کلینیک رویا

لکنت زبان در کودکاننوشته شده توسط در تاریخ تیر 7, 1399

لکنت

دوره کودکی، حساس ترین دوران زندگی هر فرد است و متاسفانه هنوز والدینی را سراغ داریم که بدون توجه به این مسئله، به شیوه نادرست با فرزندان خود برخورد نوده و حتی در درمان بیماری های آن ها کوتاهی می کنند. برای مثال در مورد لکنت زبان در کودکان شما باید در اولین فرصت با متخصص صحبت کنید تا با کشف دلیل این اختلال، درمان سریع تر آغاز شود قطعا شما تمایلی به این موضوع ندارید که فرزندتان در سخن گفتن ناتوان باشد.

لکنت زبان چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریفی علمی و  دقیق از این نوع اختلال داشته باشیم. شاید شما کودکانی را مشاهده کرده باشید که نمی توانند به راحتی سخن بگویند و به عبارت دیگر، شیوه معمول سخن گفتن را نمی دانند. این دسته از افراد به اختلال گفتاری مبتلا شده اند. البته اگر چه لکنت زبان در هر دوره سنی ممکن است بروز نماید اما کودکی، شایع ترین دوران آن است. این مشکل، به طرق مختلف همانند تکرار کردن یک کلمه، ایست کامل بین صحبت، مشدد کردن برخی از حروف و… بروز می کند.لکنت

علائم اولیه لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان را باید تحت نظر متخصص درمان نمود اما اینکه شما به عنوان والدین کودک، چه زمانی درمان را شروع کنید تا فرزندتان سلامتی خود را به دست بیاورد، بسیار مهم است. به محض اینکه علائم اولیه این نوع اختلال گفتاری را مشاهده کردید، با مشاور صحبت کنید. این علائم عبارتند از:

 • اولین و مهمترین علامت، وقفه هایی است که در صدا و هجاها دیده می شود. به صحبت کردن فرزند خود دقت کنید. حتی برای کشیدن صدای کلمات دچار وقفه می شود. متاسفانه این وقفه ها، کاملا غیر عمد است.
 • به دلیل اینکه تلفظ برخی کلمات برای او سخت است، چندین بار کلمه را تکرار می کند.
 • برخی از صامت و یا مصوت را بسیار می کشد.
 • چون صحبت کردن برای این فرد سخت است، ترجیح می دهد کمتر صحبت کند.
 • در بیان برخی از کلمات ترس دارد چرا که تلفظ آن ها مشکل است در نتیجه بیشتر فکر می کند تا کلمه ای جایگزین و ساده تر را پیدا کند.
 • تکلم سخت، باعث می شود کودک لب های خود را فشار داده، چشم های خود را ببندد و حتی دست هایش را مشت کند.

دلایل لکنت زبان در کودکان

هر نوع اختلالی که در افراد رخ می دهد، ریشه در یک یا چندین عامل دارد. در مورد لکنت زبان نیز لازم است بدانید چند دلیل در بروز این اختلال وجود دارد:لکنت

 • ژنتیک

به هر حال اگر والدین و یا یکی از اعضای خانواده آن ها دچار لکنت زبان باشند، احتمال ابتلای فرزندشان به به لکنت زبان بیشتر خواهد بود. اختلالاتی که در کارکرد مغز وجود دارد، زمینه ساز اختلالات گفتاری خواهد شد.

 • ترس

به هیچ عنوان با کودکان وارد بازی های ترسناک نشوید. روحیه کودک بسیار لطیف و حساس است. حتی بارها مشاهده کرده ایم که کودکی در اثر دعوا بین والدین، داد زدن های ناگهانی و… دچار ترس شده و لکنت زبان گرفته اند.

 • مشکلات عاطفی

اتفاقات تلخی که در کودکی رخ می دهد، می تواند منجر به اختلالات گفتاری شود. برای مثال تصادف سهمگین و از دست دادن عزیز، جدایی والدین و… زمینه ساز لکنت زبان خواهد شد. حتی بدرفتاری نیز می تواند منجر به این اختلال گردد. در نمونه ای مشاهده کردیم که برخورد بسیار تند معلم همراه با تنبیه بدنی کودک، باعث شده است که ترس مدرسه به سراغ او آمده و دچار لکنت زبان گردد.

درمان لکنت زبان در کودکان

اگر فرزند شما به لکنت زبان مبتلا شده است، اصلا جای نگرانی نیست. سخت ترین اختلالات نیز قابل درمان هستند منوط بر اینکه درمان را به موقع و تحت نظر افراد متخصص شروع کنید. آمار نشان می دهد که امروزه تعداد بیشتری از کودکان به این نوع اختلالات گفتاری مبتلا می شوند در نتیجه لازم دانستیم جدی تر در این موضوع و بحث گفتار درمانی صحبت کنیم. آیا شما می دانید برای درمان لکنت زبان در کودک خود چه مسیر درمان را باید طی کنید:لکنت

 • مراجعه به مشاور

لازم است در ابتدا دلیل این نوع اختلال کشف شود چرا که روش درمانی باید متناسب با علت بروز مشکل باشد. برای این منظور مشاور به شما کمک می کند. چند جلسه مشاوره کافی است تا بتوان به تشخیص قطعی رسید. دقت کنید که تمامی مطالب را با مشاور در میان بگذارید تا در تشخیص دچار خطا نشود.

 • مراجعه به روانشناس و روانپزشک

در مرحله بعد از تشخیص، درمان با کمک روانشناس و روانپزشک ادامه پیدا می کند. والدین عزیز توجه داشته باشند که در کنار متدهای روانی، لازم است دارو درمانی نیز آغاز شود. به هر حال برای رفع علت اختلال گفتاری، لازم است داروهایی مصرف شود تا مشکل به صورت ریشه ای رفع گرد. برای مثال اگر لکنت زبان به دلیل ترس و وحشت بوده باشد، تا زمانی که وجود کودک به آرامش نرسد، گفتار او به حالت عادی باز نمی گردد. لذا به هیچ عنوان مقاومت نکرده و اجازه دهید متخصصین روش درمان را همانگونه که متناسب با شرایط کودک ایده آل است، پیش ببرند. قطعا هدف نهایی، بهبود حال فرزند شما و کمک به او برای سخن گفتن طبیعی است.

درمان لکنت زبان با گفتار درمانی در کلینیک رویا

شما به عنوان والدین فرزند خود باید به محض اینکه علائم لکنت زبان را در کودک مشاهده کردید، با مشاور صحبت کنید. به این مسئله توجه کنید که هر چه درمان را سریع تر آغاز کنید، دوره درمان کوتاه تر شده و فرزندتان سریع تر سلامتی خود را به دست می آورد. از سویی دیگر شروع درمان در سنین پایین تر، شانس بهبودی کامل را بیشتر می کند.لکنت

برای این منظور می توانید بر روی کمک کلینیک روانشناسی سعادت آباد و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان ما با تخصص کامل در زمینه گفتار درمانی، بهترین برنامه را برای درمان لکنت زبان در پیش گرفته و کمک می کنند کودک بتواند توانایی سخن گفتن معمولی را به دست بیاورد.

روانشناسی کودک و نوجوانگفتار درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *