کلینیک رویا

رابطه خارج از ازدواجنوشته شده توسط در تاریخ تیر 16, 1399

رابطه خارج از ازدواج

متاسفانه حقیقت تلخ این است که در سال های اخیر، رابطه خارج از ازدواج بسیار شایع شده است. به این معنا که مردان و یا زنان، بعد از ازدواج خود با کسی غیر از همسرشان رابطه جنسی و عاطفی برقرار می کنند. این رابطه که پنهان است، ضربه مهلکی را به زندگی زوجین وارد می کند. با توجه به اینکه امروزه عمده ای از طلاق ها به دلیل همین رابطه خراج از ازدواج است، لازم دانستیم در این مقاله به تفصیل در مورد این مسئله صحبت کنیم. اگر به تازگی زندگی مشترک خود خود را تشکیل داده اید، حتما این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

کدام نوع رابطه خارج از ازدواج خطرناک تر است؟

روانشناسان معتقد هستند که به طور کلی دو نوع رابطه خارج از ازدواج وجود دارد:

 • رابطه جنسی بدون رابطه عاطفی
 • رابطه عاطفی

تحقیقات نشان داده است که شدیدترین نوع رابطه، از نوع رابطه احساسی و عاطفی است و همین نوع ارتباط، خطرناک تر خواهد بود. لازم است بدانید که اگر همسر شما با فردی دیگر رابطه جنسی داشته باشد ولی ارتباط عاطفی در این میان وجود نداشته باشد، احتمال بازگشت همسر شما به زندگی خودتان بالا خواهد بود. اما در صورتی که ارتباط حسی بین همسر شما با شخصی دیگر برقرار شود حتی اگر رابطه جنسی وجود نداشته باشد، شانس بازگشت، بسیار ضعیف خواهد بود.رابطه خارج از ازدواج

دلایل برزو رابطه خارج از ازدواج

آیا شما می دانید چرا برخی از زوجین به روابط خارج از ازدواج روی می آورند؟ به جای اینکه دیگران را سرزنش کنید، بهتر است در مورد علت این مشکل اطلاعات کافی داشته باشید تا به مدیریت مناسب زندگی خود، از بروز این اتفاق تلخ برای خود و همسرتان جلوگیری نمایید:

 • عدم بلوغ فکری و عاطفی

این مسئله بسیار مهم است افراد در سنی ازدواج نمایند که از نظر فکری و عاطفی به بلوغ رسیده باشند. متاسفانه در چند سال اخیر، آمار ازدواج در سنین بسیار پایین افزایش یافته و از سویی دیگر همگام با آن، آمار طلاق نیز بالا رفته است. دختر و یا پسری که به بلوغ کامل از نظر فکر و عاطفی نرسیده باشند، نه تنها نمی توانند روابط میان خود را به خوبی مدیریت نمایند بلکه ذهن و احساس آن ها هنوز هم به دنبال افراد دیگر می رود چرا که آن ها هنوز احساسات کودکانه خود را دارند.

 • ازدواج اجباری

به هیچ عنوان نباید فرزندان خود را وادار کنید با کسی که شما می خواهید، ازدواج کنند. اگر احساس دوست داشتن میان آن ها نباشد، در زندگی موفق نشده و به رابطه خارج از ازدواج روی می آورند.

 • اختلافات فرهنگی

زمانی که قرار است ازدواج کنید، حتما به این مسئله توجه داشته باشید که از نظر فرهنگی و  اعتقادی، با همسر خود شباهت داشته باشید. بزرگترین اشتباه، ازدواج  فرد مذهبی با شخصی است که زیاد مقید نبوده و در روابط خود، ملاحظات زیادی نخواهد داشت. عدم پایبندی به تعهدات اخلاقی، زمینه ساز رابطه خارج از ازدواج خواهد شد.رابطه خارج از ازدواج

 • ناراضی بودن از زندگی زناشویی

یکی از مهمترین دلایلی رابطه خارج از ازدواج، اختلافاتی است که بین زوجین وجود دارد. حتی اگر زندگی خود را با عشق و علاقه شروع کرده باشید اما نتوانید تفاوت های میان خود و همسرتان را به درستی مدیریت کنید، این تفاوت ها تبدیل به اختلاف شده و هر کدام از زوجین ممکن است برای ارضای نیاز روحی و جنسی خود به سراغ فردی دیگر بروند.

 • ابتلا به ناهنجاری های جنسی

در برخی موارد نیز وجود ناهنجاری های جنسی در زوجین منجر به رابطه خارج از ازدواج می شود .برای مثال اگر شما فردی بسیار سرد باشید که از رابطه جنسی دوری می کند، همسرتان بعد از مدتی برای پاسخ به این نیاز روحی خود به سراغ فرد دیگری خواهد رفت. البته متاسفانه گروهی از افراد تمایلات جنسی بسیار بالایی دارند و حتی اگر همسرشان همیشه نیازهای او را تامین کند، باز هم ارضا نشده و به رابطه خارج از ازدواج روی می آورند. در این موارد حتما باید به مشاور و روانشناس مراجعه کنید تا به درمان اختلالات جنسی بپردازید.

 • انتقام گرفتن

حتما برای شما نیز عجیب خواهد بود اگر بگوییم گاهی همسران برای انتقام گرفتن از یکدیگر به سراغ رابطه خارج از ازدواج می روند. برای مثال ممکن است در یک مهمانی، شخصی با افرادی در جامعه معاشرت بسیار دوستانه داشته باشد و این برای همسرش، نوعی خیانت به حساب بیاید. در این موارد همسر برای انتقام، به سراغ رابطه خارج از ازدواج می رود.رابطه خارج از ازدواج

عواقب رابطه خارج از ازدواج

شاید این نوع روابط برای مدت موقتی نیاز روحی و جنسی شما را ارضا کند اما عواقبی را به دنبال دارند که تمام عمر شما را نابود خواهد کرد:

 • شما هم آرامش خود را از دست خواهید داد و هم اینکه آرامش همسر و فرزندانتان از بین می رود.
 • یک رابطه خارج از ازدواج به شدت آینده فرزندان شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. آن ها ممکن است از شما این رفتار ناپسند را یاد بگیرند.
 • درصورتی که فرد سوم وارد جمع خانواده شما شود تا بتواند از این طریق شما را سمت خود نگه دارد، زندگی شما از دست رفته و منجر به طلاق خواهد شد.

مشاوره ازدواج در کلینیک رویا

به هر حال این یک حقیقت تلخ است که در جامعه ما روابط خارج از ازدواج در حال گسترش است اما این بدان معنا نیست که زوجین در طول دوران زندگی خود همواره با ترس و نگرانی از اینکه همسرشان به سراغ فردی دیگر برود، لحظه ها را سپری کنند. بلکه با مدیریت درست زندگی و روابط عاطفی، شما می توانید زندگی با آرامش و عشق را در کنار همسر خود داشته باشید. ما در کلینیک مشاوره در شهرک راه آهن و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) کارگاه های آموزشی مهارت زندگی و مشاوره ازدواج و خانواده را برای شما عزیزان برگزار می کنیم تا از دانش متخصصین ما استفاده نموده و دقیقا بدانید چگونه باید با همسر خود رفتار نمایید. به خصوص اگر به تازگی زندگی مشترک خود را شروع نموده اید، این قبیل جلسات آموزشی برای یک عمر زندگی شما مفید خواهد بود.

روانکاویمشاوره ازدواج و طلاقمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *