کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مهاجرت و پس لرزه های روانی آننوشته شده توسط در تاریخ آذر 23, 1399

مهاجرت و پس لرزه های روانی آن

مهاجرت و پس لرزه های روانی آن


مهاجرت یکی از موضوعاتی است که در کل دنیا اهمیت دارد. سالانه افراد زیادی تصمیمی می گیرند از کشور خود به کشوری دیگر مهاجرت کنند و هر کدام دلایلی خاص خود را دارند برای مثال برخی از افراد به دلیل مهیا نبودن شرایط علمی مناسب و برخی دیگر به دلیل نامساعد بودن شرایط زندگی این تصمیم را می گیرند. اما آنچه اهمیت دارد این است که در ابتدا بدانیم آیا مهاجرت کار درستی است؟ کسانی که مهاجرت می کنند چه بار روانی را باید تحمل کنند؟ اگر شما از جمله افرادی هستید که تصمیم بر مهاجرت دارید، توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

مزایای مهاجرت

با مزایای مهاجرت آشنا شویم

1- در شرایط عالی آموزشی تحصیل می کنند

برخی از افراد در کشوری زندگی می کنند که متاسفانه بستر آموزشی مناسبی نداشته و نمی توانند به موقعیت علمی درخواه برسند. از طرفی گروهی از والدین ترجیح می دهند از همان ابتدا فرزند خود را به کشوری ببرند که از نظر سیستم آموزشی قوی بوده و باعث می شود بنیه علمی کودک تقویت شود. در چنین مواردی مهاجرت یکی از بهترین اقداماتی است که در این زمینه می توان انجام داد.

مهاجرت و پس لرزه های روانی آن2- از جنگ و ناامنی در امان بمانید

اگر دقت کنید در سال های اخیر مهاجرت افراد افغانی به کشور ما زیاد شده است و دلیل آن، وجود جنگ و ناامنی در کشور خودشان است. زندگی کردن در کشوری که همواره در حال جنگ با کشورهای دیگر است، ناامنی روانی به دنبال خواهد داشت.

3- از نظر اقتصادی شرایط خود را ارتقا دهید

یکی دیگر از مزیت های مهاجرت، بهبود شرایط مالی است. در کشورهایی که ارزش پول افت می کند، واقعا تامین شرایط مالی بسیار سخت است. در صورتی که اگر روزانه همین اندازه در کشوری دیگر کار کنید، به دلیل اینکه در آن کشور ارزش پول بالا است، شرایط مالی بهبود پیدا می کند. بسیاری از افراد به همین دلیل از کشور خودمان مهاجرت می کنند.

4- شرایط اقلیمی کشور مقصد جذابیت دارد

برخی از کشورها واقعا شرایط آب و هوایی عالی دارند. منطقه ای پوشیده از جنگل و گیاه، هوای تمیز، اقلیم گرم و مرطوب و… که طراوت و سرزندگی به همراه دارد. زندگی در این محیط واقعا دلچسب و لذت بخش است. آرامش روانی که از این محیط به انسان القا می شود، انسان را آرام و شاد و پرانرژی خواهد کرد.

معایب مهاجرت

در کنار تمام مزیت هایی که برای مهاجرت بیان کردیم، بد نیست نگاهی به معایب این کار نیز داشته باشید که منجر به پس لرزه های روانی خواهد شد:

1- غم غربت با شما همراه می شود

تصور کنیم که شما به کشوری مهاجرت کرده اید که هیچ آشنایی در آن ندارید. یکدفعه از جمع خانواده و دوست آشنا، به محیطی رفته اید که غریب و تنها هستید. در چنین شرایطی از نظر روحی لطمه بزرگی را متحمل خواهید شد. احساس ضعف می کنید. ترس از حضور در این جامعه هر روز بیشتر می شود. تنها زندگی کردن هم ترسناک است و هم روحیه آدم را سست و شکننده می کند.

2- به افسردگی مبتلا خواهید شد

غالبا کسانی که مهاجرت می کنند حتی اگر یک زوج باشند، در ابتدا به افسردگی مبتلا می شوند. منتهی در گروهی از آن ها افسردگی کوتاه مدت بوده و می توانند خود را با آن شرایط وفق دهند اما در گروهی دیگر اینطور نبوده و افسردگی حاد می شود. ابتلا به چنین اختلال روانی در کشوری غریب واقعا زندگی را سخت خواهد کرد.

مهاجرت و پس لرزه های روانی آن3- تضاد فرهنگی شما را اذیت می کند

به این نکته توجه داشته باشید که باید بعد از مهاجرت، خود را با شرایط فرهنگی کشور مورد نظر سازگار کنید در غیر این صورت نمی توانید در آن جامعه زندگی کنید. این بدان معنا نیست که فرهنگ اصلی خود را فراموش کنید بلکه در عین حفظ اصالت خود، باید فرهنگ کشور مقصد را بپذیرید و این مسئله نباید شما را اذیت کند.

تاثیر مهاجرت بر افراد مجرد، متاهل و خانواده

اما در زمان مهاجرت باید به این مسئله توجه داشت که قرار است به تنهایی به کشور دیگر بروید یا این تصمیم با همسر و فرزندان عملی می شود. در هر صورت چند بعد این ماجرا را باید مد نظر قرار دهید:

1- اگر مجرد هستید و قصد مهاجرت دارید آیا به عواقب زندگی مجردی در کشوری که هیچ آشنایی با آن ندارید اندیشیده اید؟ این مسئله برای دختران بیشتر دردسر ساز است. دختری که همیشه تحت حمایت پدرو مادر خود بوده و از به نوع امنیت روانی خانواده را به دنبال داشته است اکنون در کشوری غریب تنها است. هر آن ممکن است خطری برای او اتفاق افتاده و او نتواند از خود مراقبت کند.

2- مشکلات غربت و تنهایی هم برای فرد مجرد و هم برای فرد متاهل وجود دارد منتهی تنها بودن، شرایط را بسیار سخت تر خواهد کرد.

3- زوج های زیادی را دیده ایم که بعد از مهاجرت، همسرشان نتوانسته اند دوری از خانواده را تحمل کند و دچار اختلال روانی همانند افسردگی و انزوای شدید شده است.

مهاجرت و پس لرزه های روانی آن4- مهاجرت کردن با خانواده اگرچه بهتر است چرا که همه اعضا کنار هم هستند و تنهایی حس نمی شود اما با این حال به این مسئله نیز فکر کنید که فرزند شما از دوستان، پدر بزرگ و مادربزرگ، فامیل و… دور شده است و از نظر روحی شرایط خوبی در ابتدا نخواهد داشت. حتی همسر شما نیز چنین شرایطی را تجربه می کند.

5- البته کسی که به تنهایی مهاجرت می کند، تنها باید امور زندگی خود را مدیریت کند اما مهاجرت با خانواده اگرچه حس تنهایی را از انسان دور میک ند اما مدیریت سخت می شود. کنترل فرزندان، تفهیم علت تضاد فرهنگی و کمک به رسیدن به تعادل فرهنگی و… از جمله اموری است که ماه ها زمان خواهد برد تا عملی شوند.

درمان اختلالات روانشناختیسلامت روان

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 14 =