کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

آیا مجرد بودن یک نقطه ضعف محسوب می شود؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 17, 1399

آیا مجرد بودن یک نقطه ضعف محسوب می شود؟

آیا مجرد بودن یک نقطه ضعف محسوب می شود؟


ازدواج مسئله ای است که در تمام دنیا به آن توجه می شود اما در هر کشور براساس فرهنگ غالب در آن، شرایط ازدواج متفاوت است. آمار در کشور ما نشان دهنده این است که در سال های اخیر آمار مجردین بیشتر از متاهلین است. در واقع نوعی تغییر نگرش در بین افراد رخ داده و بیشتر دخترها و پسرها تمایل دارند مجرد بمانند. هنوز هم در بیشتر خانواده ها نسبت به مجرد بود، جبه هگیری وجود داشته و این تصمیم را نادرست می دانند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم هر دو جنبه مجرد بودن را نظر بگیریم تا بهتر بتوانید تصمیمی گیری کرده و بدانید آیا مجرد بودن نقطه ضعف است؟

مزایای مجرد بودن

جالب است بدانید که یکی از دلایل علاقه افراد به مجرد بودن، مشکلاتی است که در زندگی متاهلی دوستان و آشنایان خود می بینند. اما بهتر است به صورت منطقی در مورد این موضوع صحبت نموده و مزیت های درست مجرد بودن را بیان کنیم:

1- در صورتی که دوست دارید عمده ساعات روز را تنها باشید و از حضور در جمع به اندازه کافی لذت نمی برید، مجرد بودن بسیار بهتر از متاهلی است چون با ازدواج، نیم توانید به تنهایی تصمیم گرفته و زوجین باید به علایق هم احترام بگذارند. اگر همسر شما بسیار اهل معاشرت باشد، آیا می توانید از او جدا مانده و همراه او نباشید؟

آیا مجرد بودن یک نقطه ضعف محسوب می شود؟2- تحقیقات نشان می دهد که افراد متاهل، شادتر از دوران مجردی خود نیستند. به هر حال وقتی مجرد هستید، هر امری که دوست دارید انجام می دهید اما بعد از ازدواج، نمی توانید سر خود عمل کرده و باید موقعیت و منافع همسر خود را نیز در نظر بگیرید. همین است که محققان معتقد هستند دوران مجردی، شادی افراد بیشتر است.

3- بعد از ازدواج، افراد کمی افسرده و منزوی می شوند. در دوران مجردی شما وقت بیشتری را با افراد خانواده و دوستان خود سپری می کردید و اکنون این فرصت از شما گرفته شده است. به هر حال در دوران متاهلی به زمان نیاز خواهید داشت تا بتوانید خود را با شرایط جدید وفق دهید و همین باعث افسردگی و انزوا خواهد شد.

4- افراد مجرد، بیشتر مورد حمایت قرار می گیرند. تا وقتی که با خانواده زندگی می کنید، پدر، مادر و خواهران و برادران از شما حمایت می کنند. کافی است مشکلی برای شما رخ بدهد تا همه آن ها به کمک آمده و با مدیریت شرایط، مشکل شما را حل کنند. اما بعد از ازدواج، این حمایت بسیار کم شده و زن و شوهر باید با هم زندگی را بسازند.

5- مجردی به این معنا است که فقط مسئول زندگی خودتان هستید اما بعد از ازدواج، شما نسبت به همسر خود تعهد خواهید داشت. نمی توانید سر خود عمل کنید. باید بدانید مسئولیت یک زندگی دو نفره بر عهده شما و همسرتان قرار گرفته و همین حس مسئولیت، ترسی را با خود به همراه دارد. به همین دلیل است که اغلب افراد زیر بار ازدواج نمی ورند.

6- تصمیم گیری در مورد شرایط کاری در دوران مجردی راحت تر است. تا وقتی که مجرد هستید می توانید هر نوع شغلی را تجربه کنید تا نهایتا به یک شغل پر درامد و مورد علاقه خود برسید. اما بعد از ازدواج چنین امکانی برای خانم ها وجود ندارد. برای انتخاب شغل باید با همسر مشورت کنید و اجازه ندارید در هر حرفه ای وارد شود.

آیا مجرد بودن یک نقطه ضعف محسوب می شود؟7- شما می توانید آرزوهای زیادی داشته باشید راه های مختلف را برای رسیدن به آرزوهایتان امتحان کنید در حالی که بعد از ازدواج باید با بسیاری از آرزوهای خود خداحافظی کنید چون زندگی متاهلی جایی برای آن ها نخواهد بود. برای مثال اگر دوست دارید به خارج از کشور بروید و همسرتان با این کار مخالف است، این آرزو از دست می رود.

معایب مجرد ماندن

قبل از اینکه فریب مزیت های مجرد بودن را بخورید، بد نیست نگاهی به عیب های آن بیاندازید. شاید تا این قسمت از مقاله تصمیم گرفته اید مجرد بمانید اما توصیه می کنیم از معایب آن نیز مطلع شوید:

1- دچار آسیب روحی و جسمی خواهید شد

ما از کودکی، مورد حمایت پدر و مادر و سایر اعضای خانواده ها بوده ایم و همین باعث شده از نظر روحی قوی باشیم. اکنون تصور کنیم که شما یکی از والدین خود را از دست داده اید و یا اینکه خواهران و برادران به دلیل موقعیت کاری و یا شرایط زندگی، به شهر یا کشور دیگر رفته اند. این بدان معنا است که حمایت روانی کم شده است. از سویی دیگر مجردها چگونه می توانند نیازهای جنسی خود را تامین کنند؟ آیا می دانید عدم پاسخگویی به این نایز چه آسیبی به روح و روان ما وارد خواهد کرد؟ آیا می دانید اختلالات روحی باعث بیماری های جسمی نیز خواهد شد.

2- شرایط زندگی سخت خواهد بود

در کشور ما، تنها زندگی کردن دخترها واقعا سخت است. از یک سو نمی توانند خانه ای برای خود اجاره کنند و از سویی دیگر کافی است افراید که از نظر روانی مشکل دارند، متوجه شوند دختری به تنهایی در یک خانه زندگی می کند تا مزاحمت ها شروع شود. تا زمانی که پدر و مادر زنده هستند، مشکلی نخواهید داشت اما آیا به این مسئله فکر کرده اید که بعد از فوت آن ها چه باید کرد؟

آیا مجرد بودن یک نقطه ضعف محسوب می شود؟3- مدیریت سخت خواهد شد

وقتی ازدواج می کنید، تامین مخارج بر دوش شوهر و یا هر دو طرف خواهد بود. از سویی دیگر وقتی اتفاقی رخ می دهد، با همکاری هم آن را حل می کنید تا فشار روانی کمتری متحمل هر کس شود. اما خانم هایی که تنها زندگی می کنند، از صفر تا 100 زندگی بر دوش خودشان بوده و در نتیجه زودتر شکسته می شوند. البته مردان نیز اگر حمایت عاطفی یک زن را در کنار خود داشته باشند، خیلی زود تحمل خود را از دست خواهند داد.

مشاوره ازدواج و طلاقمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =