کلینیک رویا

سادیسم و مازوخیسم به چه معناست؟نوشته شده توسط در تاریخ خرداد 3, 1399

سادیسم

این حقیقت را باید بپذیریم که در دنیای مدرن آمار افرادی که به اختلالات روانی مبتلا می شوند در حال افزایش است و در این زمان است که علم مشاوره و روانشناسی، اهمیت خود را نشان می دهد. به هر حال هر فرد ممکن است در زندگی خود تجربه ای از اختلالات روانی حتی در بعد خفیف را داشته باشد مهم این است که با مشکل رخ داده آشنا بوده و اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهد. مازوخیسم و سادیسم از جمله اختلالات جنسی هستند که در این مقاله به طور کامل در مورد هر کدام، علت بروز اختلال و روش های درمانی صحبت خواهیم کرد.

مازوخیسم چیست؟

مازوخیسم یا آزارخواه جنسی به حالتی گفته می شود که فرد علاقه بسیار زیادی به شکنجه های جنسی دارد. شکنجه واقعا آزار دهنده است اما فرد مبتلا به این اختلال، از این حالات لذت می برد. قطعا این سوال برای شما پیش می آید که مگر امکان دارد کسی در چنین شرایطی احساس خوشایند داشته باشد؟

روانشناسان بیان می کنند ریشه این اختلال به دوران کودکی فرد برمی گردد. کسانی که در کودکی خود تحقیر شدن، کتک خوردن و هر گونه آزار دیگر را تجربه کرده اند، به یک فرد عقده ای تبدیل می شوند که وجود آن ها را خشم و نفرت فرا می گیرد. اکنون برای مهر این خشم، در بزرگسالی به دنبال رفتارهای جنسی خشونت آمیز می روند. به عبارت کلی این افراد زمانی ارضا می شوند که در حین رابطه جنسی، کتک بخورند.طلاق

علائم اختلال مازوخیسم

کافی است به رفتار و حرکات فرد توجه کنید تا از روی علائمی که در ادامه ذکر می کنیم متوجه شوید این فرد یک مازوخیسم هست یا خیر:

 • بارزترین علامت، تمایل به رفتارهایی همانند کتک خوردن، رنج کشیدن و تحقیر شدن در هر بار رابطه جنسی است که ادامه دار شده و بیشتر از قبل شدت پیدا می کند.
 • تا زمانی که در حین رابطه، فرد را اذیت و آزار نکنید، ارضا نخواهد شد.
 • آن ها از شما می خواهند که تا جایی که امکان دارد در حین رابطه جنسی با آن ها بد رفتاری نموده و تحقیرشان کنید. شاید برای شما عجیب باشد ولی این فرد لذت می برد.
 • فحاشی از جمله علاقمندی های یک فرد مازوخیسم است که در حین رابطه جنسی بسیار به او احساس خوش می دهد.
 • ممکن است فرد مازوخیسم از شما بخواهد دست و پای او را بسته و سپس با او وارد رابطه جنسی شوید تا بیشتر مورد اذیت و آزار قرار گیرد.
 • متاسفانه فرد مبتلا به مازوخیسم به تجاوز جنسی علاقمند است چرا که نوعی اجبار در این کار بوده و با اذیت او همراه خواهد بود.
 • کافی است شما در حین رابطه جنسی، کمی معاشقه نموده و احساسی عمل کنید، فرد مازوخیسم عصبی شده و نمی تواند این شرایط را تحمل کند. در این صورت سریعا باید آزار و اذیت را شروع کنید.افسردگی

سادیسم چیست؟

نقطه مقابل مازوخیسم، سادیسم است. سادیسم در واقع آزارگری جنسی است. این دسته از افراد علاقمند هستند در حین رابطه جنسی، به فرد مقابل خود آسیب رسانده و او را اذیت کنند در غیر این صورت ارضا نخواهند شد. آمار نشان می دهد که اوج این اختلال در قبل از سن 18 سالگی بوده و تعداد مردان مبتلا به این اختلال بیشتر از زنان است.

علائم بیماری سادیسم

اگر در شریک زندگی خود در حین برقراری رابطه جنسی نشانه های زیر را مشاهده نمودید، سریعا به روانشناس مراجعه نموده و شرایط را گزارش کنید چرا که خود ما در خطر اصلی قرار دارید:

 • فرد مبتلا به سادیسم در تخیلات خود به آزار جنسی فکر می کنند و چه به صورت جسمی و چه به صورت زبانی، این عمل را انجام می دهد. برای مثال تحقیر کردن، فحاشی در حین رابطه از جمله آزارهای روانی و کتک زدن و به بند کشیدن، از جمله آسیب های جسمی است که فرد درگیر به شما وارد می کند.
 • در رابطه جنسی با فرد مبتلا به سادیسم شما چیزی از عشق و احساس مشاهده نخواهید کرد و حتی اگر در حین رابطه شما گرایشی به این موضوع نشان دهید، قطعا شدت آزارها برای شما بیشتر خواهد شد چرا که فرد درگیر را عصبی می کنید.
 • این اختلال زمانی به اوج خطر خود می رسد که فرد درگیر بخواهد همسر خود را با کسی دیگر شریک نموده و او را مجبور کند با فردی که می گوید وارد رابطه جنسی شود.
 • متاسفانه فرد مبتلا به سادیسم تنها با یک فرد ارضا نشده و به سراغ افراد زیادی برای برقرار رابطه می رود.اختلالات جنسی

دلایل بروز اختلال سادیسم

به طور کلی چند عامل بسیار مهم در ابتلا به این ناهنجاری روانی نقش دارد:

 • اختلالات هورمونی در بدن
 • توارث و ژنتیک
 • مشکلاتی که فرد در دوران کودکی خود تجربه نموده است همانند بخورد بد والدین با هم و با فرزند
 • ابتلا به سایر ناهنجاری های روانی
 • سو رفتار جنسی در دورانی از زندگی

درمان اختلالات مازوخیسم و سادیسم

متاسفانه هر دو اختلال مازوخیسم و سادیسم در جایگاه خود بسیار خطرناک بوده و فرد مبتلا به یکی از این دو اختلال هر لحظه می تواند به همسر خود آسیب وارد کند. به همین دلیل است که باید در اولین فرصت درمان تحت نظر متخصصین توانمند شروع شود.بخشی از خدمات ما در کلینیک رویا ( کلینیک روانشناسی واقع در اکباتان ) به درمان ناهنجاری جنسی اختصاص دارد و مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان ما با برگزاری دوره های درمانی براساس شدت اختلال، سن فرد، علت اختلال و… سعی بر این دارند که به بهترین شکل ممکن درمان پیش برود. برای این منظور روش های زیر در پیش گرفته می شود:اختلالات جنسی

 • دارو درمانی

به هر حال شما در مدت درمان تحت نظر روانپزشک باید داروهایی را مصرف کنید تا به درمان و عملکرد سایر روش های درمانی کمک کند.

 • هیپنوتیزم درمانی

روش هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی در درمان مازوخیسم بسیار موثر بوده و به عنوان موثرترین روش درمانی شناخته شده است.

 • خود ارضایی

در افرادی که مبتلا به اختلال سادیسم هستند، روش های مدیریتی همانند خود ارضایی نیز به کار می شود تا از این طریق شایسه سازی جنسی در فرد القا شود.

 

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *