جالب است بدانید که اختلال تیک، در کودکان بسیار رایج بوده و طبق تحقیقات انجام شده، پسرها بیشتر درگیر این موضوع می شوند. طیف سنی 6-4 سال، به شدت درگیر تیک شده و اوج آن در سن 12-10 سالگی خواهد بود. به ندرت دیده می شود که فرد در بزرگسالی، همان شدت علائم اختلال تیک در دوران کودکی را داشته باشد.

بررسی انواع اختلال تیک

به طور کلی اختلال تیک به سه دسته تقسیم می شوند:

– اختلال تیک توره

این نوع اختلال، از چند تیک حرکتی و حداقل یک تیک صورتی تشکیل شده است که ممکن است همزمان و یا به صورت مجزا رخ بدهند. این تیک بیشتر در افراد زیر 18 سال بروز کرده و ممکن است فرد را یکسال درگیر کند.

– اختلال تیک حرکتی یا صوتی مزمن

اختلالی که در آن فرد دچار تیک های حرکتی یا به صورت تکی و یا پی در پی خواهد شد. البته این تیک ها با هم رخ نداده و تعداد آن ها مدام تغییر می کند. این اختلال تیک نیز از زیر 18 سال آغاز می شود.

– اختلال تیک گذرا

تیک های صورتی یا حرکتی که به صورت تکی یا پی در پی بوده و زمان بین اولین تیک تا تیک بعد، کمتر از یکسال زمان خواهد بود. اختلال تیک گذرا، در افراد زیر 18 سال دیده شده و شروع می شود.

بررسی انواع اختلال تیک

عواقب ناشی از اختلال تیک

همانگونه که گفته شد از زمان کودکی شروع شده و در سنین 6-4 سالگی، تاثیرات خود را به وضوح نشان می دهد. والدین عزیز به محض آن که علائم این اختلال را در کودک خود رویت نمودند باید سریعا با مشاور صحبت نمایند در غیر این صورت باید منتظر بروز اختلالات زیر در کودک خود باشند:

بیش فعالی

اضطراب جدایی و اجتماعی

وسواس

فوبیا

– افت اعتماد به نفس

عوامل موثر بر روند اختلال تیک

عزیزان توجه داشته باشید که عوامل زیر می تواند منجر به تشدید اختلال تیک و یا فروکش شدن آن شوند:

– اضطراب و هر نوع خستگی باعث بدتر شدن تیک می گردد. حتما تا به حال کودکانی را رویت کرده اید که وقتی می خواهند از والدین خود جدا شوند، به دلیل اضطراب جدایی، تیک خود را بروز می دهند.

– هر گونه هر گونه هیجانی می تواند باعث شدت گرفتن شود. برای مثال فرد می خواهد در آزمونی شرکت کند. از همان لحظه تیک بیشتری در او دیده می شود.

– جالب است بدانید که تیک مسری است به این معنا که کافی است در فرد مقابل، تیک مشاهده کند در این صورت اختلال تیک در او نیز مجددا تحریک می شود.

– می تواند ناشی از عوارض بارداری و همچنین کمبود وزن نوزاد در زمان تولد باشد. مادران عزیز در این دوران به هیچ عنوان نباید از سیگار و دخانیات استفاده نمایند چون یکی از تاثیرات آن بر جنین، اختلال تیک خواهد بود.

– همچنین اگر سن پدر بالا باشد، احتمال ابتلای کودک بالا می رود.

– فردی که دچار این اختلال شده است باید همواره در آرامش بوده و از تنش به دور باشد در این صورت شدت تیک پایین می آید.

– جالب است بدانید که این اختلال در شب که فرد در حال استراحت در منزل است، افت پیدا می کند.

– توصیه می شود افرادی که به اختلال تیک مبتلا هستند، حتی المقدور کارهای خود را در خانه انجام دهند در این صورت آرامش بیشتری خواهند داشت.

– شما نباید با تیک به این گونه مقابله کنید که گویی می خواهید آن را به تاخیر بیاندازید. سکوب کردن باعث بدتر شدن تیک می شود. به همین دلیل است که سفارش می کنیم سرخود درمان نکرده وبا متخصصین صحبت نمایید. حتی بعضا سعی می کنند بر روی انجام ندادن تیک، تمرکز کنند این کار نیز نتیجه عکس خواهد داشت.

– نباید تحت هیچ شرایط، عضلات بدن را سفت نگه دارید. با این کار نمی توانید مانع از تیک شوید.

عوامل موثر بر روند اختلال تیک

درمان تحت نظر کلینیک رویا

همانگونه که متوجه شدید، این اختلال می تواند باعث بروز اختلال دیگر در فرد شده و زندگی او را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. لازم است از مشاورین توانمند برای درمان کمک بگیرید. خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره غیر حضوری نیز در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینی رویا در اکباتان) انجام می گیرد. متخصصین و مشاورین ما در ابتدا روان درمانی را شروع نموده و در صورت نیاز به مصرف دارو، روانپزشکان ما دارو درمانی را شروع می کنند.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 11 =